Bando ve Ciğer etkinlikleri sona erdi

admin

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ (3)

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl 6. sı düzenlenen Ciğer ve Bando Festivalinin ikinci gününde festivale katılan 7 bando ekibi Zübeyde Hanım parkında bir araya geldi. Daha sonra marşlar çalarak Mega parka kadar yürüyen Bando ekipleri orada halkı konser verdi. Konsere daha sonra Gölette devam etti.  Bando ekiplerinin konserlerini halk beğeni ile izledi.  Ekipler bir gösteri de saraçlar caddesinde gerçekleştirdi. Son günü yapılan etkinliklerde ise saat 16.00 Atatürk Anıtı önünde Ciğerci esnaflarının toplanması ile başladı. Belediye Bandosu eşliğinde korteje katılanlar Atatürk Anıtı önünden konvoy halinde Saraçlar Caddesinde kurulan sahne önüne hareket etti. Burada Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan günün anlamını belirten bir konuşma yaptı. Gürkan konuşmasında; “Ciğerin bu şekilde temizlendiği, hazırlandığı, pişirildiği ve sunulduğu dünyada altını çizerek söylüyorum başka bire şehir yok. Edirne tava ciğerini yemek istiyorsanız bütün dünyada geleceğiniz tek adres var. Serhat şehri, şehirlerin sultanı, sultanlar şehri Edirne’dir.

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ (13)

 

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNE DIŞINDA YEDİĞİNİZ CİĞER ÇAKMA CİĞERDİR

Yıllar önce Esnaf Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ’ın girişimleri sayesinde Edirne tava ciğeri marka tescili ve isim hakkını Edirne’ye aldı. Biliniz ki basın mensuplarına da söylüyorum. Tüm Türkiye bilsin ki tava ciğeri Edirne’den başka bir yerde yiyorsanız o Edirne tava ciğeri değildir. O taklittir, çakma bir üründür. Kim tava ciğeri yemek istiyorsa geleceği adres Edirne’dir.

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün ustalarımızla bütün ciğerci esnafımızla onların size maharetli elleriyle, hünerleri ile insanlıklarıyla, sevgileriyle temizledikleri hazırladıkları ve birazdan pişirecekleri 1000 kilogramdan fazla ciğeri halkımıza ücretsiz olarak ikram edeceğiz.

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ (15)

 

 

 

 

 

 

 

 

Birazdan  acı biber  yeme yarışmasını yapacağız. Ben ciğerimizin marka haline gelmesini sağlayan Esnaf Odaları Birliği Başkanımız Emin İnağ’a Edirne’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze, Valiliğimize ve bütün ciğer ustalarımıza teşekkür ediyorum.

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ (14)

 

 

 

 

 

 

 

 

ACI BİBER YEME  YARIŞMASI

Saraçlar Caddesinde düzenlenen acı biber yeme yarışmasına biri Bulgaristan  vatandaşı 5 kişi katıldı.

Tabaklarla kendilerine sunulan acı biberleri en hızlı bir şekilde yemek için mücadele eden yarışmacılar birbiri ardına acı biberleri yedi bazılarının yerken zorlandığı dikkat çekti.

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ (19)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışmayı 30’a yakın acı biberi yiyen Süleyman Işık kazandı. Yarışmanın ardından   Belediye Başkanı Gürkan Işık’ı tebrik ederek yarışma sponsorlarından bir firmadan badem ezmesi alabileceği sembolik çek verdi. Işık, küçük yaşlardan beri  sürekli acı biber yediğini söyledi.

Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğeri Koruma Derneği Başkanı Bahri  törende yaptığı açıklamada, acı biber yeme yarışmasının bu yıl ikincisini düzenlediklerini kaydetti.

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ (17)

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışmaya  bu yıl Bulgaristan’dan da katılımın olduğunu ifade eden Bahri Dinar, “Dünyanın en acı yarışmasını Edirne’de yaptık. Ciğer ve biber birbiri ile arkadaştır biri olmadan diğeri olmaz. Bölgemizde yetişen acı biberi ‘dünyanın en tatlı acısı’ olarak tanımlıyoruz. Biraz acı bir yarışma oldu ama kazanan arkadaşımızı tebrik ediyorum”  dedi.

 

 108 total views,  2 views today

Next Post

ADD ‘den Çocuklara Nutuk kitabı dağıtıldı

              Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Levent Yetimoğulları Çocuklar için yazılan öğrencilere ücretsiz dağıtılan Nutuk dağıtım töreninde yaptığı açıklamada;  Bu kermesteki amacımız daha önce de belirttiğimiz gibi gençlerimize çocuklarımıza çocuklar için yazılan Nutuk kitabını tanıtmaktı. Bugün de kitabın yazarı kitabı imzalayıp dağıtmak üzere buraya […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp