Belediye Başkanı Kırkpınar’ı değerlendirdi

admin

Belediye Başkanı Kırkpınar’ı değerlendirdi (2)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan bu yıl yapılan 655. Kırkpınar Yağlı Güreş etkinlikleri sonrası bir basın toplantısı ile Kırkpınar’ın durumunu masaya yatırdı.  Düzenlediği basın toplantısında Kırkpınar’ı tüm boyutları ile değerlendiren Gürkan; “ Basın toplantısına geçmeden önce yaşlandığımı hissettiren bir olay var. Aramızda yeni bir gazeteci İlkyaz Savaş kardeşimiz aramızda, ben ilkyazın doğumunu biliyorum. Bugün gazeteci olarak aramızda. Hem Edirneli hem de gazeteci olarak kendisine hoş geldiniz diyorum.

Bilindiği gibi 18-24 Temmuz tarihleri arasında 655. Kırkpınar’ımızı gerçekleştirdik. Hayırlısı ile bitti. Hatası eksiği olmuş mudur, olmuştur.

Bu kargaşa ortamında olağanüstü koşullarda hele 15 Temmuz akşamı ülkede yaşanan o kanlı darbe girişiminden sonraki psikolojik ortamda, Kırkpınar’ın ulusal anlamda şanına uygun bir Kırkpınar oldu. Öncelikle bu Kırkpınar da, geçen Kırkpınar’dan bu yana çaba harcayıp hazırlıklarını yapan çalışma arkadaşlarıma, Başkan Yardımcılarıma, bu arada İbrahim Doğan’a, Basın Halkla İlişkiler Müdürümüze de teşekkür ediyorum.

KIRKPINAR BİLGİ TOPLAMA MERKEZİ     

Belediye Başkanı Recep Gürkan düzenlediği basın toplantısında. Kırkpınar bilgi ve dokümantasyon merkezi hakkında bilgi verdi. Bu merkezin Kırkpınar’ı belgeleri, verileri ile birlikte daha uzun yıllara taşıyacağını belirterek; “Bilindiği gibi iki yıl önce belediyemizde yeni bir birim oluşturduk. Bu birimin adı Bilgi, Belge, Dokümantasyon Merkezi. Bu benim önemsediğim bir birim. Türkiye’de birçok kurumda arşiv sıkıntısı var. Osmanlı döneminde de bu sıkıntı yaşanmış.

Belediye Başkanı Kırkpınar’ı değerlendirdi (3)

 

 

 

 

 

 

 

 

KIRKPINAR’I GELECEK YILLARA DEĞİL GELECEK YÜZYILLARA TAŞIMAK AMACINDAYIZ

Amacımız Kırkpınar’ı gelecek yıllara değil, gelecek yüzyıllara taşımak adına Kırkpınar’ın kayıt altına alınıp arşivlenmesi, kaybolma riski olan her türlü bilgi ve belgelerin koruma altında olması gerekiyordu.

Şu ana kadar bu merkezde yüz bine yakın bilgi, belge çeşitli objeler padişah fermanları gibi her türde objeyi tarayıp elektronik ortama attık. Bizden yüz yıl sonra gelecekler bunu korumayı başarırsa. Yüz yıl öncesi tüm belgelere bilgilere ulaşabilecekler.

Bunun için görevlendirdiğim, bu görevi başarı ile sürdüren sevgili danışmanım Ender Bilar’a da teşekkür ediyorum.

Bu çalışmalarla ilgili birkaç rakam vermek istiyorum.18- 25 Temmuz tarihleri arasında bu dokümantasyon merkezi 5 dilde yayın yapıyor. Kırkpınar haftasında 9690 kez oturum açılmış. Bu web sayfasında.8432 kullanıcı kayıt yaptırmış. Sayfa 20 bin 691 kez görüntülenmiş. Bu arada bir yıllık rakamları da vereceğim. Bir yılda bu web sayfamızda 29 bin 103 kez oturum açılmış. 24 bin 372 kullanıcı kayıt yaptırmış. Kırkpınar yağlı güreşleri veri tabanı 82 bin 574 kez görüntülenmiş. Bu çok olumlu bir rakam.

Bu arada daha enteresan olanını söyleyeceğim. Yüz farklı ülkeden giriş yapılmış. Bu herkes sayesinde 10 farklı ülkeye ulaşmış durumda. Bu girişlerin %53’ü mobil, yanı cep telefonları ile %44’ü ise masaüstü bilgisayarlarla yapılmış.” Dedi.

Bu yıl yapılan 655. Kırkpınar’a ulusal ve yerel basından toplam 209 basın mensubu katıldı. Yabancı basın olarak 53 kişi, fotoğraf sanatçısı olarak 109 kişi katılmış.655. Kırkpınar’da kullanılan zeytinyağı miktarı 2100 litre, yine uzunluğu 3 kilometreyi bulan pehlivanların gözlerini silmede kullandıkları salaşpur adını verdiğimiz bez kullanıldı.

Üç günlük Güreşler sırasında Kırkpınar sahasında görevli arkadaşlarımız için 9 bin 200 adet kumanya dağımı yapıldı. Pazar günü geleneksel hale getirdiğimiz Türk Bayrağı seremonisinde 7500 adet bayrak dağıttık.

Belediye Başkanı Kırkpınar’ı değerlendirdi (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜM ZAMANLARIN BİLET SATIŞ REKORU KIRILDI

Bu arada bilet satışlarımızı söylemek istiyorum. Bu yıl şenliklerin iptal edilmesine rağmen, tüm zamanların bilet satış rekorunu kırdık. Toplam 5776 adet bilet satışı oldu. Bunun geliri de 347 bin 120 lira.

Bu arada pehlivan haricindeki görevlilere yanı hakem ve saha görevlilerine toplamda 185 bin 192e lira yolluk ücreti ve harcırah ödendi. Yüz hakem, 9 cazgır, 49 saha görevlisine bu paralar ödendi. Çeşitli boylarda dereceye giren ,kayıt yaptıran 1969 pehlivandan 918’i Kırkpınar yağlı güreşleri yönetmeliği gereği yolluk almaya hak kazandı. Bunlar da toplam 622 bin 695 lira. Ödemeler pehlivanlara Kırkpınar’ın bitiminde yapıldı. Pehlivanlara borcumuz yok. 622 bin 695 bin lira ödenen ödüllerin toplamı.

Tabi ki Kırkpınar’da her yıl olduğu gibi aksaklıklar da olmuştur. Biz bu eksiklikleri bize bildirilmesi durumunda, gelecek Kırkpınar da bu eksiklikleri gidereceğiz.

Bu arada bir hafta süreyle enerji harcayan tüm basın mensuplarına da Kırkpınar’ın tüm boyutları ile tanıtımı için teşekkür ediyorum.

CANLI YAYINLAR ÇOK İYİYİDİ

Bu yıl canlı yayınlar iyiydi. 2013 yılında 10 yıllığına yayın hakları sözleşmesi yaptığımız NTV Spor bu yıl bizim de talebimizi dikkate alarak iki televizyon; Rumeli TV ve Tek Rumeli TV de canlı yayına katıldı. Bu yayınlar nedeniyle bize gelen izlenimler çok olumlu.

Güreşlerin yorumcularla anlatılması çok yararlı oldu.  Buradan güreşleri yayınlayan TV kuruluşlarına teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı Kırkpınar’ı değerlendirdi (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KIRKPINAR’A KATILAN FİRMALARIMIZI KUTLUYORUM

Kırkpınar sonrası düzenlenen basın toplantısında güreş festival alanı hakkında açıklama yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bu yıl festival alanında yapılacak konserleri iptal etmemiz nedeniyle güreş alanı dışında çok canlılık yoktu. Özel durum nedeniyle böyle bir durum beklemedik.  Daha önceki yıllarda olduğu gibi akın akın insanların gelmediğine tanık olduk.

Bu arada şunu söylemekten utanıyorum, fakat söylemek zorundayım. Çuvaldızı kendimize batırmazsak, başkasına batıramayız. Kırkpınar’a önce Edirnelilerin sahiplenmesi gerekiyor. Bu hafta içinde yetiştirebilirsek özel bir basın toplantısı yapacağım. Bizi çağrımıza destek veren Edirneli firmalar ilk kez Kırkpınar’da stantlarını açtılar. Katılan firma temsilcilerine takdir belgesi vereceğiz. Bu arkadaşlarımız değerlerine örnek olurlar.

Kırkpınar para kazanma yeri değil. Edirne dendiğinde iki isim akla geliyor. Bunlar Selimiye ve Kırkpınar. Edirne bugün böyle tanınıyorsa bunlardan biri Kırkpınar Yağlı Güreşleridir.

Edirneliler olarak bu marka değerlerini yaşatmak için elimizden geleni yapmıyorsak, başkaları stant açtığında kimse şikâyet etmesin.

 

 58 total views,  2 views today

Next Post

Dünya Zihin Engellileri Yetiştirme ve Koruma Derneği Kırkpınar’da

              Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Genel Sekreter Sevim Kıran; Kırkpınar’da açtığımız stant misafirlerimize severek hizmet verdi. Kıran yaptığı açıklamada;”Bu yıl 2. senemiz Kırkpınar’da stantta yer alıyoruz. Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan bize bu imkânı sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Standımızda engelli çocuklarımızın ihtiyaçlarını […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp