Balkan Türkleri’nin çileli günleri

admin

Osmanlı devletinin son yılları, Türklerin Balkanlardan göç etmek zorunda kaldıkları yıllar ve bu göç sırasında çile çeker Anayurda sığınan kimsenin sahip çıkmaması sonucu aç susuz günlerce bir sığınacak bir  yer arayın çileli insanların  tarihi kaynakları yok denecek kadar azdır.

Asırlarca Balkan ülkelerinde yaşayıp daha sonra vatanım dediği toprakları terke zorlanan insanlarımız  bizim dedelerimizdir. Onlar ki, Osmanlı Devletinin kuruluşundan son gününü kadar her türlü zorluğa katlanarak ülkesine sahip çıkmış.

Koca imparatorluğun çöküşü yıllarında izlenen yanlış politika sonucu topraklarını terk etmek zorunda kalmışlardır.

Onlar Osmanlı Devletinin uzun süre varlığını sürdürmesinde Türk kültürünün Avrupa’ya yayılmasında önderlik eden, uzun yıllar farklı ırklardan olan insanlarla barış içinde yaşayan, bu çilekeş insanların çektikleri çileleri tüm boyutlarıyla anlatan yazılı eserlerin sayısı yok denecek kadar azdır.

Ne acıdır ki çoğu zaman bu bilgiler yabancı kaynaklardan alınmaktadır. Balkan Savaşı sırasında tonlarca belgenin vagonlarla Bulgaristan’a sevk edildiği söylenir.

fikri_yalin_kose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BALKANLARDAN GÖÇLER HALKIMIZIN EN ÇİLELİ YILLARIDIR  

Balkanlarda insanlarımıza sahip çıkmadığımız hükümetin politikasının imparatorlukta baş gösteren iç çekişmelerin acı reçetesi balkanlardaki halkımıza çıkarılmıştır.

Kütüphaneden aldığım Kuter Çelen’in yazdığı Balkanlarda Osmanlı’nın Acı Günleri adında bir roman okuyorum. O günleri oldukça kapsamlı anlatan bu eserde ayrıca o günlerde balkanlardan göç eden insanlarımızın yollarda çektikleri görüntüleri de bulunuyor. Diyeceğim o ki, Osmanlı Rus Savaşı sonrası günümüze kadar devam eden Balkan kökenli insanların çilelerinden kaç insanımızın haberi var.

Bu ülkelerden kağnıları ile uzun yollar kat ederek göç edip sığınacak yer bulamayan bazılarının bu uzun yolculukta yaşamlarını yitirdikleri, insanlarımızın tarihleri kısaca Osmanlı Devletinin son döneminde Balkan ülkelerinden göçler tüm boyotuyla yazılmadıkça Türk tarihi yarım kalmış demektir.

Bu insanlar Osmanlı Devletinin kuruluş günlerinden son gününü kadar kanı canı pahasına topraklarına sahip çıkmış bu ülkelerde çıkan isyanların bastırılmasında ön saflarda yer almıştır. Osmanlı Devletinin ana merkezi Anadolu değil Balkanlar olmuştur. Yapılan akınlar  fetihler  buralara yapılmıştır.

Bu toprakları vatan edinen balkan Türklerimizin çileleri daha önceki yıllardan başlıyor. Bunlardan birçoğu Anadolu’daki isyanlar bahane edilerek buralara sürgün gelen atalarımızdır, o günlerde yaşadıkları acıları bir kenara bırakıp ülkesine sahip çıkan daha sonra topraklarından göç ederek anayurda sığınmakla noktalanmıştır.

ATATÜRK’Ü PARLEMENTO DIŞINDA BIRAKMAK İSTEDİLER   

Her nedense bazı çevreler Balkan ülkelerinden gelen öz be öz Türklere farklı gözle bakmaktadır. O insanlar arasından yetişen Mustafa Kemal Atatürk için Türkiye Büyük Millet meclisinde kurulan tezgâhları bir hatırlayalım.

Gazi Mustafa Kemal’in Cumhurbaşkanı olduğu dönemde kendisine karşı olan bazı milletvekilleri meclise verdikleri önergede milletvekili seçilebilmek için  teklif ettikleri koşullarda, parlamentoya girecek kişinin  ülke  sınırları dışında bir yerde doğmamış olması ve bir yerde en azında beş yıl ikamet etmesi gerektiği konusunda önerge vermişlerdi. Bilindiği gibi Atatürk’ün doğduğu yer şu anda sınırlarımızın dışında olan Selanik şehridir. Atatürk Kurtuluş Savaşı sırasında hiçbir yerde beş yıl ikamet etme fırsatı bulamamıştı.

Bu önergeyi verenler kelleyi koltuğa alıp Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasında en önemli etken olan Atatürk’ü parlamento dışında bırakmak istemişlerdir.

Atatürk’ün bu önergeyi verenlere cevabı çok ağır olmuştur. O dönemde meclisin gizli tutanaklarda bu konu detaylı şekilde yer almaktadır.

Onun için diyorum ki,  özellikle bu topraklarda ikamet edenler Atalarının Balkan ülkelerinden göç etme dönemini çok iyi öğrenmek zorundadır. Her dönemde  ülkesini savunmayı ön planda tutan  balkan insanlarına  tuzaklar hazırlanmış bu insanlar  aslı astarı olmayan  şeylerle suçlanmıştır.

Bugün dahi Balkan ülkelerinden göç ederek ülkenin ekonomik kalkınmasında önderlik eden bu insanlar asırlardır ülkesine sadakatle bağlı insanlardır. Ülke birliğine karşı saldırılarda, isyanlarda Balkan ülkelerinden gelen insanlarımızı göremezsiniz. Onlar her zaman  ülkenin birliğini her şeyin üzerinde tutar. Bugün için de en önemli ilkeleri budur. Çoğu Atatürk’ü kendisine örnek edinmişlerdir.

PURÇU EDİRNE’DEYDİ

Bugün parlamentoda tek roman milletvekili olan İzmirli parlamenter meclis katibi Özcan Purçu Edirne’ye gelerek  partililerle görüştü. Romanların Millet meclisinde temsil edilmesi en çok roman vatandaşlarımızı sevindirmesi gerekir.

Purçu her konuşmasında romanların mağduriyetini gündeme getiriyor, onlara sözde değil ,özde sahip çıkıyor.

Bakıyoruz bugün Edirne’de çok sayıda Roman Derneği var. Akıllarınca romanların haklarını savunuyorlar.

Kendi milletvekilleri Edirne’ye gelmiş, fakat dernek yöneticilerinden hiç kimse yok. Anlaşılan birilerinden çekindikleri, yanlış anlamaya neden olmamak için gelmemiş olabilirler.

Bu onların bileceği iş. Aslında Edirne’de önemli bir nüfusa sahip olan romanların Purçu’ya sahip çıkmaları kendi sorunlarını ilk olarak ona duyurmaları gerekirdi. Yoksa adı var kendi yok dernek yöneticileriyle romanların yönetimlerde söz sahibi olmaları  mümkün değildir.

Sizin bir milletvekiliniz var. Her fırsatta sizin haklarınıza sahip çıkıyor. Bakıyoruz Keşan’da bir roman dernek yetkilisi Purçu aleyhinde söylemediğini bırakmıyor.

Bu parçalanmış durumuyla roman derneklerinde bazı kişiler ön plana çıkmış olabilir,  itibar görebilir. Yalnız roman vatandaşlarımız çile çekmeye devam eder.

Hangi partiye mensup olursa olsun Romanların kendi milletvekilini kucaklamaları, nereden olursa olsun sorunlarını iletecekleri ilk adres o olmalıdır.

Dilerim bu seçimde roman milletvekili sayısı daha artar. Bu çilekeş insanlarımızın Parlamentoda sesleri daha gür çıkar.

 

 87 total views,  2 views today

Next Post

ETUS Araçları gelmeye başladı

Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS)- Serhad Birlik tarafından satın alınan 50 adet sıfır kilometre araçlar, Edirne’ye ulaşmaya başladı. İlk etapta ISIZU firması tarafından 38 adet araç Edirne’ye ulaştırılırken, diğer araçlarında hafta sonuna kadar Edirne’de olması ve Kurban Bayramı’nın ardından trafiğe çıkması bekleniyor.                 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp