Batum Hoca Yeni Anayasa’dan Umutsuz

admin

Edirne Barosunun davetlisi olarak, Türkiye’de “Demokratikleşme Süreci ve Yeni Anayasa” adlı panele katılmak üzere   Edirne’ye gelen CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, bu toplantı öncesi partisinin il merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

Batum Hoca henüz siyasetin esnekliğine  yeni ısınıyor. Konuşmalarına bakıldığında Üniversite hocalığı yönü  daha ağır basıyor.

CHP Milletvekillerinin ve partililerin de katıldığı toplantıda ekonomik sorunlardan ziyade, hazırlanmakta olan yeni   “Anayasa”  konusuna ve bu yönde partisinin tavrını dile getirdi. Batum, hazırlanan yeni Anayasa bağlıklı şekilde ortaya çıkacağından  pek umutlu görünmüyor.

Hoca,CHP tarafından  “kırmızı çizgi” olarak kabul edilen Anayasa’nın değişmez ilk dört maddesinin ayni şekliyle kalmasında ısrarcı olacaklarını, bunun Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesini oluşturduğunu üzerine basa  basa ifade etti.

Bu maddeler üzerinde oynamalara dahi izin vermeyeceklerini  söyledi Batum Hoca. Bunun dışında demokratik ülkelerde var olan işçi hakları, sendikalaşma, toplu sözleşme hakkı, hakem heyeti kararı, grevlerin yasaklanması, seçim yasaları, gibi konuların değişmesinde ısrarcı olacaklarını vurguladı.

Anayasa konusunda uzman olan bir Profesörün konuya açıklık getiren ifadelerine baktığımızda CHP’nin talepleri doğrultusunda bir anayasanın  benimsenmesi mümkün görünmüyor. Batum,bazı çevrelerin ve partililerin kırılmasına rağmen Anayasa Komisyonunda kalmada ısrarcı olacakları görüşünde. İktidar partisi ile  Ana Muhalefet Partisi  aralarında uzlaşmaz çelişkiler bulunuyor. Bunları aşmak zor gibi görünüyor.

Süheyl Batum, buradaki konuşmasında birkaç kez “Anayasalar toplumsal  yapının üzerine oturmalı” sözünü tekrarladı. Bu sözü, bazılarının başka ülkelerden kopya çekilerek alınmak istenen  Anayasa maddelerinin bizim toplum yapımıza uymayacağını, her ülkenin kendi toplum yapısına göre anayasası olduğunu ifade etti.

   Batum, Laik bir anayasada yasamanın tüm dinlere ayni mesafede olması gereğini dile getirdi. Bu nedenle zorunlu din dersi ve Diyanet İşlerinin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

CHP Milletvekili, Cumhuriyetin bireyler olarak ortak yaşanmasında ısrarcı davranılacağını, Ayrıca Anayasa komisyonunda alınacak kararların “oy birliği” ile   alınması konusunun komisyon üyelerince kabul edildiğini Anayasa Komisyonunda kalmalarının en büyük güvencelerinin de bul olduğunu, komisyondan ayrılıp” CHP Anayasa komisyonundan kaçtı” denmesine fırsat vermeyeceklerini söyledi.

İktidar partisinin aldatmaca sözlerle yeni Anayasa istiyor görünmesine fırsat vermeyeceklerini, iktidar partisi sözcülerinin yalanları doğru gibi yutturmak istedikleri, iktidar partisinin Başkanlık Sistemi özlemi olduğundan yana Batum Hoca’nın ısrarı var.

    CHP Milletvekili Süheyl Batumun konuşmasını özet olarak sunmak gerekirse, Kamuoyunu aylardır oyalayan anayasa çalışmalarında sonucunda” dağ fare” doğuracağı izlenimi edindim.

Bu Anayasa konusu da diğer suni gündem maddeleri gibi kamuoyunu oyalamaya yönelik bir çalışma gibi görünüyor.

 257 total views,  2 views today

Next Post

Doğalgazlı Isıtıcıların Baca Bağlantılarına Dikkat

    Yılmaz, açıklamada, ortak noktası karbonmonoksit üretmek olan ısıtıcı gereçlerin usulünce kullanılmamasının, ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Odun, kömür, doğalgaz gibi yakıtların yanarken ortaya çıkardığı karbonmonoksit gazının, ortamdan sağlıklı bir şekilde uzaklaştırılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, bu işlemin en güzel denetlendiği alanın doğalgazlı ısıtıcılar olduğunu anlattı. Doğalgazlı ısıtıcıların, son derece […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp