Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam

admin

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam (6)

 

 

 

 

 

5 Balkan ülkesinden 60 Türkçe öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilen “Soydaşlarda Dil ve Tarih Bilincini Arttırma Eğitimi’ projesi başladı.

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam (5)

 

 

 

 

 

Balkan Türkleri Federasyonu koordinatörlüğünde ve Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Mevlana Kültürel Etkileşim Programı kapsamında hazırlanan proje kapsamında Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya ve Kosova’dan gelecek olan 60 soydaş öğretmenimiz Edirne Lisesinde Türkçe eğitimi alacak ve tarih sohbetlerine katılacaklardır.

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam (4)

 

 

 

 

 

Projemizin amacı onların mesleki yeterliliklerini geliştirmek, eğitim alanındaki yeniliklerin ve gelişmelerin gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışları kazandırmak, Türkçe öğretimine ait temel prensip ve teknikleri uygulamada birlik sağlamak, Balkanlardaki varlığımız ve tarihimiz hakkında bilgi ve olumlu tutum edinmelerine yardımcı olmaktır.

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam (7)

 

 

 

 

 

5 Balkan ülkesinden gelecek olan 60 soydaş öğretmen belirtilen 10 Temmuz-17 Temmuz 2016 tarihleri arasında Edirne Lisesi’nde uzman eğitimcilerle birlikte Türkçe Okuma Yazma Öğretim Yöntem ve Teknikleri alanında eğitim alma fırsatı bulacaklar ve hazırlanacak olan Türkçe eğitim setleriyle birlikte materyal paylaşımında bulunulacaktır. Türkçe eğitiminin ardından

“Türk Tarihi ve Günümüz Balkan Politikası ” temalı sohbetler düzenlenecektir. “Osmanlı Öncesi Avrupa’da Türkler” ( Doğu Avrupa),”Osmanlı’nın Rumeli’ye Geçişi”, “Osmanlı’nın Son Dönemi ve Balkanlar’dan Kopuş” (93Harbi ve sonrasında yaşananlar) ,“ Balkan Savaşları Dönemi”,“Cumhuriyet Dönemi Balkan Politikası”,”Türkiye Cumhuriyetinin Günümüz Balkan Politikası” sohbetlerin temasını oluşturacaktır. Eğitim sayesinde Türk Dili Öğretiminin inceliklerini öğrenen ve Balkanlarda Türk Tarihi üzerine sohbetlere katılan soydaş öğretmenlerimiz Edirne ve Çanakkale Gezilerinin ardından 17 Temmuz 2016 Pazar günü ülkelerine dönecekler.

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam (1)

 

 

 

 

 

Toplantıda söz alan Milli Eğitim Müdürü, Hüseyin Özcan, Balkanlarla ilgili olarak  “T.Ü Öğretim görevlisi Mustafa Hatipler sizlere geniş açıklama yapacak. Öğrencilerimiz için güzel bir paylaşım toplantısı olacak. Balkanlarla ilgili olarak çok şeyler söylenir.  Şu kadarını ifade edeyim 1299 yılında kurulan Osmanlı devleti için Balkan ülkeleri nüfuzunu artırdığı bir alan olmuştur. Birçok tarihçi Osmanlı Devletinin Balkanlarda kurulup güçlendiğini oradan aldığı güçle Anadolu’daki fethini tamamladığını ileri sürer. Bunda büyük doğruluk payı vardır. Osmanlı Devletinin kuruluş ve kök salması Varna Savaşı ile başlamış.

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu 150 yıl sürmüş bu büyük bölümü Balkanlarda gerçekleşmiştir. Burada üzülerek ifade etmek istiyorum ki, Osmanlı devletinin çöküşü iki balkan savaşı arasında gerçekleşmiştir. Yine dikkat çekici bir husus da Osmanlı Devletinin Türkiye Cumhuriyeti ismini alarak yeni bir kimlik ve felsefe ile dünyaya açılması İttihat ve Terakkinin Balkanlardaki hareketi ile başlamıştır. Yine bir başka husus da Türkiye Cumhuriyetini kuran çekirdek kadronun köklendiği yer de yine balkanlardır. Böyle çok önemli bir coğrafya’dan söz ediyoruz.” Dedi.

Balkan ülkeleriyle etkinliklere devam (3)

 

 

 63 total views,  2 views today

Next Post

Bülent ERSOY’a Kırkpınar daveti

          Edirne Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 655. düzenlenecek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’ne ünlü sanatçı Bülent Ersoy da davet edildi.  Ersoy’a daveti Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan adına Antalya Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül yaptı.           Antalya’nın Kemer ilçesinde bu yıl […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp