Başbakan Binali Yıldırım’ın Edirne’de düzenlediği mitinge büyük bir kalabalık katıldı. Pazar günü saat: 15.00 sularında miting alanına gelen Başbakan Binali Yıldırım’a Edirne’de büyük bir sevgi seli oluştu.  Ellerinde Bayraklarla Başbakanı selamlayan binlerce Edirneli  “Vakit Edirne vakti. Vakit Türkiye Vakti” sloganları attı.

Miting öncesinde  AK Parti İl Başkanı Nesim İba, Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Milletvekili Adayları Fatma Aksal, İlyas Akmeşe, Erdem Güyümgüler, Burak Cambaz, AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Çağrı Muştu, Edirne Kadın Kolları Başkanı Arzu Dermenci, Geçnlik kolları Başkanı, BBP Edirne İl Başkanı Arif Köroğlu, MHP Edirne İl Başkanı Süleyman Ferhatoğlu, sahneye davet edilerek Başbakan Binali Yıldırım’ı karşıladılar.

“24 Haziran’da yeni bir destan yazacak mıyız?”

Edirne Selimiye meydanından vatandaşlara seslenen Başbakan Binali Yıldırım; kendisini izlemeye gelen binlerce vatandaşa, Recep Tayyip Erdoğan’ın Edirnelilere selamını getirdiğini belirtti.  Binali Yıldırım;  Meydanları dolduran bu muhteşem coşkuyla yine tarih yazıyorsun Edirne.  24 Haziran’da yeni bir destan yazacak mıyız?  Vakit Birlik vakti,  Edirne Vakti, Vakit Türkiye vakti deyip o 24 Haziran’da sandıkları tıka basa dolduracak mıyız.? Fatihin torunlarına ve Edirne’ye bu yakışır.” Dedi.,

“Emeklilere inşallah daha fazla ikramiye vereceğiz”

Emeklilere verilen ikramiyenin çarpıtıldığına da dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım; “Dini Bayramlar öncesi ikramiye verme kararı aldık. Onu bile yok az verecek, çok verecek, vermeyecek diye çarpıtmaya çalıştılar. Milletin kafasını karıştırıyorlar. İkramiyelerinizi aldınız mı? Güle güle kullanın. Emeklilerimiz daha falsına layık.” Dedi.

“Esnafa Vergi Müjdesi”

Esnafa en büyük müjdeyi Edirne’den veren Başbakan Binali Yıldırım; “Esnafımıza bir müjde veriyorum. Türkiye’nin her tarafında 750 bin tane esnaf basit usulde vergi veriyor. 2018’de bu esnafımızda bu esnafımızdan 9 bin liranın altında kazanç elde edenden hiç vergi alınmayacak. Vergiden muaf olacaklar. Hayırlı uğurlu osun.” Dedi.

“İmar Barışı ile 40 milyon vatandaşımıza huzur geldi”

İmar barışı getirdiklerini ve büyük bir reforma imza attıklarını de söyleyen Binali Yıldırım; “Türkiye’de 13 Milyon bina, işyeri gece kondu, ruhsatsız yapı var. Yani en az 13 Milyon hane, nüfus sayısını sayarsan 40 milyon vatandaşımızın devletle, belediyelerle sorunu var. Bu sorun 50 yıldır devam ediyor. Dedik ki devlet milletle kavgalı olmaz. Devletin işi millete hizmet etmektir.  Onun için barış elini uzattık ve İmar barışını getirdik. Müracaatlar geçtiğimiz Cuma günü başladı ve büyük bir ilgi var. İl Müdürlüklerimizden, internet üzerinden evinde elektriği, suyu olmayan, imarı, kat mülkiyeti olmayan,  mülkiyet ve imara aykırılıkları olan herkes bütün vatandaşlarımız bu tarihi fırsatı değerlendirsin istiyoruz.” dedi.

“Milletin adamını engelleyebilirler mi?”

Türkiye büyüdükçe, Türkiye geliştikçe ekonomi üzerinden seçim üzeri ayar vermeye çalışıldığını ifade eden Başbakan Yıldırım; “Maksat Recep Tayyip Erdoğan kazanmasın, Edirne ne diyorsunuz?, Güçleri yetebilir mi? Milletin adamını engelleyebilirler mi? Ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye’nin önünü kesemezler.” dedi.

Edirne’ye yapılan yatırımların her gün gittikçe attığını belirten Başbakan Yıldırım; “16 yılda bu güzel şehre tam 15 Katrilyon yatırım yaptık. Helali hoş oldun. 2002’ye kadar Cumhuriyet kurulduğundan beri 80 yılda 2590 derslik yapılmıştı. Biz bunun üzerine 850 tane derslik koyduk.

“Üniversite Hastanesini tamamen yeniliyoruz”

Trakya Üniversitesi’ni yaptığımız yeni yatırımlarla bölgenin en güçlü Üniversitesi haline getirdik. Üniversitenin Hastanesini tamamen yeniliyoruz.  Hastaneyi Yoğun Bakım Ünitesinden, Acil Servisine kadar tamamen modernize ediyoruz.  Spor Lisesini yapımını da son noktaya getirdik. Bu lisemizde ülkemizde ülkemizin gururu nice Kırkpınar Pehlivanları ve sporcular yetişecek. Edirne’de Yüksek Öğrenim Yurtlarının kapasitesini 3 bin 700’den 9 bine ulaştırdık.

“Edirne’ye Stadyum Müjdesi”

Edirne’ye bir stadyum 4 bin seyirci kapasiteli spor salonu yapacağız. Hayırlı uğurlu olsun. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı stadyumun yenileme çalışmaları da devam ediyor. Trakya Üniversitesi içinde Teknoloji geliştirme bölgesi açtık. 49 firmamız faaliyetini sürdürüyor. Bu bölgede Edirne’nin içinde bulunduğu 83 gelişim projesi tamamlandı ve 38’i devam ediyor. Edirne’ye 9 Hastane açtık. Enez Hastanesi de kısa sürede açılıyor. Uzunköprü Devlet Hastanesi’nin projesi bitti ve çalışmalara başlıyoruz.

“Keşan- Enez Yolu kısa sürede bitecek”

Edirne’de sadece AK Parti İktidarından önce 70 km bölünmüş yol vardı. 15 yılda bunun üzerine 190 km bölünmüş yol koyduk ve 260 km’ye ulaştırdık. Edirne şimdi Çanakkale’ye, Tekirdağ’a bölünmüş yollarla bağlandı mı? Keşan- Enez yolunu da kısa sürede bağlıyoruz. Proje çalışmaları devam ediyor.

“Edirne Hızlı Tren inşaatı bu sene başlıyor”

Size En büyük müjdeyi veriyorum. Edirne – İstanbul arası “Hızlı Tren” inşaatına bu sene başlıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Edirne – İstanbul arası 1 saatin altına inecek. İşte bu tren aynı zamanda Avrupa’yı Edirne’ye bağlayacak. Kapıkule üzerinden aynı zamanda Edirne’yi İstanbul, Ankara, Sivas, Erzincan üzerinden Kars’a kadar götürecek. Kars’ta kısa bir süre önce hizmete aldığımız Kars, Tiflis, Bakü demiryolu ile Azerbaycan’a, taa Pekin’e kadar gidebileceksiniz.

“Belediyenin yapması gereken Atık Su projesini biz yaptık.”

Ayrıca Bölge kalkınmasının anahtarı olacak Trakya Gelişim projesini hayata geçirdik. Bu alanda 2019 sonuna kadar 10 Milyar liralık yatırım gerçekleştireceğiz. Serhad Şehrimiz Edirne’de Hamzadere ve Çakmak Barajları olmak üzere 16 barajı 28 gölet yaptık. 252 bin dönüm araziyi suyla buluşturduk . Edirne’nin atık suyunu, Belediyenin yapması gereken Atık Su projesini biz yaptık. Kirli sulardan şehri kurtardık. Edirne’yi taşkınlardan koruyacak “Kanal Edirne” projesinde sona geliyoruz. İnşallah kısa sürede bu projeyi de tamamlayacağız. Bakın Dr.Mehmet Müezzinoğlu Köprüsünü açtık. Sel olduğunda, yağmur olduğunda Edirne ikiye bölünüyor, O bölgeye geçiş yapılamıyordu. Şimdi artık hiçbir şey olmuyor. Onun bağlantı yollarını da yapıyoruz. Söz verdiğimiz gibi ilçelerimize de Doğalgaz vermeye başladık.

“Çiftçi’ye 320 Milyon lira destek verdik”

Edirneli çiftçilerimize 2002’de sadece yılda 37 Milyon destek verebiliyorduk. 2017’de 10 yıl sonra 320 milyona çıkmış. 8 kat artmış. Edirne 15 yılda 2 Trilyon 500 milyon lira nakit hibe desteği verdik. Hayvancılık desteğini 15 yılda 14 kat arttırdık.  400 trilyonun üzerine çıktık. 16 yılda Edirne’yi bir sanayi şehri haline getirdik. Binlerce küçük işletmeye faiz destekli kredi verdik. Edirne’de AK Parti öncesinde sadece 1 tane Organize Sanayi Bölgesi vardı. Şimdi 2 tane OSB var ve burada bine yakın kardeşimiz çalışıyor, evine ekmek götürüyor.”dedi.