Başhekimden sünnet açıklaması

admin

T.Ü Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof Dr. Ümit Nusret Başaran yaptığı basın toplantısında sünnet konusunda açıklamalarda bulundu. Bu ayların sünnet sezonu olduğunu bu yönde yoğun talep olduğunu belirten Başaran; “ sünnet konusunda son yıllarda halkımız oldukça bilinçlendi. Bu yönde bize çeşitli sorular yöneltiliyor bunlardan biri sünnet kaç yaşında olmalı sorusu. Sünnette en ideal yaş 2 ile 5 yaş arası, bu 7 yaşına kadar çıkabilir. Neden bu yaşlar arasında yapıldığı soruluyor. İnsanoğlunda cinselliğin geliştiği dönem bu yaşlarda oluşuyor. İnsanoğlu cinsel kimliğini bu dönemde kazanıyor. Bu yaşlar arasında sapmalar cinsel sapmadır. Bir kısım aydın ve sanatçılar var.  Bunlar arasındaki sapmalar iki ile beş yaş arasındaki sapmalardır. O çağlarda çocuklar cinsel olaylara ilgi gösterir cinsel organı ile oynar bu konuda sorular sorar. Çocuğun cinsel organında travma yaşanmaması için 2-5 yaşlarında sünneti öneriyoruz. Bu 7 yaşına kadar çıkabilir. Hem ülkemizde hem batı dünyamızda yeni doğan çocuğun sünneti ile ilgili eğilim var. Bu zamanda yapılan sünnette daha çabuk iyileşme olduğu ağrısız geçtiği yönünde eğilim mevcut. Bu bir tercihtir. Bu tür sünnet uygulaması devam ediyor. Bizi de böyle bir başvuru olduğunda sünnet yapıyoruz.

Başhekimden sünnet açıklaması (2)

 

 

 

 

 

 

 

Musevi vatandaşlarımız doğumdan 7-8. gününde sünnet yaptırırlar. Onların da kendi yetiştirdikleri hahamları var.Onlar da bilimsel olarak sünnetlerini yapıyorlar. Daha önceleri Musevi vatandaşlarımız sünnet yaptırmak için geliyorlardı.

Bilindiği gibi 2015 yılında çıkan  bir kararla hekimlerin sünnet yapmasını istiyor. Yurdumuzda yaklaşık bir milyon çocuk sünnet oluyor. Bugün doktorlarımızın bu ihtiyacı sağlamaların mümkün değil. İhtiyacı karşılayamıyor. Hekim dışındakilerin sünnet yapmasını engelleyecek bir baskı yok. Belki önümüzdeki yıllarda koşullar değişebilir, hekimlerin sünnet yapması zorunlu hale gelebilir. Yıllardır sünnet yapanların yaptıkları sünnetlerde sorun olmuyor. Bu işi yapan sağlık memurlarımız da var.

Başhekimden sünnet açıklaması (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bir de kime sünnet yapılmaz konusu var. Peygamber sünnetli denilenlere sünnet yapılmaz. Biz bunları bir yaşına doğru kontroldan geçiriyoruz. Bu tür kişilerde sünnet testi yapıyoruz. Bu bizim için çok önemli.   Bu tür çocukları piyasadaki sünnetçiler biliyor gereğinde bize bildiriyorlar. Trakya’da bu yönde sıkıntı yaşanmıyor. Bir de penis anomalileri var. Sünnetçiler onları ellemez” diyerek sünnet edilecek çocuklardaki sorunlar konusunda detaylı bilgi verdi.

 

 

 

 

 113 total views,  2 views today

Next Post

Gaytancıoğlu hizmette hız kesmiyor

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.  6 Ağustos 2015 Perşembe günü kurum ziyaretlerini sürdüren Okan Gaytancıoğlu gece ise Edirne Merkez Demirhanlı ve Musabeyli köylerini, Havsa’nın ise Habiller Köyünü ziyaret etti.                 Sabah ilk olarak Gıda, Tarım ve […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp