Bayramda yola çıkacaklar dikkat?

admin

fikri_yalin_kose

Ramazan bayramı öncesinde her dini bayramda olduğu gibi ailelerde bir telaştır başladı. Bazı aileler bayramda yakınlarını ağırlamak için evlerinde son hazırlıklarını yapıyorlar. Bayramın sembolü tatlıları hazırlıyor yakınlarının sevdiği özel yemekler yapıyor, canlarının gelmesini onlarla kucaklaşmayı bekliyorlar. Aile bireyleri uzakta olan aileler ise, bayram tatilinden istifade ederek yakınlarının yanına gitme hazırlığı yapıyorlar.

Bayram günleri ne yazık ki, trafik kazalarının da en yoğun olduğu günler oluyor. Günümüzde her ne kadar karayolları modern ve çift şeritli konuma gelse de, bazı vatandaşlarımız trafiğin değişmez uyarısı olan” acele giden ecele gider “sözlerindeki uyarıyı unutarak bir an önce gideceği yere varabilmek için trafik kurallarını ihlal ediyor.  Bunun sonucunda maalesef aileleri yasa boğan bayram günlerini matem havasına dönüştüren trafik kazaları kaçınılmaz oluyor.

            Ülkemizde trafik kazalarının büyük bölümü sürücü hatalarından yani direksiyon başında olanın, araç içinde olanın kendisi de dâhil herkesin canını emanet ettiği sürücülerimizin hatalarından kaynaklanıyor. Bayramın heyecanı, bir an önce varacağı yere ulaşma telaşı her bayramda ölümlü trafik kazalarına zemin hazırlıyor, yollarda gezen Azrail’in tuzağına düşüyorlar.

Yine bir bayram arifesindeyiz tüm aileleri bayram heyecanı sardı. Ülkemizin ekonomik koşulları bazı aileleri birbirinden kopardı. Geçim zorlukları, yaşam savaşı, insanlarımızı yurdun dört bir yanına savurdu.

            Böyle dini bayram günlerinde ekonomik imkânı olanlar, aile sevgisi ağır basanlar yakınlarını yanına giderek bayramlaşıp kucaklaşmayı hasret gidermeyi uygun görüyor.

Bu imkânı olmayan veya bayramı farklı alanlarda tatil yörelerinde kutlamak isteyenler ise, yakınları ile telefonla görüşerek bu kutsal günü öylesine kuru birkaç sözle geçiştiriyor, bazıları ise ona dahi gerek görmeden tatil yerlerine gidiyor.

Son yıllarda moda haline gelen bir uygulama da dini bayram günlerini normal bir tatil günü gibi kabul edip yakınları ile hasret giderme yerine deniz sahillere veya farklı tatil yerlerine giderek denizin tadını çıkarmayı daha uygun görüyor. Bayramlarını o ortamda kutlamayı kendilerince daha uygun görüyorlar.

Aslında bu uygulama toplum arasındaki sevgi bağlarını bayram günlerinde görmeye alıştığımız aileler arasındaki bütünleşmeyi bir araya gelip kucaklaşmayı engelleyen, aileler arası bağı zedeleyen bir durum.

            Tatil modasıyla dini bayram günlerinde görmeye alıştığımız sıcak ilişkiler sahillerdeki tatil havasına geçici dostluklara feda ediliyor. Böylece Türk insanımıza has aile bağlarının en önemli göstergesi bayram kucaklaşmaları da yeni moda bayram kutlamalarına feda ediliyor çok yazık.

Özellikle vatan hasretiyle yurtdışında çileli yolları aşarak vatanına kavuşan gurbetçilerimiz Yakınlarına kavuşacakları sürede trafik kurallarına çok dikkat etmeleri gerek. Ülkemizdeki trafik kurallarının Avrupa’da olduğu gibi yüzde yüz geçerli olmadığını akıldan çıkarmamaları lazım.  Dileğim, bu stresli yolculuk anında yine trafik kazaları olmasın canlar yanmasın, aileler gözyaşı dökmesin, gidecek olanlar nereye ulaşacaklarsa sağlıklı şekilde ulaşmaları ve bayramlarının matem günlerine dönüşmemesidir.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK

            Anayasa Mahkemesi dershanelerin kaldırılması yasasını iptal etmiş. Yani dershaneler eskiden olduğu gibi yine devam edecek. Daha önceleri geniş bir propaganda ve dershaneler aleyhine yapılan yayınlarla kapatılmak istenen dershanelerin kapatılması yönündeki karar yargıdan döndü.

Bu arada dershane sahiplerinin bir bölümü dershanelerini okula döndürme telaşına düştü. Bazıları ise kapatmak zorunda kaldı. Buralarda çalışan on binlerce öğretmen ve diğer göreviler işsiz kaldı.

            En önemlisi öğrenciler için eğitimdeki çarpılığı ve yetersizliği dershaneler yoluyla giderilmesinin yolu kapanmış oldu. Dershaneler bir zorunluluk nedeniyle faaliyete geçmişti.

Eğitim ve öğretimin bugünkünden daha iyi olduğu, öğrencilere fırsat eşitliğinin sağlandığı dönemlerde bugün olduğu gibi dershanelere ilgi duyulmuyordu.

            Eğitimin yetersiz olması,  bunun sonunda öğrencilerin sınavlarda başarısız olmaları nedeniyle dershanelerin açılması gündeme geldi.

Bu ihtiyaç aslında şu anda da devam ediyor. Anayasa Mahkemesinin dershanelerin kapatılması kararını iptal etmesinden sonra yeni bir uygulama başlayacak.

            Dershanelerin yeniden açılmasına imkân sağlandığına göre, bu beklenti içinde olan dershane sahipleri tekrar faaliyete geçebilecek. Böylece dershaneler konusunda yapılan suçlamalar, spekülasyonlar da yargı kararından sonra geçerliliğini kaybetmiş oldu.

BAKANIMIZIN BENZETMESİNE BAK.!

Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu AKP’nin Edirne eski parlamenteri Tekirdağ’da katıldığı iftar yemeğinde öyle bir söz etmiş ki evlere şenlik. Bakanımızın canı iftarda cacık çekmiş olacak ki, dil sürçmesinden olacak. İftar yemeğinde yaptığı konuşmasında muhalif siyasi partileri tanımlarken “Onlardan bir cacık olmaz” ifadesini kullanmış.

            Bu aslında iftar sofralarına yakışmayan bir söz. Doğrusu ya, bakanımıza herkes gibi ben de kullanmış olduğu bu imalı sözünü yakıştıramadım.

Bakanımız cacık olarak tanımladığı partilerle kendi partisinin koalisyon arayışında olduğunu bu günde partiler arası ortak noktaların arandığını unutmuş olacak.

            Sonra adama sormazlar mı; cacık olmaz diye nitelenen partilerle ortaklık arayan partinin bu durumda konumu ne olacak. 

Ne diyelim Bakanımızın sıcak yaz günlerinde oruç başına vurmuş olacak ki bu sözü kullanmış. Gerçi son aylarda Sağlık Bakanımız bu tür gafları defalarca yapıyor. Allah sonunu hayırlı etsin.

 12 total views,  2 views today

Next Post

Abdullah Ersoy “yağlı güreşe önem verilmeli”

1980 yılında Kırkpınar’da  Deste Küçükboy bir yıl sonra ise deste Büyük Boy  2. Si  olan Abdullah Ersoy şu an vaktini Keşan Erikli’de çok sevdiği yağlı güreşin ismini verdiği Pehlivan Otel’in işletmeciliğini yaparak geçiriyor.Pehlivan  Ersoy yaptığı açıklamada şunları söyledi.”1964 Samsun Bafra doğumluyum. Babamın büyük gayretleri ile 1977 yılında güreşe başladım.18 yıl […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp