Bardağın dolu tarafına da bakalım

admin

fikri_yalin_kose            Bazı insanlarımızda kronikleşen süregelen bir hastalık var,  bunlar bir eleştiri yaparken sorunun her zaman olumsuz yönlerini dikkate alıp olumlu yönlerini tamamen yok saymayı gelenek haline getiriyorlar.

Bunlar, bardağın dolu yanını görmezler boş yanı çık az da olsa oraya kafa yorarlar oraya odaklanıp eleştirilerini oraya yöneltirler.

Özellikle siyasi partililer ve bazı basın mensuplarında bu anlayış yaygın.

Kuşkusuz basın her zaman sorunun aksayan yanlarını eksiklerini gündeme taşıyacaktır, bu onun esas görevidir. Yalnız bunu yaparken bölgesel koşulları bulunduğu yöreye zararı olup olmadığına meselenin doğruluk derecesini dikkate almak zorundadır.

Tüm bunları yok sayıp işin sadece olumsuz tarafını ön plana çıkarıp yapılan olumlu ve yararlı bir işi tümüyle karalamak ne derece doğru olabilir.

Edirne’yi ülke genelinde bölgemize zarar verebilecek haberlerle gündeme getirilmek istenmesi bölgemiz için gerçekle bağdaşmayan ilimize yönelik önyargıların daha da pekişmesine “ Bak Trakya insanı böyle o bölge insanları ülkenin diğer bölge halkından daha farklı bizlerle uyumsuz kimseler” demezler mi?

Bölgenin siyasi farklılığını karakter ve toplum yapısı görüntüsünü olumsuzlukla bağdaştırmak bunu kötü amaçlı kullanmak isteyen insanların olduğu biliniyor. Yurdun bir başka yöresine gittiğinizde sizleri takdirle karşılayan,  Trakya illerinin bir Avrupa kenti gibi çağdaş yapıda olduğunu hiç kimsenin başkasının hürriyeti sınırlarına girmediğini takdir edenler olduğu gibi,  bunun tamamen aksini düşünüp Trakya halkını ülke geneliyle uyumsuz olarak niteleyen farklı gözle bakan kimselerin de olduğunu unutmamalıyız.

Daha önce de belirttiği gibi bazı illerde size nerelisiniz dendiğinde Trakya’yı sadece şivesiyle hatırlayanların ötesinde bununla da yetinmeyip ülke birliğinden farklı göstermek isteyenlerin de olduğunu biliyoruz.

Tüm bunları dikkate alarak bizler nerede olursak olalım bölgemizin yararını düşünmek zorundayız. “Beni ilgilendirmez ben istediğim gibi yorumlarım” deme hakkımız olmamalı.

Her bölgenin basını, demokratik kurum temsilcileri, siyasi parti yöneticileri kendi bölgesini her zaman ön planda tutar korumak kollamak zorundadır. Zira varlık sebepleri de orasıdır, orada faaliyetlerini sürdürürler. Bunu yok sayamazlar. Yok saydıklarında kendileri de o yoklar arasında yok olup giderler.

Bakıyoruz,  bazı siyasilerimiz gerek diğer meslek kuruluş temsilcilerimiz bölge yaranına ve zararına olacak değerlendirmelerde duyarlı olmadıklarına tanık oluyor ve çoğu kez bölgemizin başarısızlıklarını ön planda tuttuklarını görüyoruz.

Bazen, bölgemiz halkının yeteneksiz başarısız yanlarını ön plana çıkarıyoruz. Olumsuzluğun propagandasını yapıyoruz.

Bu yaklaşım bize olan güveni daha çok sarsar, “ bak kendileri itiraf ediyor Trakya halkı böyle” diye bölgemizin kötülenmesi için zemin hazırlanır.

Bölgemin başka bölgelerde hiç bulunmayan çok olumlu yanlarını, beşeri, çağdaş yapısını dikkate almak zorundayız. Bu meziyetler, başarılar varlıkla mal mülkle elde edilecek başarılar değildir. Bunlar bölgede demokrasinin, çağdaşlığın insan hak ve hürriyetlerine saygının kökleştiği anlama gelir.

Bölgemizin bu yapısını ülkenin kaç ilinde görebilirsiniz. Onun için yöremiz için eleştiri getirirken biraz insaflı olmalı,  dozunu kaçırmamalı, bölgemize zarar verecek sözlerden ve haberlerden kaçınmalıyız. Zira bunu fırsat bilip bölgeyi karalamak için fırsat kollayan çevrelerin ekmeğine yağ sürmüş oluruz.

YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

Ülke genelinde yeni eğitim öğretim yılı başladı. Minicik yavrularımız geleceklerini güvence altına almak, muasır medeniyet seviyesine ulaşmak için okullarına sıralarına koştular. Genç beyinlerin müspet ilimle dolmasıyla ülkemiz daha gelişmiş bir ülke haline gelecek.

Yeni eğitim öğretim yılının açılması nedeniyle Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan belediye meclis üyeleri kanalıyla okul yöneticilerimize birer çiçek göndererek eğitim ve öğretim yılının başarılı olması dileklerini iletti.

Kendisi de bir eğitimci olan    Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu yaklaşımı çok yerinde bir tavır.

Okullarımızın yöneticilerinin tamamına yakınının bu jesti olumlu karşılamasına rağmen yeni yerleşim alanındaki bir okulumuzun müdür yardımcısının bu jesti önemsemeyip çiçeği getiren belediye meclisi üyesinin” Yeni eğitim öğretim yılı nedeniyle belediye başkanımız sizi kutlayıp çiçek gönderdi”  demesine karşın buna ilgisiz kalıp yanındaki arkadaşları ile konuşmayı sürdürmesi bir teşekkürü dahi çok görmesi yadırganacak bir durum.

Makamı mevkisi ne olursa olsun kurum yetkilileri birbirine karşı daha saygılı olmak zorundadır. Özellikle bu yönetici ilin belediye başkanının kutlamasına ilgisiz kalıyorsa bunda iyi niyet aramak mümkün değildir.

Demokrasinin ön planda olduğu 15 Temmuz gibi acı, demokrasiye saldırının yaşandığı bir dönem sonrası özellikle okul idarecilerimiz toplumu birleştirici tavır içinde olmalı.  Aksi tavır sergilemeleri halinde bundan en çok kendileri zararlı çıkar.

 

YOLCUDUR ABBAS, BAĞLASAN DURMAZ

Eskiden Abbas Hoca veya Abbas Molla adında bir halk şairi varmış.

Bu halk şairi şairliğinin hoş sohbetinin yanında gezginliği ile de ün salmış.

Zamanında Azerbaycan ve İran’ın dört bir yanını gezmiş. Onun dışında Hindistan’ı, Arabistan’ı Mısır’ı da gezip görme imkânı olmuş.

Her zaman tatlı dili, hoş sohbetiyle gittiği her yerde çok sevilen sayılan biri olmuş. Bu nedenle her nereye varsa oranın halkı “ aman gitme ne olur biraz daha kal sohbetini dinleyelim” diye ısrar edilse de,

Bu talebe karşılık Abbas Hoca:

Yok efendiler. Yolcudur Abbas bağlasan durmaz.! Der ve heybesini omuzladığı gibi bir başka diyara doğru yola çıkarmış.

 

 

 

 62 total views,  2 views today

Next Post

RİO Olimpiyatları madalyalı öğrencisi Rektör’ü ziyaret etti

07-10 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen 2016 Rio Paralimpik Olimpiyat Oyunları’nda Kadınlar Judo 48. Kg’da bronz madalya alarak oyunlarda Ülkemize ilk madalyayı kazandıran T.ÜniversitesiKırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Spor Yöneticiliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Ecem Taşın 21 Eylül 2016 tarihinde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti.   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp