Basın Mensuplarından Emniyet Yasağına Tepki

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Kolaylı ile Federasyon

Genel Başkan Vekili ve EGD Başkanı Sarılarlı uygulamayı eleştirdi. Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının bugünden itibaren emniyete girişlerinin yasaklanmasına yazılı bir açıklama ile tepki gösterdi.

egd

Gazetecilerin kamu adına görev yaptığını ve uygulamanın basının haber alma özgürlüğüne müdahale anlamı taşıdığına dikkat çeken Nuri Kolaylı, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

“Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacakları duyuruldu.

Bilindiği gibi gazeteciler, halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev yapmaktadırlar. Bu uygulama toplumun bilgi edinme hakkını, dolayısıyla basın özgürlüğünü engellemek anlamını taşımaktadır. Söz konusu genelgenin bir an önce geri alınması konusunda ilgilileri göreve çağırıyoruz.”

 

-EGD Başkanı Sarılarlı’dan eleştiri

 

Marmara Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Edirne Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Derya Sarılarlı da, Emniyet Müdürlüğü’ne gazeteci girişlerinin yasaklanmasını eleştirdi.

Sarılarlı, basının demokrasinin sigortası olan unsurların en önemlilerinden olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

‘’Gazetecilik mesleğinde 30 yılı geride bıraktığım bugünlere gelene kadar mesleğimiz mensuplarına getirilen kısıtlamalar, yasaklar ve akredite kısıtlamalarıyla hep mücadele ettik.

egd (1)

Ancak bugüne kadar Emniyet Genel Müdürlüğü’nce tüm illere gönderilen genelgede olduğu şekliyle basın mensuplarına emniyet girişiyasaklanmamıştı

Basın mensubu olarak amacı sadece halkın bilgi edinme hakkına katkı yapmak ve olan biteni objektif olarak yansıtmayı amaçlayan kişilere getirilen yasak hangi anlayışla alınmıştır? Hangi demokratik idare örnek alınmıştır? Bunu anlamakta zorlanıyoruz.

Basının üzerindeki baskılar ve işsizlik gibi sıkıntılar sürmektedir. Bunlara yenilerinin eklenmesi yerine sorunların giderilmesini bekliyorduk. Anlaşılan ortaya çıkan son skandalla ilgili gazeteciler ‘’Tu kaka oldu’’

Bu kısıtlamanın demokratik bir yönetime yakışmadığına inanarak, kararın düzeltilerek, basın mensuplarının rahatça görev yapmalarına olanak sağlayacak düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.’’

 282 total views,  2 views today

Next Post

Kırcı; "ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ ÇALDIRMAYACAĞIZ"

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nazım KırcıÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ ÇALDIRMAYACAĞIZYolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklarla mücadele edeceğini öne sürerek iktidara gelen AKP, geçen 11 yıl içinde yolsuzlukları devletin tüm kurumlarına yaymış, ulusun zenginlik kaynaklarını küresel sermayeye peşkeş çektiğini belirterek açıklamasında daha sonra şunları söyledi; “ haklarını gasp ettiği emekçileri yoksulluğa mahkûm etmiş, halkımızın […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp