Bekleviç, Müezzinoğlu’nun üç sırrını açıkladı

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne Gönüllüleri ve Türk Kalp Vakfı’nın birlikte planladığı Edirne Sağlık Müdürlüğü ve Edirne Kamu Hastaneler Birliği’nin koordinatörlüğünde “Kalp Taraması Projesi” 10 Aralık Salı günü başladı.

tına-bekleviç

Düzenlenen etkinliğe; Sağlık Bakanı danışmanı ve Edirne Gönüllüleri Başkanı Tuna Bekleviç, Edirne Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Emrah Ertem, Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İlhan Açıkgöz, Edirne Bölgesi Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem,Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Semiramis Sekban, Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Prof.Dr. Necati Sırmacı, Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof.Dr. Yıldız Tümerdem ve diğer sağlık yöneticileri katıldı.

tına-bekleviç (1)

“Müezzinoğlu sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersize dikkat eder sigaradan uzak durur.”

AW000769

Katılımcılara Edirne’ye geldikleri için teşekkür ederek sözlerine başlayan Edirne Gönüllüleri Derneği Başkanı Tuna Bekleviç, “Edirne Gönüllüleri ve Türk Kalp Vakfı’nın sivil toplum ayağı olarak kamu ile gerçekleştirdiği bu ortak çalışma çok güzel bir “katılımcı demokrasi” örneğidir. Türkiye’de zaman zaman yükselen siyasi tansiyonda bu tür sivil toplum-kamu işbirlikleri Türkiye’nin özlediği bir tablodur. İnşallah bu güzel örnekleri Türkiye’nin farklı bölgelerinde de hayata geçirebiliriz. Bugün projemizi Edirne’de başlattık ama hemen akabinde Tekirdağ, Kırklareli ve İstanbul’un Avrupa Yakasında pilot projemizi yaygınlaştırmak üzere Edirne Gönüllüleri olarak elimizden gelen tüm katkıyı sağlamaya hazırız. Sn. Bakanımız da kalp sağlığına son derece önem veriyor. “Mehmet Müezzinoğlu yoğun tempoya nasıl dayanıyor?” Şeklinde sorulara Bakan Bey’in bu konuda üç sırrı var diyorum. Birincisi Bakan Bey çok sağlıklı beslenir. Asla akşam 19.00’dan sonra yemek yemez. İkincisi hep hareket eder. Her fırsat bulduğunda egzersiz yapmayı ihmal etmez. Üçüncüsü sigaradan kesinlikle uzak durur. Sanırım Bakan Bey’in üç konudaki hassasiyeti kalp sağlığı için hepimizin ilham alması gereken özelliklerdir. Tabii bunların yanı sıra bende birkaç nacizane tavsiye vermek istiyorum: İyi kalpli olacağız. Kalp kırmayacağız. Kalbimizin sağlığı yanı sıra sevgi dolu olmasını sağlayacağız” dedi.

tına-bekleviç (2)

 

Türkiye’de yaşanan ölümlerin %42’sinin kalp ve damar hastalıklarından yaşandığı tespit eden Sağlık Bakanlığı, kalp sağlığına özel bir önem vermektedir. Bu bağlamda Sağlık Bakanlığı, yetişkinlerde görülen kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmek için koruyucu hizmetlerin önemine vurgu yaparak kalp taraması görevini Türk Kalp Vakfı’na vermiştir. Bu sebeple Türk Kalp Vakfı Trakya’da Edirne Gönüllüleri’nin işbirliğiyle planlanan kalp taraması etkinliği Edirne Sağlık Müdürlü‘ğü ve Edirne Kamu Hastaneler Birliği’nin de koordinatörlüğünde yapmaktadır. Proje ile Edirne’de en az 250-300 kişi kalp taramasından geçecektir. Taramalar tamamen ücretsiz ve alanında dünya üzerinde ün yapmış hocalar tarafından değerlendirilecektir. Vatandaşlarımızın, kan şekerleri ve kolesterol düzeylerine bakılacak kalp elektroları çekilecektir. Bu aşamada bir problem bulunursa mutlaka bir kardiyoloji uzmanına gözükün denilecek ve gerek görülürse Edirne bulunan Devlet Hastaneleri’ne tedavileri yapılmak üzere sevk edilecektir.

tına-bekleviç (3)

“Sahada Edirne Gönüllüleri’nden destek alıyoruz”

“Edirne Sağlık Müdürlüğü’nden Edirne’ye Kalp Taraması” etkinliği hakkında bilgi veren Edirne Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Emrah Erten, etkinliğin 2 hafta süreceğini ve ilk günün Edirne Sağlık Müdürlüğü’nde tahsis ettikleri bir odada gerçekleşeceğini ifade etti. Alanında dünyaca isim yapmış Türk Kalp Vakfı’ndan gelen hocaların eşlik edeceği etkinliğin, önemine vurgu yapan Uzm.Dr. Erten şunları kaydetti; “Etkinliğin ilk gününü Edirne Sağlık Müdürlüğü’nden başlatıyoruz. Diğer günler için Türk Kalp Vakfı’nın aracını, Edirne Gönüllüleri Derneği’nin gösterdiği mahallelerde; muhtarlıkların ve kahvehanelerin önüne çekerek gerekli kalp sağlığı taramaları yapılacaktır. Etkinliği, muhtarlık ve kahvehane önlerinde yapılmasının sebebi; havaların soğuk olması nedeniyle vatandaşlarımız soğukta bekletmemektir. Çevrede yaşayan vatandaşlarımızın kalp sağlıklarının yanı sıra şekerleri ve kolesterol düzeylerine de bakılacaktır” dedi.

“Okullarda Kalp Taraması’na ek olarak çocuklarımızda skolyoz kontrolü yapıyoruz.” 

Edirne Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İlhan Açıkgöz yaptığı açıklamada; “Bakırköy Genel Sekreterliği ile birlikte Edirne’mizin okullarında kalp taramasını 1,5 ay önce başlattık. O tarama ile 40.000 çocuğumuzun Elektrokardiyografi’sini (EKG) çekip, İstanbul Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastane’sinde çocuk kardiyoloji uzmanları tarafından yorumlatıp sorun bulduklarımızın takibini ve tedavisini yapmayı planlamıştık. Devam eden çalışmamızda bir yenilik olarak artık madem çocuklarımızı soyup EGK’sını çekiyoruz bu işlemi yaparken de çocuklarımızın sırtlarına da bakarak skolyoz rahatsızlığı var mı, diye kontrollerde de bulunuyoruz” ifadelerini kullandı. “Verilere göre Edirne’de 160 bin kişi kalp ve damar hastalıkları riskini taşımaktadır.” Sağlık Bakanlığı verilerine göre ölümlerin sebeplerinin de kalp damar hastalıklarının yerinin %42 olduğunu ifade eden Açıkgöz;  400 bin nüfuslu Edirne’de 160 bin kişinin kalp ve damar hastalıklarının riskini taşıdığını belirtti.

Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Prof.Dr. Necati Sırmacı, 2012 yılında kalp ve damar hastalığı yapan yeni 14 genin keşfedildiğini Vakıf olarak amaçlarının; Türkiye’deki gençlerin kalp damar hastalıklarının haritasını çıkarmak olduğunu ifade etti. Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Prof.Dr. Yıldız Tümerdem; “Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) bulaşıcı olmayan hastalıklar (kalp hastalıkları gibi) haritasına bakıldığında, yegâne haritası olmayan ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi. Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Semiramis Sekban, iyi dilek ve önerilerini dile getirdiği konuşmasında; “Sevgili Edirneliler uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız kalp sağlığınıza önem verin, kalbinizi kontrol ettirin ve kalbinizi koruyun” dedi.  Konuşmaların ardından program plaket töreni ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 316 total views,  2 views today

Next Post

EDİRNE’DE VAKIF GELİRLERİ

Edirne, ülkemizde vakıf gelirleri açısından çok şanslı bir il. Bu yıllarca Osmanlı Devletine başkentlik yapmanın ve imparatorlukça önemli bir kent olmanın sonucunda oluştu. Kentimizin sınırları içinde Binlerce dekar tarlası çarşılarda dükkânları ile kirada olan gayrimenkulleri bulunuyor. Bunlardan devletimizin yılda yaklaşık olarak 16 milyar gelir elde ettiği yetkililerce açıklanıyor. Bu paraların […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp