“Bana Trakları Anlat” Projesi Tamamlandı

admin

Avrupa Birliği IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin lider ortak olarak yürüttüğü “Bana Trakları Anlat” isimli proje kapsamında hazırlanan proje çıktılarının tanıtımının da yapıldığı son basın toplantısı düzenlendi.

ban trakları anlat projesi tamamlandı (1)

“Bana Trakları Anlat” isimli proje kapsamında hazırlanan ve Traklar hakkında bilgi içeren kitap,DVD ve broşür tanıtımının yapıldığı toplantıya proje ortağı Bulgaristan Burgaz Bölgesel Turizm Derneği Başkanı Sonya Enilova ile Başkan Yardımcısı Fani Semerdjieva katılırken Edirne’den Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanları katıldı.

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ, Edirne turizminin artırılması amacıyla yoğun çalışmalar yaptıklarını belirterek “Yaptığımız bu çalışmalardan birtaneside Bana Trakları Anlat isimli Avrupa Birliği projemizdir. Öncelikle proje ortağımızın sayın Başkanı sayın Sonya Enilova’ya çok teşekkür etmek istiyorum. Bu proje kapsamında Tükriye’den Trak uzmanı sayın Prof.Dr.Engin Beksaç ve Bulgaristan tarafından Trak uzmanı sayın Prof.Dr.Valeria Fol araştırmalar yaparak şuan sizlere sunduğumuz kitap ve DVD’nin içeriğini oluşturdular. Yapılan bu çalışmalar için kendilerine çok teşekkür etmek istiyorum. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki yapılan bu projelerin ve benzer çalışmaların devamlılığı açısından şehrimizin bir master planı olması şart. Bu konuda da dün güzel bir haber aldık. Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan şehrin master planı ile ilgili bizlere çok güzel müjdeler verdiler. Bu konuda Belediye Başkanımızada teşekkür etmek istiyorum.” Dedi.

ban trakları anlat projesi tamamlandı (2)

“Bana Trakları Anlat” isimli projenin Bulgar ortağı Bulgaristan Burgaz Bölgesel Turizm Derneği Başkanı Sayın Sonya Enilova yaptığı açıklamada proje ortakları olan EDESOB’a çok teşekkür etti. Sonya Enilova “Bizler proje ortağı değil bizler çok iyi arkadaşlarız. Hazırlanan ve uygulanan bu proje sayesinde ortak kültür mirasımız olan Traklar konusunda turizm açısından önemli çalışmalar yapıldı. Proje kapsamında hazırlanan kitap, DVD ve broşür gibi materyaller turizm ofislerine, bizim üyemiz olan Belediye’lere gönderilecek. Bu çıktılar ayrıca Avrupa’da düzenlenecek fuarlarda da sunulacak. Hazırlanan proje çıktıları sayesinde Traklar konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişiler önemli bilgilere rahatça ulaşabilecekler. Ben tekrar başta Emin İnağ ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

ban trakları anlat projesi tamamlandı

Proje uzmanı olarak görev yapan Trakolog Prof.Dr.Engin Beksaç ise daha önce yaptıkları çalışmalar da Keşan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Özcan başta olmak üzere, Lalapaşa ve Süloğlu Belediyelerinin destekleri olduğunu belirterek “Böyle önemli bir konuda daima duyarlı davranan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne teşekkür ederim. 2008 yılından bu yana turizm konusunda beraber birçok çalışma yaptık.  EDESOB ile beraber Keşan’da düzenlediğimiz seminer ile başlayan yoğun çalışmalarımıza en güzel örneklerden biriside Edirne Şoförler Odası ile beraber şoför esnafına turistik alanların tanıtımına yönelik eğitimleri verebiliriz. Ancak bu proje çok önemli bir adımdır. Bu projenin ve çalışmaların kapsadığı alan ortak kültürümüz olan Trak medeniyeti üzerinedir. Balkanlarda oluşturulacak olan kardeşlik köprününün temelleri EDESOB tarafından atılmıştır. Bu projenin getirdiği ivme ile önümüzdeki yıllarda çok daha güzel işlerin yapılacağını düşünüyorum.” Dedi.

 116 total views,  2 views today

Next Post

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN..!

İslam aleminin en kutsal günleri  Ramazan ve Kurban Bayramının kutlandığı günlerdir. Mübarek Ramazan Bayramının Edirne halkına, ülkemize ve İslam alemine huzur ve mutluluk getirmesini diler, Edirne Ajans Medya Grubu olarak Bayramınızı en içten dileklerimizle kutlarız. Edirne’de Bayram namazı  28 Temmuz Pazartesi günü 06:48’de kılınacak. 30 Temmuz 2014 Çarşamba günü sona […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp