BAYRAMDA YİNE BİLİNEN MANZARA

admin

9 Gün tatilli Kurban Bayramı da geride kaldı. Bundan sonraki dini bayramımız için on aydan fazla zaman var. O zaman ne getirir ne götürür göreceğiz.

fikri_yalin_kose

Bu Kurban bayramında da eski bayramlarda olduğu gibi, görmeye alıştığımız hoş olmayan görüntülerle karşılaştık.

Kurban Bayramında İstanbul’da deniz yine kurban kanları ile kana bulandı. Kurban kesimi sırasında kesecekleri hayvanları ellerinde bıçakları ile sokaklarda kovalayan insanlar. Sağlık koşulları uygun olmayan mekânlarda kurban kesenler. Çocuklarının gözü önünde kurban kesmeyi marifet sayanlar.

Bundan önceki yıllarda da gördüğümüz çirkin, ülkemiz açısından da çirkin propagandaya alet olabilecek görüntüleri bu Kurban Bayramında da bir kez daha yaşandı.

En acı olanı ise trafik kazalarında yaşadığımız acı bilanço ölümlü kazalar oldu.

İnsanlarımız yetkililerin defalarca uyarılarına karşın yüzlerce insanımızın bu mutlu bayram gününde evleri mateme büründü.

Yollar savaş meydanına kan gölüne döndü, Azrail bayram süresince yollarda kol gezdi. Ölen yüzü aşkın insanımızın 6-7 katı vatandaşımız da kazalarda yaralandı.

Yollarımızın son yıllarda daha modern hale gelmesine, gidiş geliş yönelerinin ayrı olmasına karşın trafik kazaları eksileceği yerde neden artıyor? İnsanlarımızın trafik kurallarına uymaması, yakınlarına bayram için gidecekleri yollarda neden canlarından oluyor.

“Acele giden ecele gider” sözü trafikte gerçek olduğu halde sürücülerimiz neden bundan ders çıkarmıyor? Kurban Bayramında yüzlerce insanımızın yollarda trafik canavarına kurban ediliyor?

Buna artık kesin bir çözüm bulunmalı? Yolların daha kullanışsız olduğu zamanlarda, inandırıcı olmasa da, yolların durumu bir sebep gösterilebilirdi. Bugün ise, Ülkemizde yollarımızın büyük bölümü otoban.

Buna karşın trafik kazaları eksilme yerine artarak devam ediyor. Bu arada çok şükür bölgelimde trafik kaza oranı diğer yörelere oranla daha az. Bunda bölgemizde trafiğin sıkı denetiminin etkili olduğu tartışılmaz.

BAYRIM YİNE SIRADAN TATİL OLDU

Dini bayram günlerimizin insanların ailecek bir araya gelip dostluklarını tazeledikleri dargın ve küskünlerin barıştığı günler olara tanımlanır.

Atılan nutuklar, camilerimizde verilen vaazlarda hep bu ifade edilir. İslam dininin özü de bunu emreder. Gel gör ki, son yıllarda gelişen bir alışkanlık olacak; mübarek bayram gününü sıradan bir tatil olarak kabul edip bu günleri aileleri ile birlikte geçirme yerine, tatil yörelerinde ailelerinden uzakta geçirmeyi daha uygun görenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Gazetelerde bu konuda “bayramda şu ülkeye ve tatil bölgesine turumuz var” diye çarşaf çarşaf ilanlar görüyoruz. Bayramlar ve bu günleri aileleri bir araya getiren özelliği insanlarımızı asırlardır bir arada tutan sevgi bağlarını güçlendiren en önemli etken olmuştur.

Aralarında kan davası bulunan aileler dahi, bu günlerin hürmetine, kutsiyetine, barışıp düşmanlıklarından,kar davalarından vazgeçmişlerdir.Dargınlar barışmış, küskünlükler yerine sevgiye

bırakmıştır. Böyle dostluk odağı olacak günlerde sen onun bunun aklına uyarak deniz kenarında veya bir başka tatil yöresine giderek bayramın güzelliklerini yok say,bu doğru mu?

Bu gidiş iyi bir gidiş değil. Gelenek ve göreneklerimiz bizi bir araya bağlayan asırlardır devlet olarak güçlü kalmamıza etken olan bir olguyu geçici zevklerimiz, tatil sevdamız için feda edemeyiz.Ediyorsak çok yazık ederiz.

Bayram günlerinde bir başka dikkati çeken durum da şu: Ayni çatı altında olan insanlarımız, bayram geldiğinde bir birinin kapısını çalıp “bayramınız mübarek olsun” demeye gerek duymuyor. Komşuları ile bayramlaşma adeti her geçen yol azalıyor.

Ayni apartmanda olup birbirini tanımayan selam vermeyen insanlarımız var. Birbirimizin gözüne bakarak elini sıkmak veya ilini öpmek bizlere ne kaybettirir.

Bu durum da geleceğimiz, toplumun sarsılmaz bağları açısından olumsuz bir gelişme.Bunlar zedelenirse, insanlarımız biri binini tanımaz bayramlarda aile bağları kopma noktasına gelirse vay halimize.

 34 total views,  2 views today

Next Post

Erkek Yetiştirme Yurdunda Protokol Bayramlaşma Töreni

Kurban Bayramında Protokolün bayramlaşma töreni bayramın ilk günü olan Salı günü Erkek Yetiştirme Yurdunda gerçekleşti. Buradaki törene Edirne Vali Yardımcısı Nedim Özırmak, Belediye Başkan Vekili Mahmut Keskin, Daire Müdürleri ve diğer protokol mensupları katıldı. Buradaki törende protokol mensupları Yetiştirme Yurdunda kalan çocukların bayramlarını kutladı.Vali Yardımcısı Özırmak ve Belediye Başkan vekili […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp