BAYANLARIN HAKLARI LAFLA ALINMAZ

admin

Erkekler ve bayanların bulunduğu toplantılarda bakıyorsunuz erkekler toplantıya katılan bayanlara iltifat gösterip akılları sıra değer verdiklerini kanıtlamak isterler.

fikri_yalin_kose

Onlara toplantılarda özel yerler verir aşırı hürmet gösterirler. Böyle saygılı davranmaları kuşkusuz önemli bir gelişme. Peki, bayanlarımız Edirne’deki odalarımızda, demokratik kitle örgütlerimizde ne kadar temsil ediliyor. Bugün böyle görevde olan kaç bayanımız yer alıyor.

Kadına değer vermenin en önemli kıstası böyle alanlarda görev vererek gösterilmeli. Sen kadınlı erkekli toplantılarda kadınları kuru iltifat sergilemişsin bunların bir değeri olamaz. Önemli olan kadınlarımızın böyle önemli kurum ve kuruluşlarda temsil edilip kararlarda söz sahibi olmaları.

Ne yazık ki, Edirne bu konuda sınıfta kalmış durumda. Edirne gibi çağdaş, insan haklarına duyarlı bir kentte bu durum hiç de uygun görüntü vermiyor.

Siyasi parti yönetimlerimizde de bakıyorsunuz bayan sayısı kısıtlı İl Genel Meclisimizde ise bir tek bayanımız yok.

Odalarımızın, sendikalarımızın üst yönetimlerinde kadınlarımızın adı bulunmuyor. Kadınların yer almadığı bir kitle örgütü ne kadar demokratik yapıda olur.

Bir yandan Kadın erkek eşitliğini savunacaksın. Bu konunun önderliğini liderliğini yapacaksın, diğer yandan bunun gereği olan uygulamayı yapmayacaksın.

Sonra da toplantılarda göstermelik olarak bayanlara iltifat yağdırıp değer verdiğini kanıtlamaya çalışacaksın böyle olmaz bu çıkar yol değildir. Erkeklerin yönetimlerde söz sahibi olduğu bir toplum ne oranda demokrat olur. Bu yönetimlerde kadınlarımızın yer almasına neden öncülük edilmez.

İş sahibi ve bu konuda başarılı olan kadınlarımız var. Esnaflarımızdan yine başarılı bayanlarımız var. Bunlar yönetimlerde yer alarak sorunların çözümüne katkı yapmaları gerekmez mi?

Yöneticilerimiz Yurtiçi ve yurt dışı seyahat yapıyorlar bir dizi bilimsel toplantılara katılıyor. Bunların arasında ne kadar kadın görüşü var. Bence Edirne gibi çağdaş bir kentte bu ayıbın kısa sürede giderilmesi gerekir. Her şeyin en iyisini erkekler bilir kentimizi onlar teslim etmeli gibi görüntü istemiyoruz.

Bu konudan huzursuz olan bir bayan işletmecimizin belirttiği gibi, sahte iltifatlarla kadına yönetimlerde yer vermeyen listelerde yok sayan mantık sağlıklı bir görüş değil. İşyerlerinde binlerce bayanımız çalışıyor. Başarılı işkadınlarımız var. Kurumlarımız yönetimleri arasında yapılan toplantılarda kadınlarımız da yer alıp sorunlarını iletmeli görüşlerini dile getirmeli.

Üstelik sadece bayanların bildiği sorunlar vardır.Onların bayanlar tarafından dile getirilmesi en doğru yöntem değil midir.Bir yandan ülke nüfusunun yarısının kadınlardan oluştuğu ile övüneceğiz mutlu olacağız.Buna karşın onların dernek ve odalarda söz sahibi olmalarına fırsat vermeyeceğiz.

Kadınları vitrinde kullanmak isteyen toplumlar gelişmiş çağdaş toplumlar olamaz, bizde de benzer görüntü yok mu? Ayni durum siyasi partilerde de gözleniyor. Siz bakmayın yönetimlerde kadınların adının geçmesine yönetim sıralarında oturmalarına işin başında olan, büyük oranda söz sahibi yine erkeklerdir.

Edirne bu eksikliği gideremiyorsa Başka illeri ayıplamaya hakkımız olamaz. Çağdaş havaları ile geçinmek lafla olmaz. Kadınlarımız erkekleri ile kol kola görev üstlenip sorunları birlikte göğüsledikleri zaman çağdaşlık cakası satmaya hakkın olabilir.

Bu arada Bayanlarımızın da haklarını almada yeterli gayreti gösterdiklerini iddia edemeyiz. Kadınlarımız kararlı ve ısrarcı davransalar bugüne kadar dernek ve oda yönetimlerinde onlarca kadınımız olurdu. Bu sağlanamamıştır. Şu bir gerçek hiçbir hak mücadele etmeden alınmıyor. Hakların kazanılması için çaba harcamak özverili davranmak gerekir.

Lütuf, çaba sarf etmeden alınan haklar yeri geldiğinde geri alınır. Nitekim her zaman öyle olmuştur. Birilerinin verdiği hakların geri alınmasında da kimsenin sesi çıkmıyorsa o hak emekle çaba ile hak değil demektir.

Çile çekip mücadele ederek kazanılan hakların geri dönüşü zor olur. Tüm ülkelerde böyle olmuştur. Ülkemizde bakıyoruz kadınların kazanması gereken hakların çabasını büyük oranda erkekler üstleniyor. Bayanlar bir eylem bir hareket ortaya koyuyor. Bunu bakıyorsunuz erkekler organize ediyor.

Birileri çıkıp erkeklere: “ Siz işinize bakın biz kendi sorunlarımızı çözecek düzeye geldik” deme gereğini duymuyor. Kadınlarımız kendi haklarının kazanımında da erkeklerin önderliğine sığınıyorsa işleri zor demektir.

90 yıllık demokrasi deneyiminde bu konuların gündemde olması ve bazı kadın haklarının geri gitme eğilimi taşıması kadınlarımız açısından üzüntü verici bir durum.

 170 total views,  2 views today

Next Post

Cumhuriyet Adında Resim Sergisi Açıldı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com Dr Şahin Ünal’ın 35 yağlı boya tablosundan oluşan Resim Sergisi Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Sergi Salonunda açıldı. Serginin açılış törenine Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi,Vali Yardımcısı Salih Altınok,Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt Meclis […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp