Bedensel Engellilere Yardım

admin

Bazı yardımsever meraklıları bedensel engelli vatandaşlarımıza yaptıkları yardımları, bu insanlarımızı kamuoyuna tüm boyutları ile teşhir ederek duyurmayı teşhir etmeyi marifet sayıyorlar.

    Bu türde yapılan yardım hayırseverliğin ruhuna, ülkemiz insanının yardım etiğine uygun değildir.

Dinimizde de “Bir elin verdiğini diğer el bilmemeli” diye bir özdeyiş vardır bunu unutmuş görünüyoruz. Bedensel engelli vatandaşlarımız kurum ve kuruluşlarımızın reklam aracı olarak görünmemeli. Bu konuda yardımseverlerin yeterli duyarlılığı gösterdiklerini  söyleyemeyiz.

Bedensel engelli ve diğer yardıma muhtaç vatandaşlarımıza yapılan yardımlar TV ve gazetelerde boy boy resimlerle kamuoyuna duyuruluyor.

    Bu görüntülerle insanlarımızın yoksul yaşamı teşhir edilen insanların yanında mağrur gülerek poz veren yardımseverler bu ve benzeri yardımları duyurmada daha duyarlı davranmaları, yardım alan insanlarımızın açık adresi ve ismiyle tanıtılması sosyal yardımın özü ile bağdaşmaz.

Unutmayalım ki, hiç kimse kendi isteği ile özürlü

Olmaz.

   Bazıları doğuştan, bazıları ise kaza ve hastalık sonucu bedensel engelli duruma geliyor.

    Hiç kimsenin yaşamı boyunca sağlıklı olacağının garantisi yoktur.

   Her insanımız, bizler hepimiz bedensel engelli insan potansiyeli değil miyiz?

Bir de bedensel engelli yakınlarına bıkıp usanmadan bakan, her türlü ihtiyacını gideren insanlarımız eli öpülesi saygın kişiler olarak görünmelidir.

Böyle sorumluluk ve sabır isteyen bir görevi yapmak herkesin harcı değildir. Çevremizde bu tür fedakar özverili kimselere her gün rastlıyoruz.

Onların ne kadar özverili davranarak bu görevlerini sabırla yaptıklarını görürüz.

    Onların gözlerine ve hareketlerine bakarak ne dediğini ve ne istediğini öğrenmişlerdir. Çünkü hayatı onunla ortak hale gelmiştir.

    Bu eli öpülesi insanları ve yanlarındaki bedensel engelli vatandaşları gördüğümüzde başımızı diğer yana çevirip geçmemeliyiz.

Onlara sevgi göstermeli hal hatır sorup moral aşılamalıyız.

Unutmamalıyız ki, onların yerinde bizler de olabilirdik.

  Özürlü, bedensel engelli insanlarımız ve onlara bakan, yaşamlarını sürdürmelerine katkı sağlayanların en büyük gıdaları sevgi ve şefkattir. Ayni durum günlük yaşamımızda da gerekli değil mi?

Sağlıklı yaşamın temeli sevgi ve dostluk üzerine inşa edilmiştir.

Sevgisiz, toplum ve sevgiden yoksun insanlar ve ailelerde kalıcı huzur bulmak zor. Yaşamımızın, sağlıklı şekilde sürdürmesinin reçetesi  her zaman seviden birbirine özverili davranmamızdan  geçer.

Sevgisiz yaşamın çiçeksiz bahçeden, penceresiz evden ne farkı vardır.

ÖZLÜ SÖZLER

   Bir cümlenin ortasında “ama” ya da “Fakat” sözcükleri varsa  cümlenin baş tarafının pek önemi  yoktur.

 213 total views,  2 views today

Next Post

Trakya'da Kar Yağışı Başladı

Balkanlar’dan gelen soğuk havanın etkisi altına giren Trakya’da kar yağışı başladı. Bulgaristan sınırındaki Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda tipi şeklindeki kar yağışı etkili oluyor. Yük taşımacılığı yapan tırların kullandığı uluslararası karayolunda yağış nedeniyle aksaklık yaşanmazken, karayolları ekipleri ulaşımın aksamaması için hazır bekletiliyor. Edirne Belediyesi ekipleri de yağışın kent merkezine ulaşması ihtimaline karşı hazır tutuluyor. Türkiye‘ye giriş […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp