Başka bir söze gerek yok

admin

fikri_yalin_koseSon ayların, her konuda her sorunda mazeret gösterilen sözcüklerinin başında  “paralel yapı” suçlaması geliyor. İşçiler hakkını mı arıyor hemen  gerekçesi hazır.

Bunun arkasında paralel yapı var. Yeni yasayı ve getirilmek istenen başkanlık sistemi engellenmek isteniyor.

Meşhur Zarrab ile ilgili bir haber mi yapıldı.

Bu haberleri paralel  yapı ve onun destekçileri sızdırıyor sorumlu olan. Ülkede kaos yaratmak karıştırmak istiyorlar. Erken seçim ve başkanlık sistemi engellenmek isteniyor.

Mevcut idareyi eleştiren bir konu mu oldu bu konuda farklı düşünce mi ortaya atıldı.

Anında suçlama geliyor bu paralel yapının terör örgütü destekçilerinin başkanlık seçimi muhaliflerinin işidir.

Dış politika ile ilgili resmi görüş dışında farklı bir görüş mü açıklanıyor.

Paralel yapıdan başkası bu konuyu gündeme getiremez. Muhakkak bu işte onların parmağı var.

Her ne hikmetse tüm belanın, musibetin tek sorumlusu  paralel yapı.

Bu görüş, yaygınlaşan paralel yapı suçlaması her ne hikmetse maymuncuk gibi her kapıyı açıyor, her derde deva oluyor.

Halkımız da bu hazır reçete suçlamalarına medyada sürekli pompalanmasına, basında yer almasına iyice alıştı, kanıksadı.

Bir yerde yasa dışı bir görüntü mü oldu veya öyle yorumlandı, anında faili bu kaynaktan açıklanıyor.

Bunu hiç şüphe yok paralel yapı tezgâhladı. Ancak onlar ve onun destekçileri bu tür ifadeleri kullanır bunlar ülkedeki istikrarı bozmak amacındalar deniyor.

Bu örnekleri paralel yapı suçlamalarını sıradan suçlamaların ötesinde çok daha üst yönetim suçlamalarına,  Bir milletvekilinin iddia ettiği gibi ülke yönetiminden birinci derecede sorumlu olan makamlara kadar uzatabiliriz.

Diyeceğim şu ki, bu tür suçlamalarda haklılık payı olabilir. Bu suçlamaları biraz da halkı ikna edici gerekçelerle, delileri ile halkın anlayacağı, kafalarda soru işareti olmayacak şekilde açıklanmalı.

Böyle afakî suçlamalar sürüp giderse insanlar doğru ile yanlışı ayırt edemez. Zamanla söylenenler insanların bir kulağından girip diğerinden çıkar. Böylece halkın kendilerine ulaşan bilgilere güveni de kalmaz.

İSMİNİN SONUNA “Ğ” Yİ BİZ Mİ KOYALIM

Bazılarınca önemsiz sayılabilir bu kadar abartmaya gerek yok,  isminde bir harfi eksik olsa ne olur olmuş bir kere denilebilir. Mesele o kadar basit değil.  İsmi sokağa verilen kişi öyle sıradan biri,  bazı sokakların isimlerinde olduğu gibi ismi sokaklara verilme gerekçesi tartışılan ne olduğu belirsiz biri değil. Uluğ Turanlıoğlu Edirne sevdalısı bir şair,  Edirne Lisesi’nde binlerce öğrenci yetiştiren bir edebiyat öğretmeni Edirne ile ilgili çok sayıda şiir kitabı var.

Bu rahmetli Hocanın, belediye meclisi kararı ile 1. Murat Mahallesinde 500 evlerde sokağa ismi verilirken adının ULUĞ yerine Ulu olarak yazılması sıradan bir hata  olarak görülmemeli. Bu yanlışlık tüm kayıtlara da bu şekilde geçtiğine göre.

Bu hata Belediyenin hatasının ötesinde rahmetlinin ruhuna saygısızlık değil midir?

Diğer taraftan ben bu hataya dikkat çektim haber olarak yazdım ayrıca köşemde de vurguladım. Bununla da yetinmedim ilgili kişilere telefonla duyurdum, önemini belirttim. Aradan uzun süre geçmesine rağmen o tabela eski haliyle duruyor. Bunun ne demek olduğunu basında yer alan bir haberin dikkate alınmamasının yorumunu kamuoyuna bırakıyorum.

Buradan Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a da duyurmak istiyorum. Bu konu hakkında duyarsız davrananlar gereğini yapmayanlar başka hususlarda da aynı tavır içinde olmaları halinde belediye başkanının da güvenini zedeler. Belediye personelinin ihmali başkana çıkarılmak istenebilir. Nitekim “ öküz altında buzağı” arayanların olduğunu unutmamak gerekir. Basında yer alan Belediyeyi ilgilendiren hususların Belediye başkanımıza yeterince iletilmemesi halinde ve bu konunun kamuoyunu ilgilendiren bir sorun olması durumunda fatura yine belediye Başkanına çıkar. Bu konunu sıradan bir konu olduğu şeklinde yorumlamak yerine böyle uyarıları dikkate alıp gereğini yerine getirmek gerekmez miydi?

Uluğ Hocanın öğrencisi olan Bir vatandaşın dediği gibi” “ Uluğ” hocanın isminin sonuna konulması gereken “Ğ” harfini belediye yazmıyorsa biz yazdıralım” diye sitem etmelerinde haklılık payı yok mudur?

 78 total views,  2 views today

Next Post

Avrupa’nın her yerinde sınır ötesi işbirliği köprüleri

Bulgaristan’ın Svilengrad şehrinde 26-27 Mart 2016 tarihinde, Svilengrad Belediyesince düzenlenen bir uluslararası işbirliği semineri gerçekleşmiştir.                 Toplantının açılış ve sunumu ev sahibi Svilengrad Belediyesi’nce yapılmış olup ; Avrupa Parlementosu Bölgesel İşbirliği Komite Başkanı Iskra Mihaylova’nın ve aynı komite üyesi Maria Syprki’nin konuşmaları ile […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp