Beklentiler Boşa Çıkmamalı

admin

Bölgemiz açısından bu yıl çok önemli.  Bir yandan Edirne’nin UNESCO denetimi gerçekleşecek, böylece Edirne turizm açısından  dünya da cazip  ve gözde bir kent olacak.

Diğer yandan bunun önemini bilen turizme  yönelik  yatırımcı çevreler Edirne’ye  yatırım seferberliği  başlatacak. Tüm bunlar bizim beklentilerimiz, olur veya olmaz onu  göreceğiz.

    Yalnız şurası gerçek ki, Önümüzdeki yıl  Edirne  Türkiye gündeminde en çok konuşulacak iller arasına girme şansı var.

Yaklaşan mahalli seçimler ile  Edirne tüm partilerin gözdesi olacak bir il. Turizm açısından çok  önemli olan  otellerin açılması ile turistlerin konaklama sorunlarına da çözüm gelecek,bugüne kadar konaklama  eksikliği ile yapılamayan panel ve konferanslar yapılacak. Yapılacak toplantılar için otel konusunu  gerekçe gösterenlerin bundan sonra  bahaneleri kalmayacak.

       Bunların kentimizde turizmin gelişmesine daha çok turist gelmesine  olumlu yansıması olacaktır.

Bunda önemli olan Edirne’nin Edirne insanlarımızın,girişimcilerin  bu olumlu gelişmeden ne kadar yararlanacağıdır.

   Bölge sermayedarlarının bir araya gelip gerektiğinde sermayelerini de birleştirip bu dönemi  çık iyi değerlendirmeleri bu pastadan büyük pay almaları için nelerin yapılması gerektiği konusuna kafa yormaları  bu imkanı  çok iyi değerlendirmeleri zorunlu hale gelmiştir.

Son pişmanlıkta fayda yok. Yerli girişimcilerimiz  bölgesel ekonomik imkanların  kendi denetimlerinden çıkmak üzere olduğunu düşünmek zorundalar. Yatırımların büyük oranda  bölgemiz insanlarına  sağlanması için tüm kitle örgütlerimizin ve siyasilerimizin destek vermeleri gerekir.

Başka yörelerden sermaye transferi  getirme,  bundan yararlanma  beklentisinde  olanlar, ilimizde imkan olduğu halde, bu imkanları başka bölgeler için cazip hale getirmek isteyenler aslında  kendi yöresine yarar yerine zarar vermiş olurlar.

Her sermaye alt yapısını kendi  bölgesine göre dizayn ediyor personel  ihtiyacını  da  büyük oranda o bölge insanlarından  karşılıyor. Böyle olması bölgemizde işsizlik sorununun çözümüne katkı yapmaz. Bu yönde bölgemiz girişimcileri rehavet içinde  oldukları biliniyor.

Sanayicilerimiz bölgemize yatırım yapmak isteyenler Oturup bunun tekrar muhasebesini yapmak zorundalar. Bunu yapmadıkları takdirde Edirne’de ekonomik açıdan birçok imkanın el değiştireceğini  bunun da  en büyük zararı kendilerine olacağını kabul etmeleri gerekir.Edirne sermayesi önemli bir sınav aşamasında.

Ya bu sınavdan başarı ile çıkacak güçlerini koruyup Edirne’deki kurum ve kuruluşlarında etkinliklerine devam edecekler,ya da güçlerini yitirip başka bölgelerin sermayesinin peşine  takılacaklar.  Buranın kaynaklarına konmak için pusuda bekleyenleri arkalarındaki güçlü çevrelerle ilk fırsatta bu kaynaklara çöreklenecekleri tartışma götürmez.

BİR KEZ DAHA HATIRLATALIM

Özellikle D.100 karayolunda bazı minibüs duraklarında kabin  bulunmaması  yolcuların yağışlı  havalarda açıkta araç beklemesi  vatandaşların şikayetine neden oluyor.

Kış aylarına girdik. İnsanlarımızın açık havada araç beklemesi hoş bir durum değil. Bu duraklar  yolcuların yoğun olduğu yerler. Buraları için yolcuların sığınacakları kabinlerin yapılması gerekir. Bu konuda yoğun  şikayet alıyoruz.

Yerleri uygun olduğu halde  bu duraklara neden  durak kabinleri konulmamış. Vatandaşlar  duraklara kabin yapılması taleplerini bir kez daha yineliyorlar. Yetkililerin  dikkatine sunuyoruz.

 214 total views,  5 views today

Next Post

Edirneliler Yeni Yıla Gangnam Style Şarkısı ile Merhaba Dedi

Edirne’de yeni yıl kutlamalarının adresi Saraçlar Caddesi oldu. Yaklaşık 10 bin Edirneli, soğuk havaya rağmen 2013’ü büyük bir coşkuyla karşıladı. Edirneliler yeni yıla, Güney Koreli şarkıcı PSY’nin rekor kıran şarkısı ‘Gangnam Style’ ile girdi. Edirne Belediyesi tarafından organize edilen kutlamalar kapsamında ilk olarak Salih ve Fasıl Grubu sahne aldı. Saat […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp