Başbakan’dan Edirnelilere müjdeli haber

admin

Edirne’ye gelerek AK Parti tarafından   yüzüncüsü   gerçekleştirilen Genişletilmiş  İl Başkanları toplantısına  katıldı.

Başbakan konuşmasında Edirne’ye hava alanı yapılacağını, Kırkpınar alanının yeniden düzenleneceğini , Spor lisesi açılacağını Bilim ve Sanat Merkezi açılacağını, Edirne’de kültür ve Sanat Merkezi kurulacağı müjdesi verdi  ve  Ak Partili belediyelere hiçbir rant yaklaşmayacağını söyledi.

DAVUTOĞLU EDİRNE'DE (2)

 

 

 

 

 

 

 

Başbakan Davutoğlu konuşmasında şunları kaydetti, “AK Parti  geleneklerin partisidir. Urfa Peygamberler şehri Urfa’da yapılan toplantının ardından şimdi de Edirne’deyiz. Avrupa ya, Balkanlara selam iletmek ve ülkemizin dört bir köşesinden gelen il başkanlarımız belediye başkanlarımızla biz hep beraber Evladı Fatiha’nı görmek için Edirne’deyiz

Dün gece Üsküp’teydik  Burası her yapısı camisi köprüsü ile ben o köklü medeniyetin ayakta duran eseriyim diye Üsküp’teydik. Bu toplantımızı Edirne’de yaptıktan sonra akşam İstanbul’da  bir sempozyuma  katılacağım gece de 24 saat içinde Üsküp, Edirne  İstanbul ve Ankara bunlar üç başkentimiz ve Üsküp’te de  Türkçe bayramı kutladık. Bu AK Parti zihniyeti ve çalışma temposu. Bu partinin kültürel anlayışıdır.Bundan iki yıl önce Büyükelçiler konferansı düzenlendi burada Edirne’den  bahsetmiştim. O zaman kapı şehri demiştim. Edirne aslında Edirne Rumeli’ye açılan ilk kapıydı.Sonra İstanbul’un kapısıydı. Edirne başşehirdi hep başşehir olarak kaldı. Edinenin hangi sokağına girerseniz girin köklü medeniyetimizin izlerini görürsünüz.1071 Malazgirt 1400’lere kadar Bursa başşehir olarak kalır. Daha sonra Avrupa topraklarında Edirne başkent oldu, Bu Avrupa topraklarında sönmeyecek bir meşale olarak devam etti. Edirne bir tesadüf yeri değildir stratejik bir konumdadır. İstanbul’a model olarak inşa edilen bir şehirdir. Balkanlardaki şehirlerin öncüsüdür. İstanbul’un timsalidir. Edirne kentsel dönüşümün işareti oldu.

DAVUTOĞLU EDİRNE'DE (4)

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNE RUMELİNİN MERKEZİDİR

Edirne Rumeli’nin merkezi oldu. Edirne başşehri İstanbul’a teslim ettikten sonra büyük bir onurla Edirne batıdan gelenlerin bir süre durduğu İstanbul için kendini hazırladığı  son  durak halini almıştır. Balkan şehirciliği anlamında öncü bir şehirdir. Balkan Savaşında Edirne bir destansı direniş sergilemiştir. Gerekirse ağaç kabuklarını yeriz fakat baş eğmeyiz diyen  bir Edirne vardır. Başşehirler bir kez başşehir olmuşsa  bu şehirler baş verirler fakat başşehirlikten vazgeçmezler. Edirne şehri mukaddestir ve şehri mukaddes kalacaktır. Mimar Sinan Selimiye için ustalık eserim der. O denem Başşehir olmayan bir şehre Mimar Sinan ustalık eserini yapmıştır. Edirne’nin ayrıcalığı buradadır. Selimiye ancak Taç Mahal ile karşılaştırılabilir. Her ırk insan Edirne müdafaasında görev almıştır. Bugün yurdun dört bir yanından gelen insanlarımızla bu ülkenin bütünlüğünü oluşturuyoruz.   Üsküp’te sivil toplum kuruluşların temsilcileri benden Kuran, Bayrak ile Türkçe sözcük talep ettiler. Makedonya’da 30 bin haneye bir bayrak bir Kuran bir ed Türkçe sözlük gönderme kararı aldık. Buradan Batı Trakya ya selam ediyoruz. Elimiz dostluk elidir gücümüz buradaki insanlarımızın taleplerini karşılamaya yeter.

DAVUTOĞLU EDİRNE'DE (3)

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNELİLERE MÜJDELERİM VAR

Balkanlarda yeni bir kültür coğrafyası oluşturma çabasındayız. Edirne’yi kenar şehir olmaktan çıkarıp Balkanlar için kapı şehir haline getireceğiz.

Edirnelilere buradan müjdelerim var Önce Edirne7den başlayalım Edirne’ye hızlı tren projesi gerçekleşecektir. Selanik ve Edirne kaderi birbirine benzer Biri en önemli liman diğeri ise balkanların geçiş noktasıydı. Soğuk savaş yıllarında bu iki kent önemini kaybetti. Selanik canlanacaksa ancak İstanbul ile bütünleşirse canlanır. Edirne canlanacaksa Ancak Selanik ve Saraybosna ile bağlanırsa canlanır Hazlı Tren ile önce İstanbul’a daha sonra sınırlarımız ötesine bağlantı sağlanmalı. Diğer yandan Edirne’ye bir hava alanı gereklidir. Edirne’nin bütün köprüleri aydınlatılacaktır. Edirne ışıl ışıl bir kültür şehri haline gelecektir Karaağaç köprüsü önümüzdeki yıl 23 Nisanda açılacak. 400 yataklı Devlet hastanesi nisan ve mayıs aylarında hizmete girecek. Bir gün önce bakan yardımcılarımız Edirne’ye gelip toplantılar yaptılar. On bakanımız yaptıkları toplantılardaki verimli sonuçlarını aldım. Kendileri sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yaptılar. Kırkpınar alanı belediye ile birlikte yeniden düzenlenecek. Bu alan daha çağdaş hale gelecek. Edirne’de spor lisesi kurulacak. Bilim ve sanat merkezi kurulacak. Edirne’de bir kültür konferans merkezi inşa edilecek. Pirinç ve Buğdaydan alınan KDV oranı bakanla görüşülecek gündeme getirilecek. Edirne Kültür ve Turizm bölgesi ilan edilecek. Böylece Edirne’ye özel imkânlar sağlanacak. Tüm tarihi eserlerimiz onarılacak. Edirne’nin sosyal dokusunu korumaya özen göstereceğiz. Ergene Projesi 2017’de tamamlanacak.

DAVUTOĞLU EDİRNE'DE (1)

 

 

 

 

 

 

 

AHİLİK GELENEĞİ HER YERDE DEVAM ETMELİ

Roman vatandaşlarımızla ilgili özel bir çaba içindeyiz T.Üniversitesinde Roman kültürü Araştırma merkezi kurulacak. Şubat ayanda roman kardeşlerimizle bir araya geleceğiz hepimiz Edirneliyiz herkes Edirneli olmakla gurur duymalıdır. arasta’da ahilik geleneğinin sürmesine tanık oldum. Bu sabah böyle dua merasimine katıldım.  Hepimiz bu geleneği kendi çevremizde yerleştirelim. Buradan bütün belediye Başkanlarımıza çağrıda bulunuyorum. Bu geleneği kendi belediyelerinizde sürdürün. Bütün çarşılar dua ile açılsın. Bizim belediyelerimize hiçbir rant yaklaşmasın”  dedi.

 11 total views,  2 views today

Next Post

Tarım sektöründe Ortak Akıl Toplantısı büyük ilgi gördü

Edirne Ticaret Borsasında yapılan Trakya Bölgesel  tarım sektörü  Ortak Akıl Toplantısına  Tarım Bakanı Yardımcısı Kutbettin Arzu, Strateji ve Geliştirme Başkanı Ömer Bülent Arslan, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Tarım Reformu Genel Müdürü Dr. Gürsel Küsek, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Dr. Masum […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp