BARIŞ ORTAMI KALICI OLMALI

admin

fikri_yalin_koseOldukça derin geçen bir mahalli seçim sürecinin ardından 30 Martta sandıktan çıkan sonuçlarla mahalli yöneticilerimiz belirlendi.

Bu seçimde dikkati çeken bir durum, muhtarlık maaşlarına yapılan zamlardan etkilenmiş olacaklar ki, özellikle köy muhtarlarımızın seçimleri çok çetin geçti.

Daha önceleri muhtar adayı bulmada zorlanan köylerde bu seçimde birden çok muhtar adayı çıktı. Nüfusu çok az olan köylerimizde dahi, çok sayıda muhtar adayı oldu. Muhtar adayları ihtiyar heyetine yazacak kimse bulmada zorlandılar.

Köylerde muhtarlığa duyulan bu ilgi sonunda, seçim sonuçlarına baktığımızda, özellikle köy muhtarlarında büyük değişim yaşandı. Yıllarca para beklentisi olmadan bu görevi özveri ile sürdüren muhtarların yerine yeni muhtarlar aldı.

Dileriz bu değişim beraberinde muhtarlık hizmetlerinde kaliteyi de getirir.

Bu seçimde dikkate çeken bir durum da Belediye Başkan adaylarının büyük bölümü seçim çalışmaları dönemlerinde dostluk sözcükleri kullandılar. Adaylar birbirini suçlamadan çok işbirliği mesajları verdiler. Katı parti tavırları ve söylemlerini bir yana bıraktılar. Bu yaklaşım halk arasında da olumlu karşılandı. Bu halkı kucaklayan ifadeler siyasilerin tepelerindeki yöneticilerine örnek oluşturmalı.

Edirne’de oda yöneticileri ile başlayıp, daha sonra yaygınlaşan barışçıl söylemlere belediye başkanlarının da katılımı ile doruğa ulaşacak. Üst yöneticilerin gergin ortamından etkilenmeyip, onlara nispet olurcasına barış havasını sürdürdüler.

Dileğimiz o ki, bu barış, dostluk görüntüleri daha da aygınlaşarak devem eder. Görevleri boyuna devam ederek, kalıcı duruma gelir.

Mahalli yöneticiler arasında küçük çıkar beklentileri ve gerginlik yaşanmadığı zaman sorunların çözümünü de kolaylaştırır. Halkımız siyasetçilerin birbirini suçlamalarını, yakışıksız sözler kullanarak ülkenin gerçek gündemini gizleme yöntemlerini hoş karşılamıyor. Bu tür kısır çekişmelerden bıktı usandı.

Siyasilerin böyle yapay ortam yaratarak, ülkenin çözümlenmeyen sorunlarının gizlenmek istendiğinin farkına vardı. Mahalli seçimler öncesi siyasetin zirvesinde olanların meydanlarda ne tür propaganda yaptıklarını gözlerimizle gördük. Bu kısır çekişmelerden etkilenen siyasi parti yöneticilerin seçimi tartışılır hala getirdiği ortada.

Bugün ülkemizdeki seçimlerin sadece halkın hür iradesi ile yapıldığını söyleyebilir miyiz? Uzağa gitmeye gerek yok. Edirne’nin kenar semtlerinde yaşayan vatandaşları hangi vaatlerle siyasi görüşlerinden çark ederek başka partilere oy verdiklerini buralarda ne dolapların döndüğünü bilmeyen yok.

Siyaset böyle etik olmayan yan yollarla yazlaştırılmak istenirse o zaman halkını hür kararının oluşacağına kim inanır?

Edirne’de durum böyle oluyorsa, demokrasinin geri planda olduğu, insanlarımızın yardım ve vaatlerle avutulduğu bölgelerde neler oldu siz düşünün? Bakıyorsunuz yönetimden en çok yakınan bölgelerimizde seçim yapıldığı zaman İktidar partisine beklenenin üzerinde destek geliyor.

O zaman adama sormazlar mı; ‘sen yakındığın şikâyet ettiğin yöneticilerden hem yakınıyorsun, hem de onlara sen görevine devam et arkandayım’ diyorsun. Bu sadece mahalli seçimlere has bir durum değil.

Milletvekili seçimlerinde de aynı manzara yaşandı. Türkiye’miz böyle çelişkilerin yaşandığı bir ülke. Öyle sanıyorum ki, bizlere has bir demokrasi örneği. İnsanlarımızın gelecekleri, demokrasinin sağlıklı şekilde devamı, bazı hakların kalıcı hale getirilmesini beklemek yerine günü kurtarma “beni siyasilerin yaptıkları ilgilendirmez ben çıkarıma bakarım” mantığı geçerli olur.

İnsanlarımıza “balık tutmanın” önerilmesi yerine balık verilmeye devam edilirse, insanlarımıza iş imkânı yaratılıp çalışmalarını sağlama yerine emeksiz yaşama ortamı yaratılırsa, hakkı olmayanlara da yardım politikası ile yaşamalarını devletin kaynaklarına bağlayanların sayısı her geçen gün artarsa, ülkemizin manzarası böyle olmaya devam eder. Hazır yiyiciler her seçim döneminde ülkenin kaderini etkilemeyi sürdürür.

 202 total views,  2 views today

Next Post

Özel Edirne Fatih Ortaokulu Ankara’da yapılacak Türkiye Final Sergisine seçildi

TÜBİTAK ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaokullar arasında düzenlediği 9.Bu Benim Eserim Proje Yarışmasında Özel Edirne Fatih Ortaokulu Ankara’da yapılacak Türkiye Final Sergisine seçildi. Özel Edirne Fatih Ortaokulu 7.sınıf öğrencisi Emir ÖZDEMİR ve danışmalığını Fen Bilimleri Öğretmeni Özcan CEYHAN’ ın yaptığı “Kemerini Bağla, Hayata Bağlan!” isimli proje İstanbul Bölge sergisi sonucunda, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp