Başkandan açıklama “Yerime kayyum atanmadı”

admin

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2-8 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenecek Kırkpınar Güreşleri’nin, en fazla yağlı güreş pehlivanının katıldığı güreş olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yer alması için işlemleri başlattıklarını söyledi. Gürkan, halen Belediye bünyesinde devam eden denetimler konusunda da, “Hakikatten A’dan Z’ye bir denetim oldu ben de bundan çok memnunum hiçbir şikayetim yok. Zaten ben de didik didik edin, bakılmadık hiçbir şey kalmasın diye kendilerinden talepte bulundum” dedi.

“Uzaklaştırıldığım yok, yerime kayyum da atanmadı”

Belediye Başkanı Recep Gürkan Belediye Meclis Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında çeşitli konularda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hafta sonunda Ankara’da olacağını ifade eden Gürkan, “Hem belediyenin işleri için hem de CHP’nin Olağan Kurultay’ı için, 4-5 gün yokum. Bir iki gün kaybolunca hemen tezviratlar başlıyor. Başkan nerde? Falan filan. Başkan burada. Merak etmesin kimse. Kimse merak etmesin görevden falan alındığım yok, uzaklaştırıldığım yok, yerime kayyum da atanmadı. Üzülenler olacaktır ama durum böyle” şeklinde konuştu.

“Kırkpınar için Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuru yapacağız”

2-8 Temmuz 2018 tarihlerinde düzenlenecek 657. Kırkpınar Yağlı Güreşleri hazırlıklarına başladıklarını belirten Belediye Başkanı Gürkan, en fazla yağlı güreş pehlivanının Kırkpınar’da yer aldığını, bunu da Guinnes Rekorlar Kitabı’na kaydettirmek için işlem başlattıklarını söyledi. Kırkpınar’ı UNESCO’dan sonra bir de bu şekilde tescil ettirmek istediklerini kaydeden Gürkan, “Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuru yapacağız. Ve burada Dünya’da en çok yağlı pehlivanın güreş yaptığı yer olarak da Guinness Rekorlar Kitabı’nda Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin farklı bir alanda UNESCO’dan sonra tescilini de yaptırmış olacağız. Geçen yıl bildiğiniz gibi 2199 pehlivanımız kayıt yaptırmıştı. Aslında 2204’tü ama sonra 5 tanesi çeşitli nedenlerle elendi. 2199 pehlivanla bu tüm zamanların rekoruydu. Öyle zannediyorum ki bu yıl bu rekor daha da artarak tazelenecektir. Dolayısıyla biz de Guinness Rekorlar Kitabı’na da hem Kırkpınarımızın hem de yağlı pehlivanda en çok katılım olan organizasyon olarak kaydımızı yaptırmak istiyoruz” dedi.

Hıdırellez’in UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne girdiğine değinen Gürkan, bu yıl 5-6 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri’nin festival şeklinde yapılıp yapılmaması konusunda da vatandaşlar ve sivil toplum örgütleriyle görüşeceklerini belirtti.

“Edirne Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Merkezi’nin Kamulaştırılmasına karşıyız”

Edirne Belediyesi Nikah Salonu ve Kültür Merkezi’nin Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılacağına dair kendilerine bazı bilgiler ulaştığını, bu konuda daha önce de açıklama yaptığına değinen Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Şimdi Kültür Bakanlığı bize ulaşan gayri resmi bilgiler neticesinde burasını kamulaştırma kararı almış diye bir bilgi geldi bize. Yani 20 yıldır 30 yıldır metruk bir halde duran içerisinde bir sürü gayri yasal faaliyetin yapıldığı bir alanı biz ayağa kaldırıp Edirne Halkı’na hizmete sunduktan sonra Kültür Bakanlığı buraya göz koymuş ve kamulaştırma kararı almış diye bir bilgi geldi. Tabi bu bilgi resmi bir bilgi değil. Eğer böyle bir karar yoksa da özür dileriz. Ama varsa da Edirne halkı kendisine ait bir yerin kamulaştırılmasına Kültür Bakanlığı tarafından hangi amaçla olacak bilmiyoruz ki bu kanuni bir olayda olmayacaktır. Nasıl kamulaştıracaklar hangi gerekçeyle kamulaştıracaklar onu hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.

“Müfettişlere bizi Edirne’den şikayet eden arkadaşlarımız da oldu, bunlar doğaldır”

Belediyede devam eden denetimler konusunda da bilgiler veren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kendisinin müfettişlerden özellikle tüm işlemlerin didik didik edilmesi konusunda talepte bulunduğunu söyledi. Denetim konusunda herhangi bir şikayetinin olmadığını belirten Gürkan şöyle konuştu:

“2 müfettişimiz var, çeşitli kurumlardan aldıkları 20’nin üzerinde de bilirkişi veya denetçi var. Hakikatten A’dan Z’ye bir denetim oldu ben de bundan çok memnunum hiçbir şikayetim yok. Çünkü müfettiş beylerde görevlerini yapıyorlar netice itibariyle. Zaten ilk geldiklerinde ben de kendilerinden talepte bulundum. Didik didik edin, bakılmadık hiçbir şey kalmasın diye onlar da didik didik ederek bakıyorlar, baksınlar. 5 kez 6 kez bakılan birim bazında dosyalarımız var, hiçbir şikayetimiz yok. Bize yansıyan birşey de yok. Şikayetlere de bakıyorlar. Edirne’den gelip şikayet eden arkadaşlarımız da oldu, bunlar doğaldır. Bir itirazımız yok. Çıkan haberler üzerine çöplüğün hem yapım hem de işletme ihalesine ben de talepte bulundum müfettiş beylerden onlara da bakın diye. Onlara da baktılar, bakıyorlar hala. Baksınlar çok arzu ediyorum bakmalarını. Ben istiyorum bakmalarını. Çünkü orada çöplüğün iki boyutu var. Yapım ihalesi; sizler de biliyorsunuz biz KDV dahil 10,1 Milyon TL’ye mal ettik, başka bir il 110 Milyon TL’ye, diğeri 70 milyon, bir başkası 85 Milyon’a mal etti. KDV yok üçünde de. Kapasiteler de aşağı yukarı aynı. Bakmalarından memnun oluyorum gerçekten, hiçbir şikayetim yok.”

Gürkan, Belediye olarak 1. Murat, Fatih ve Kocasinan Mahallelerinde başlattıkları Kentsel Dönüşüm uygulaması konusunda da tüm analizlerin tamamlandığını, çok yakın bir zamanda mahalle sakinleriyle toplantılara başlayacaklarını kaydetti.

 

 114 total views,  2 views today

Next Post

1. Ordu Komutanı Orgeneral Avsever’den Vali Özdemir’e ziyaret

       Sorumluluk sahasındaki birliklerde ve illerde incelemelerde bulunan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Edirne Valisi Günay Özdemir’i makamında ziyaret etti. Valilik girişinde Vali Günay Özdemir tarafından karşılanan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, şeref defterini imzaladı.  Orgeneral Avsever, ziyareti anısına 1. Ordu Komutanlığı’nın resmedildiği şilt hediye ederken,  Vali Özdemir […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp