Bayramın ardından bir başka bayram

admin

fikri_yalin_kose

Ramazan ayı ardından mübarek ramazan bayramını da geçirdik. Hemen ardından yöresel bir bayramımız, Kırkpınar Bayramımız bugün başlıyor. Dile kolay 654. Yıl geçmişi olan dünyanın en eski spor organizasyonları arasında ikinci sırada bulunan Kırkpınar’a bir kez daha ev sahipliği yapacağız.

Haftalar önce şehir bayraklar ve Kırkpınar flamaları ile donatıldı. Yazın en usuz ve sıcak günlerinin devam ettiği şu günlerde bir hafta süresince Kırkpınar ile yatıp Kırkpınar ile kalkacağız.

            Bu tarihi etkinlik ne kazar az hata ve eksikle tamamlanır. Gelen konuklar Edirne’den mutlu olarak ayrılır.

Güreşlerde Edirne’den kaynaklanan herhangi bir sorun yaşanmazsa, bizler” oh çok şükür hayırlısıyla bu Kırkpınar’da  tamamlandı” diye mutlu olacağız.

Kırkpınar’ın tüm madde ve manevi yükü her yıl olduğu gibi Edirne Belediyesinin omuzlarına yükleniyor.

Gelen konukların ihtiyaçlarının büyük bölümünü belediye karşılamak zorunda. Edirne belediyesi için bugünkü kısıtlı imkânlarla altından kolayca kalkacağı bir mesele değil. Yılların verdiği deneyim olacak ki Edirne Belediyesi bu yükü ağır aksak da olsa karşılıyor.

            Kuşkusuz bu etkinlikler süresince herkesi mutlu etmek mümkün olmuyor.

            Kırkpınar’a öğle insanlar geliyor ki, onların esas amaçları Kırkpınar’ın güzelliklerini sergilemek değil.

Edirne ile ilgili bir açık bir sorun bulsun da bunu değerlendirip bu güzel kenti lekelesin yapılan bu tarihi etkinliğin güzelliğine gölge düşürsün, maalesef bu amacı güdenler de var.

Bu sürprizlere de hazırlıklı olmalıyız. “ Besle kargayı oysun gözünü” diye bir tabir vardır. İyi niyetle gelip burarın imkânlarından yararlanıp Kırkpınar etkinliklerini izleyen konuklarımızın yanında bu tür kötü amaçlı kimselerin de olabileceğini dikkatten uzak tutmamalıyız.

            Bilindiği gibi ülkemizin en huzurlu ve mutlu kentlerinin başında gelen Edirne, bazı kişi ve çevrelerin hedefi haline gelebilir. Huzur isteyenlerin yanında huzursuzluğa zemin hazırlamak isteyenlerin de olabileceğini gözden ırak tutmamalıyız.

Kırkpınar haftası süresince bu ilde yaşayan, huzurlu yaşama arzusunda olan herkes Kırkpınar’ın kazasız belasız atlatılması, düzenli geçmesi için elinden gelen desteği yapmalıdır. Bu huzurlu ortamı bozmak isteyen herkese, kim olursa olsun engel olunmalı veya bu olumsuz girişimde bulananlar gerekli mercilere duyurulmalıdır.

            Yazımın başında da belirttiğim gibi bu bizim düğünümüz bayramımız. Burada yaşanacak güzellikler ile birlikte yanlışlıklar hatalar da bizlere mal edilecektir.

Bunlara bu işe teşebbüs edenlere kesinlikle fırsat tanımamalıyız. Kentimizden mutlu olarak ayrılacak herkes gittikleri yörelerde buradaki güzel anılarını yakınlarına da anlatacak. Edirne’mizin böylece güzelliklerinin yanına daha da güzellik katmış olacaklardır. Bu bir hafta sürede Biz Edirneliler Belediye hizmetlerine yardımcı olmak, gelen konukların en iyi şekilde ağırlanmalarına katkı yapmak zorundayız.

Zira bu etkinlikte bizler ev sahibiyiz. Bazı imkânlardan yararlanamamış olsak da, onu kendi meselemiz diye kabullenmek zorundayız. Asıl amaç bu uluslararası etkinliği ülkemize ve dünyaya en güzel şekilde anlatımına katkı yapmak olmalıdır. Kırkpınar süresince tüm esnaf arkadaşlarımıza da büyük görevler düşüyor.

Gelen misafirleri “ nasıl olsa yılda bir kez geliyor. Ne vurursam kardır” anlayışı ile hareket edilmemelidir. İşyerlerinde yerli müşterilere hangi fiyat uygulanıyorsa gelen konuklar için de ayni yöntem geçerli olmalıdır. Bu kuralı ihlal etmek isteyen Edirne esnafını karalamak isteyenlere fırsat verilmemelidir.

            Çağdaş Edirne insanımızın bu zorlu sınavı başarı ile tamamlayacağına inanıyorum. Bizler bu güne kadar nice zorlu sınavları sonlandırdık, bunda da yüzümüzün akıyla çıkacağız. Bugünden, Kırkpınar’ın ilk gününden Kırkpınar’da görev alacaklara, oradaki güzelliklere katkı yapacaklara başarılar diliyorum. 

Bu arada bunaltıcı sıcak altında güreş tutan Türkün gücünü  dünyaya gösteren pehlivanlarımıza da centilmence güreş tutmalarını  yenmek kadar yenilmenin de  şeref olduğunu  dikkate alarak Yağlı Güreş’in finalinde, merkezinde  yurdun dört bir yöresinden gelip bu sıcakta kendilerini izleyen güreş severlere iyi bir güreş izleteceklerine inanıyorum. Kırkpınar’ımızın başarılı ve huzur içinde geçmesini diliyorum.

                    ÖZLÜ SÖZLER

            Dünya üç gurup insandan oluşur, sonuçları ortaya çıkaran küçük ve başarılı bir gurup, olup biteni seyreden oldukça büyük bir diğer gurup ve nelerin olup bittiğini bilmeyen muazzam bir kalabalık.

                   Murray BUTLER

 143 total views,  2 views today

Next Post

Davul - Zurna Ekibinden Vali Şahin’e mini gösteri

            Bu sene 654. Düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşleri ve Kültür Etkinleri Haftası nedeniyle Kırkpınar’da görev yapacak olan davul-zurna ekibi Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i ziyaret edip çiçek vererek valilik önünde mini bir gösteri yaptılar. Vali Şahin, Kırkpınar davul-zurna ekibinin ziyareti nedeniyle teşekkür edip başarılar diledikten […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp