BELEDİYE BAŞKANLARI İŞ BAŞINA

admin

fikri_yalin_koseMahalli seçim maratonu sona erdi. Kazanan kazandı, seçimi kaybeden bir dahaki seçime kadar yarıştan çekildi. Bölgemizde olmasa da ülkemizde bir süre daha seçimle ilgili tartışmalar devam edecek gibi görünüyor. Kamuoyuna yansıdığına bakılırsa bu mahalli seçimde de yine sandık oyunları yaşandı, bazı bölgelerde çöplüklerde oylar bulundu oyların yazılışında seçim sonucunu tartışmalı hale getirebilecek numaralar döndü.

Olan oldu. Şaibeli de olsa herkes sonuçları kabullenecek. Hileli de olsa seçim sona ermiş sayılır. Bunun muhasebesini siyasi parti yöneticileri enine boyuna yapacaklardır. Bu milletin kıt imkânlarına rağmen bu seçimde milyonlar sokaklara saçıldı.

İmkânları olan partilerin seçim dönemindeki israfı inanılmaz boyutta oldu. Kutsal kitabımızda ve İslamiyet’te israf haram dense de, bizim partilerimiz buna aldırmadı. Propagandaları süresince on milyonlarca liralık kâğıt israf edildi.

Çevre kirliliğinin yanında görüntü ve ahlak kirliliği de yaratıldı. Bunun sonunda olan oldu.30 Mart seçiminde ipi göğüsleyenler, seçimde başarılı olanlar için görev başlıyor. Mazbatalarını alıp halka umut dağıtanlar işbaşına geldiklerinde nasıl bir manzara ile karşılaşacaklarını bilemezler. Seçim ekonomisi belediye imkânlarından yapılan hovardaca harcamalar belediye kasalarını da etkileyeceği kuşkusuz.

Yeni göreve gelen Belediye Başkanları bunun hesabını kitabını yapacaklardır. Ondan sonra da verdikleri sözleri yerine getirmek için işe soyunacaklar.

Özellikle Muhalefet Partili belediye başkanlarının bu dönemde görevleri çok zor olacak. Muhalefet Partilerinin Belediye

kaynakları iktidar partili belediyelere oranla daha kısıtlı olacaktır. Onlar kendi yağları ile kavrulmak zorunda kalacaklar.

Türkiye’de bunu başaran, merkezi idareye muhtaç olmadan halka çok güzel hizmet veren örnek alınması gereken belediyeler var. Bu belediye başkanları son yapılan seçimde de başarılı oldular ve güven tazeleyerek başarının faydasını gördüler. Edirne Belediye Başkanlığını kazanan Recep Gürkan da bu başarılı belediyeleri örnek alacağını söyledi.

İşe böyle iyi örneklerle başlarsa onlarla işbirliği içinde olursa başarı şansı daha da artar, işleri daha da kolaylaşır. Amerika’yı yeniden keşfe gerek yok. Örnek aldığı belediyelerin çalışmalarını Edirne’de de uygularsa zorlukları daha kolay göğüsleyebilir. Gürkan’ın işinin kolay olmadığı muhakkak. Bugüne kadar yaptığı görevlerden başarı ile çıkmış birinin bu görevde de başarılı olacağı beklentisi içindeyiz.

Onun başarısı aslında Edirne’nin başarısı anlamına gelecektir. Belediye Başkanlığı makamına oturduğunda parti rozetini bir yana bırakıp, kendisine oy veren veya vermeyen herkese hizmet etme görevini üstlenecek. Bunu Edirne’deki demokratik kitle örgütleri ve Edirnelilerin talepleri doğrultusunda yapması halinde işi daha da kolaylaşır.” Ben herkesten iyi bilirim. Benden başkası bu işi yapamaz” mantığını taşıyanlara yeri geldiğinde halk tokadını vurur.

Başkan, Edirne’nin acil sorunları başta olmak üzere uzun vadeye yayılan sorunların planlaması yapılarak işe koyulmalı. Önümüzdeki dönem de yine seçim dönemi olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi ardından Milletvekili seçimlerinde mahalli idarecilerin başarısı o parti hanesine artı getirecektir.

Aksi durumda ise başarı şansını azaltacaktır. Belediye Başkanı ayni zamanda partisinde yaşanan, bazı partililer arasında

küskünlük yaratan görüntünün ortadan kalkmasında da etkili olması önderlik etmesi gerekir. Onu oraya partilileri getirdi. Onları dışlayıp bir yere varılamayacağını anlayanlar anlamıştır. Bu arada Belediye kadrolarının sağlıklı çalışmadığı yönünde yakınmaların olduğu bazı birimlerden istenilen randıman alınmadığı herkesçe biliniyor.

Başkan’ın rahat görev yapması için personeline güven duyması işlerin aksamadığına inanması gerekir. Gürkan uzun süre idarecilik yapmış deneyimli bir bürokrat olarak bilinir. Bu zorlu işin de üstesinden geleceğine inanmak isteriz. Edirne yararına başarılı görev yaptığı zaman her zaman destekçisi olacağız.

Uyarılması gerektiğinde uyarı görevimizi yapacağız. Mahalli basın Belediye Başkanlarının eli ayağı gibidir. Onu yok sayarak” Boş ver onlar kendi işine baksın” demek işlerini zora sokar.Bugüne kadar Gürkan’dan böyle bir imalı söz duymadık. Bundan sonra da duyacağımızı sanmıyorum.

Belediye Başkanı Gürkan, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclis üyeleri bugün mazbatalarını alarak görevlerine başladılar. Kendilerine görevlerinde başarılar diliyorum. Edirne halkının beklentilerini yerine getireceklerine yararlı hizmet yapacaklarına inanıyor ve başarılar diliyoruz.

 110 total views,  2 views today

Next Post

Esnaf Kefalet Kooperatifi Mali Genel Kurulu yapıldı

Edirne Esnaf Kefalet Kooperatifinin Mali Genel Kurulu gerçekleşti. Sanayi Sitesi Sosyal Tesisleri Keyif Düğün Salonunda yapılan Mali Genel Kuruluna Edirne Ticaret ve Sanayi İl Müdürü Mustafa Kurt Çevre ilçelerden ve Edirne’den Oda yöneticileri Esnaf Kefalet Kooperatifi üyeleri katıldı. 212 Kooperatif üyesinin katıldığı toplantı Saygı durunu ve İstiklal Marşı ile başladı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp