Bazı köyler hizmet fakiri

admin

fikri_yalin_koseEskiden bölgemizde köylere hizmet amacıyla Yol Su Elektrik (YSE) kurumları vardı. Onların yerine daha sonra Köy hizmetleri kuruldu. Köylülerimize gelen hizmetler bu kurumlarca planlanırdı. Bu yönde talebi olanlar oraya başvurup köylerindeki sorunlarını çözüyorlardı.

            Daha sonraki yıllarda bu kurumun adı tekrar değiştirildi. Onların yerine Özel İdareler kuruldu. Devlet kanalı ile bu kurumlara gelen ödeneklerin köylerin ihtiyaçlarına göre dağıtımı yapılıyor. Köylere hizmet akışı sağlamanın yöntemi böyle düzenleniyor. Bu kurumun hizmetlerinin Edirne’nin tüm köylerinin ihtiyaçlarına ve öncelik sırasına göre dağıtılmadığı, bazı köylerin bu hizmetten yeterince faydalanmadığı yolunda uzun süreden bu yana yakınmalar oluyordu. Bu hizmetlerin gerçek ihtiyaç sahibi köylere yapıldığını haksızlık yapılmadığını söyleyebilir miyiz?

Bu yönde canlı bir örnek vermek istiyorum. Edirne ile Keşan ilçesi arasındaki kara yolunun Uzunköprü’ye bağlı Hamidiye köyünden ormanlık bölgeye, doğuya doğru devam eden,  Harmanlı, Çavuşlu, Kır Köy, Süleymaniye Maksutlu köylerine giden bir kara yolu var.

            Bu yol uzun yıllardan bu yana çok bakımsız,  yolun üzeri kasislerle kaplı.  Yolun asfalt özelliği kalmamış arada bir greyderlerle düzlenen bu karayolundan her gün yüzlerce araç gelip geçiyor.

Yolun tarla yollarından farkı yok. Bu karayolunun Hamidiye Harmanlı arısındaki yaklaşık 12 kilometrelik mesafenin onarılması için köylüler yetkililere yollarının yapılması konusunda başvuruda bulunmuş.

Edirne Valiliğince yolun yapılması için köylülerden maddi katkı talep edilmiş. Buranın köyleri zengin varlıklı köylüler değil, toprakları da verimli sayılmaz bazıları geçimlerini maden ocaklarında çalışarak sürdürüyorlar o nedenle maddi katkıda bulunamayacaklarını söylemişler.

Bunun üzerine yolları bir türlü yapılmamış. O gün bugün köylüler bozuk yoldan şehre gidip geliyorlar.

Birçok yetkili bu köylerin özelliklerini bilemez. Buradaki ilin sınır köyleri bölgenin linyit maden sahalarının bulunduğu yöreler. Buradan elde edilen gelirden devlet bütçesine yapılan katkı belki de bir ilçenin katkısından fazladır.  Buradaki köylerin kömür ocaklarında yüzlerce maden işçisi ekmek parası kazanıyor.

            Bu köylerden devletimize vergi ve KDV olarak büyük katkı sağlanmasına rağmen,   köylerin yolları bir türlü onarılmıyor.

            Yolları yapılmayan ilin sınırındaki köylülerin yoğun talepleri üzerine yetkililerden bir kez daha rica ediyorum ve açıklama bekliyorum.

Devletine bu oranda vergi sağlayan köylerimizin yollarının yapılmaması ne anlama geliyor. “ vergiler halka hizmet olarak geri döner” diye bir kural var.

Köy merasından vergi geliri sağlanmasına karşın Bu köylülerimizin diğer köyler gibi yol isteme hakkı yok mudur, bu insanların günahı nedir?

            Köylü vatandaşlar, Uzunköprü ilçesinden bu köylere taksi ile gitmek istediklerinde yollarının bozuk olması nedeniyle taksicilerin iki kat ücret talep edildiğini söylüyorlar.

Araçlar bu yollardan güçlükle gidip geliyor. Seçim çalışmaları sırasında bu köylere giden milletvekili adaylarına ilk teklifleri bir an önce yollarının yapılması oluyor.

Bu bölgeden seçilen il Genel Meclis üyelerimiz. Sizin asli görevlerinizden biri bu köylerin yollarının yapılması konusunda katkı sağlamak değil midir?

            Bu köylüler bana defalarca gelip” sen de bu köylerdensin neden yolumuz bir türlü yapılmıyor. Bazı köylerin yoluna bakıyoruz,  çok bakımlı üstelik o yollardan günde birkaç araç gidip geliyor. Bizim yolumuzdan ise her gün yüzlerce araç gidip geliyor, Biz de bu haklardan yararlanmak istiyoruz, bize bu hizmet neden çok görülüyor” diye sorunlarını ilettiler.

Ben de bu köşemde onların sesi olmaya çalıştım. Fakat bugüne kadar yolları yapılamadı veya yapılmadı.  Ben buradan aynı soruyu İl Genel meclis üyelerimize aktarıyorum. Sanırım bu şikâyetler onlara da gelmiştir. Bölgemizin parlamenterleri sayılan ve bu unvanları ile övünen muhterem İl Genel meclis üyelerimizden bu köy yollarının neden yapılmadığı konusunda tatmin edici  bir  yanıt bekliyorum.

            Vereceğiniz cevabı da köşemde köylülere de duyuracağım. Bu konuda yine de yanıt alamazsam bu konuda şikâyetlerin üst makamlara taşınmasına yardımcı olacağım. Yetkililerden özellikle de il genel meclis üyelerinden bu yönde tatmin edici cevap bekliyorum.

                                   ÖZLÜ SÖZ

Bütün renkler kirlendi. Kirlilikte birinciliği ise beyaza verdiler.

 99 total views,  2 views today

Next Post

BYEGM ile Trakyaka arasında iş birliği protokolü imzalandı

Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü ile Trakya Kalkınma Ajansı arasında Trakya’nın çeşitli yönlerinin bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak şekilde tanıtılması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.               Edirne Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu ile Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in imzaladığı iş […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp