BAŞBAKAN’IN EDİRNE TURU

admin

fikri_yalin_kose

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beraberinde 4 Bakanları ile hafta sonunda Edirne’deydi, Bir gece konuğumuz oldu. Sabah kahvaltısı sonrasında ve Selimiye Meydanı’nda yaptığı konuşmasında iktidar partisinin Edirne politikasını ve ülke genelindeki siyasi yaklaşımını, ülkemizin ekonomik durumunu bir kez daha gündeme taşıdı.

Başbakan konuşmasında ülkenin tüm illerine eşit yaklaştıkları ayrım yapmadıklarını sık sık vurguladı. Hükümet olarak insanların siyasi görüşlerine ve etnik yapısına bakmadıklarını, herkesi kardeş olarak gördüklerini bir kez daha dile getirdi.

Başbakan’ın kendine has hitabet üstünlüğü, ifade etmek istediklerini açıkça, halkın anlayacağı tarzda dile getirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’da bir liderde olması gereken tüm özellikler var. Bunu konuşmalarında çok iyi kullanıyor. Liderlerin başarısı için de bu karizmatik yapı çok önem taşıyor.

Özellikle bizim gibi ülkelerde bu dik duruş halka güven veren yapı her zaman dikkate alınıyor.

Başbakan’ın Edirne gezisi sırasında akılda kalan, miting sonrasında bana iletilen konuşmanın ana hatlarını, bizleri ilgilendiren bölümlerini burada belirtmeyi görev sayıyorum.

Bunları ana başlıkları ile kısaca şöyle sıralayabiliriz. Bilindiği gibi Başbakanın konuşmasına ön sıralarda bulunan bir bayan öğrenci harçları konusunda tepki gösterdi. Her mitingde bu tür ufak tefek şeyler olabiliyor.

Bunu yadırgamamak gerekir. Başbakan buna tepki gösterdi. Anında Edirne’mizin Milletvekili ve Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu’nu yanına çağırdı ve tepki gösteren kişi ile ilgilenmesi uyarısını yaptı.

Bir miting alanında Bakanımızı doğrudan ilgilendirmeyen bir konu için Başbakan’ın Bağlık Bakanını çağrılarak görevlendirilmesi mitingi izleyenler tarafından da yadırgandı.

Özellikle o Bakanın Edirne Milletvekili olması halkta gerçekten burukluk yarattı.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’nun bizim için ayrı bir sevgisi ve önemi bulunuyor. Bu tavırla kendimizi de biraz hakarete uğramış gibi gördük.

Bir diğer konu ise, Başbakanımız yine buradaki konuşmasının bir yerinde “görevimizi yaparken hiçbir şeyden yılmadık, yılmayacağız” diye sıraladığı bölümde Edirne’yi Balkan Savaşında Şükrü Paşanın güç şartlar altında ve İmparatorluktan destek almadan şehri kahramanca savunduğunu, bu şartlarda dahi korkmadığını söyledi. Bu konuşması sırasında sözlerinin arasına kafalarda soru işareti oluşturacak sözler de kullandı.

Başbakan konuşmasında bazılarının bu mücadele sırasında “Enver geleceğine onlar gelsin” sözlerinin Balkan savaşı sarısında yapıldığını ima etmesi, bu sözlerini Edirne’de sarf etmesi bir anlamda bu suçlamada bizim insanlarımızı da bu sözlerin sorumlusu olarak gösterilmesi ve zan altında bırakılması anlamına gelmiyor mu? Osmanlı Döneminin son yılları ve bu yılların idarecilerinin ülkeyi pazarlamak için ne vaatlerde bulunduklarını tarih kitaplarımız yazıyor.

O dönemde kimlerin ve hangi bölgelerin ülkenin kurtuluşu için çalışanlara bakışları ortada. Edirne’de ülke yönetimine karşı hiçbir başkaldırı ve tepki olmadı. Başka illerde olduğu gibi adeta düşmana davetiye de çıkarılmadı.

Edirne defalarca düşman işgaline uğrayıp çok çile çekmesine karşın, halkım buna direndi. Kentine ve tarihi dokusuna sahip çıktı. Böyle tartışma yaratacak halkı rencide edebilecek sözleri Başbakan’ın Edirne’de kullanılması, bende olduğu gibi, telefonla görüşme imkânı bulduğum bölge halkımızın kafasında da soru işareti oluşturmuş.

Başbakanımız Edirne’deki tarihi eserleri kendi iktidarları döneminde restore edildiğini ifade etti. Bu bir gerçek, kimse bunu inkâr edemez. Gerçekten bu hükümet döneminde Edirne’nin tarihi eserler restore edildi. Başbakanın bu teşhisi doğru, yapılan hizmetler de ortada.

Başbakan buradaki konuşmasının bir yerinde “bunlar, bu zihniyet Edirne’de 150 camiyi yıkıp sattı” sözlerini sarf edilmesi bu konuşma ile nasıl bağdaşır, bu dostluk ortamında, geçmiş yılların olaylarını yeniden tartışmaya açmayı anlamakta güçlük çekiyorum.

Ülkemizde insanlar arasında dostluk köprülerinin kurulmaya çalışıldığı bir zamanda Başbakanın da bunu sık sık dile getirdiği bir zamanda böyle sorun yaratacak, Bölge insanımızı da bir anlamda rencide edecek sözlere gerek var mıydı? Onun yorumunu okuyucularıma bırakıyorum.

Not: Buradaki değerlendirmeler, Başbakan’ın konuşması konusundaki sözlerinin yorumu bana telefonla konuyu ileten vatandaşların ortak görüşüdür.

 250 total views,  2 views today

Next Post

Edirne'nin Tarihi Lezzetleri Yetenek Sizsiniz Jürisine ikram edildi

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Ulusal bir kanalda yayınlanan ve yapımcılığını Acun ılıcalının yaptığı ‘’Yetenek Sizsiniz’’ yarışması çekimleri kapsamında Edirne’ye gelen jüri üyelerine Arslanzade Arif Meriç tarafından tarihi lezzetler ikram edildi. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre merkezinde çekimlerini yapmak üzere gelen Acun Ilıcalı, Hülya Avşar, Eser […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp