Balkanlar, kutlu doğum için İpsala’da buluştu

admin

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (2)

 

 

 

 

 

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında İpsala Fuar Alanında düzenlenen törene; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu Edirne AK Parti Milletvekili Rafet Sezen, Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç, T.Ü Rektörü  Prof. Dr. Yener Yörük,Dışişleri Bakanlığı Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük,Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adalet Komisyonu Başkanı  Tayyip Özdurmaz,Vali Yardımcısı Salih Altınok, İpsala Belediye Başkanı  Mehmet Kerman,  Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, İpsala İlçe Kaymakamı Eyyüp Özdemir, Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, Meriç Belediye Başkanı Nihat Yörük, T.Ü Edebiyat Fakültesi Dekan vekili  Prof. Dr. Ahmet Günşen,İpsala Meslek Yüksek Okulu Müdürü Hayati Arda, AK parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, İl Müftüsü  Emrullah  Üzüm,ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren, Daire Müdürleri, köy muhtarları, vatandaşlar  ile Balkan ülkelerinden gelen müftü ve din adamları katıldı.

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (8)

 

 

 

 

 

Ü            İlk olarak Rabia Kadıoğlu Camii’nin açılışı yapıldı . Cami açılışının ardından İpsala Fuar Alanı’nda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programına geçildi. “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” teması ve “İnsanlığı yüceltmek, insanlığı diriltmek ve insanlığı yaşatmak için gelin birlik olalım” çağrısı etrafında düzenlenen Kutlu Doğum Haftası töreninde Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Kosova,  Makedonya, Romanya, Slovenya, Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Karadağ ve Filistin’den gelen müftü, din adamları ve binlerce soydaş birlikte olmanın hazzını yaşadı.

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (3)

 

 

 

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” teması ve “İnsanlığı yüceltmek, insanlığı diriltmek ve insanlığı yaşatmak için gelin birlik olalım” konulu konuşma yaptı. Görmez, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) ordusu ile birlikte Mekke’nin fetih yolunda yaşadığı bir olayla ilgili örnek vererek, merhametin önemine değindi. Görmez, şunları kaydetti:

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (4)

 

 

 

 

 

“Sevgili peygamberimiz ashabıyla beraber Mekke’yi fethetmeye giderken, sevgililer sevgilisi Muhammed Mustafa (s.a.v.) bir çalının dibinde yeni doğum yapmış bir köpek gördü, 3 tane yavrusunu emziriyordu. Tabloyu gözünüzün önünde canlandırın, büyük bir ordu, başlarında sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa, bir çalının dibinde hiçbir insanın değer vermediği bir hayvan doğum yapmış orada yavrularını emziriyor. Mübarek devesinden indi, hayvanların başına gitti, biraz seyretti. Sonra sahabeden Saliye Bin Cuma’yı yanına çağırdı. Dedi ki, ‘Saliye, sen bu hayvanların başında nöbet bekleyeceksin. Ordu buradan geçinceye kadar hiç kimse bu anneye ve yavrularına zarar vermeyecek. Bununla Allah Resul’u hala öfke dolu olarak Mekke’ye gidenlere bir ders veriyordu. Hayvan sevgisi üzerinden bir merhamet dersi veriyordu bütün insanlığa.”

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (5)

 

 

 

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ı işgali sırasında bir buçuk milyon masum insanı öldürdüğünü hatırlatan Görmez,  “Geçen hafta Amerika’da açtığımız caminin çevresi ormanlık ve aynı zamanda sinekler var. Dedim ki ‘Bir sinek ilacı yok mu? Burada tehlike arz edebilir. Dediler ki ‘hocam Amerika’da sinek ilacı kullanmak yasak. ‘Nasıl’ dedim. ‘Evet, sivrisinekleri öldürmek için ilaç kullanmak yasak’ dediler. ‘Maşallah’ dedim.’ Ne kadar güzel, niçin’ dedim, ‘Çünkü tabiatın dengesini bozuyormuş o ilaç’ dedi. Bir maşallah daha çektim, sonra dedim ki, ‘Ah keşke, Irak’ta bir buçuk milyon insanı öldürürken de bu kadar hassas olabilseydiniz’ dedim” ifadelerini kullandı.

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (1)

 

 

 

 

 

Görmez, merhamet ile ilgili bir örnek de Müslüman âleminden vermek istediğini dile getirerek, “Geçen sene Arafat’ta sivrisinek doluydu. İhramlı olduğumuz için hiçbirimiz dokunamıyorduk. Ne güzel bir şey ama sivrisinek geliyor, konuyor, afiyetle yiyin diyorsunuz, dokunamıyorsunuz. İhramla Allah müminlere ders veriyor. Birkaç günlük de olsa bir ders veriyor. Sivrisineklere dokunamadık biz ihramdayken Arafat’ta. Sonra döndük, geldik. Cemerata, şeytanı taşlarken binlerce kardeşimizi ezerek öldürdük. Allah bizi bu çelişkilerden kurtarsın, Allah biz insanlığa yeniden merhamet lütuf etsin” dedi.

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (6)

 

 

 

 

 

Müslümanların yüzyıllardır diğer din ve inanışlarla birlikte yaşadığını ve onlara karşı asla bir zulüm etmediğini anlatan Görmez, “Balkanlar’dan sadece Diyanet İşleri Başkanları gelmedi. Sadece Sofya’dan, Filibe’den, Şumnu’dan, Ruscuk’tan, Mestanlı’dan, Kırcaali’den, İskeçe’den, Gümülcine’den sadece Müslüman kardeşlerimiz gelmedi. Bu kardeşlerimizin kalbindeki peygamber sevgisinin peşine takılarak kilise mensupları da bugün aramıza geldi. Onlara da hoş geldiniz diyorum. Biz millet olarak onlarla beraber beş asır yaşadık. Onların hiçbirisi bize şunu diyemez, ‘Sizin ecdadınız, bizim ecdadımıza zulüm etti’ diyemez elhamdülillah” şeklinde konuştu.

BALKANLAR İPSALA DA  VALİLİK (7)

 

 

 

 

 

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ise, Kutlu Doğum Haftası’nın birlik ve beraberlik algılarını güçlendireceğine inandığını belirterek, “Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığımızın teması ‘Tevhid ve Vahdet’. Biz iyilikte ve güzellikte birlik ve beraberlik içinde olalım. Hak ve adaletin dünyaya hakim olması için birlik ve beraberlik içinde olalım. Haksızlığa, adaletsizliğe, fitneye, fesada, teröre, terörizme, silaha, ölmeye ve öldürmeye karşı birlik ve beraberlik içinde olalım” dedi.

İpsala’da düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Programımda İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir, İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kermanve Misafir Din Adamları kısa konuşmalar yaparak beraberliği peçinleyen açıklamalarda bulundular.Törende Musiki Korosu Şef Ali Ortapınar yönetiminde misafirlere müzik ziyafeti çektiler.Misafir İmam Hatip Öğrencilerinin Naat’ı izleyicilerin beğenisini kazandı. İpsala ilçesinde gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in davetlilere tek tek kırmızı gül dağıtması ile son buldu.

 76 total views,  2 views today

Next Post

“Biz bizde varız- sizler de varmısınız” adlı etkinlik

            ETSO Toplantı salonunda Edirne Engelli Gönüllüleri  (EGD) tarafından organize edilen “ Biz Bizde Varız, Sizler de var mısınız?) adında şiir ve ezgilerle dolu program gerçekleştirildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği Başkanı Serpil Erkenciler, “  Hayatın akışına kapılan değil; yön […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp