BELEDİYE EĞİTİM ÇALIŞMALARI

admin

Çoğunun gözünden kaçmış olabilir. Edirne Belediyesi esnaf derneklerimizle birlikte çeşitli meslek guruplarımıza halkla ilişçileri konusunda eğitim veriyor. Bir turizm kenti olma yolunda olan Edirnesiz açısından bu eğitimler çok yararlı oluyor.

Başta şoför esnafımız olmak üzere farklı esnaflarının halkla ilişkilerine baktığımızda çok olumlu gelişmelerin olduğunu gözlemliyoruz. Edirne belediyesi bu eğitim çalışmasını başlatmakla çok önemli bir hizmete adım atmıştır. Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi’yi ve bu eğitimi verenleri kutluyorum. Bu eğitimin verilmesinde Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu’nun büyük katkısı oluyor. Tanrıkulu ve ekibi bu eğitimlerin daha yararlı olması için özveri ile çalışıyor.

Görevin laf olsun diye değil severek yapılması çok önemli.

Ben bu eğitim toplantılarının bazılarına tanık oluyorum. Meslek eğitici kadroları eğitim donelerini çok iyi hazırlıyor esnafların anlayacağı tarzda eğitimlerini veriyor. Eğitim gören esnaflarımızla da konuştuğumda onlar da mutlulukların ifade ediyor.

Bu eğitim çalışmaları esnaflarımızın belediyeye olan güvenini de arttırıyor, kucaklaşmasını sağlıyor. Esnaflar bu eğitimler sonucunda ticari yaşamında olumlu gelişmeleri de gördükçe Edirne halkımızla mahalli idareler arasındaki bağ daha da güçleniyor. Böyle eğitim işlerinde görevini seven özveri ile yapan eğiticileri kullanılması belediyenin başarısının daha da artmasını sağlıyor.

Belediye meclis salonunda Tanrıkulu’nun Belediye Gıda Mühendisi Zeynep Demir ile fırıncılar verdikleri eğitim çalışmasına tanık oldum. Bu toplantıda fırıncıların halka karşı yükümlülükler tüm boyutları ile dile getirildi. İşyerlerindeki hijyenik koşullar kendilerine anlatıldı.

Bunun yanında kurallara uyulmadığı takdirde ceza verileceği uyarısında bulunuldu. Fırıncılık gibi çok önemli bir meslekte halkın sağlığı ile yakından ilgili hizmet veriliyorsa o işyeri yetkililerinin vazgeçilmez kuralları vardır. Bugüne kadar bu kuralların yeterince yerine getirildiğini söyleyemeyiz. Bu eğitimlerin başlamasının ardından çok olumlu gelişmelere tanık oluyoruz. Dileğimiz o ki, bu eğitimlerin ardından denetimler de sıklaştırılarak kurallar kalıcı hale gelir. Bunun sağlanması ile Edirne’miz esnaflarımızla turizmde ilerleme yolunda en önemli adımı atmış olacağız. Bu yönde çalışmalar şimdilik çok olumlu gidiyor. Bu arada tüm halkımız da bu iyi gidişe katkı sağlamalı kentimizin güzelliklerine ket vuracak duruma tanık olduklarında yetkililere iletmeli. Avrupa ülkelerinde Demokrasinin, insanların haklarının kalıcı hale gelmesi böyle sağlanmıştır. Zabıta ekiplerinin her yere ulaşması mümkün değildir. Edirne’nin çağdaş bir kent haline gelmesinde” ben de varım” diyen bu çalışmalara katkı sağlamalı.

Özlenen gelişmeler halkımızı da mutlu ediyor. Minibüs şoförlerimizin halka karşı tavırlarında çok olumlu gelişmeler var. Şoför esnafımız halka bir turizm elçisi gibi hizmet sunma gayreti içinde. Bir adres soran yabancı konuklara adres bulması için yardımcı oluyor Müşterilerine karşı agresif davranışlar büyük oranda son buldu. Bu durum ulaşımda para alışverişinin kalkmasından sonra daha da olumlu gelişmeyi sağladı. Halkımızın da bu gelişmeye destek vermesi ile daha da kalıcı hale gelecek.

Gönül ister ki bu tür eğitimler halkla her an yüz yüze olan devlet görevlileri için de uygulansın. “hot zot, afra tafra yaparak” görevini sürdürme anlayışında olan memurlarımızın olmadığını savunabilir miyiz? Adam bir makama geldiği, arkasında devlet güvencesini hissettiği için burnundan kıl aldırmıyor. Bu kişilere vazifesi hatırlatılıp eksikleri söylendiğinde ” vay devlet memuruna hakaret ediyor “diye

tepki ile karşılaşırsınız. Edirne gibi uysal insanların yaşadığı tepki gösterme alışkanlığı olmayan yörelerde bu tür insanlara daha sık rastlamak mümkün

Devlet memurunun görevinin halka hizmet olduğu anlayışı bu kişilere hatırlatılmalı. Beşeri ilişkilerin önemi anlayacaklar tarzda söylenmeli. Bilgi almak için soru yönelten vatandaşları azarlama zaafı olan, kendisini halkın amiri gibi görme alışkanlığını sürdürenlere görevlerinin gereği anlatılmalı. Özel kurumlarda eğitim çalışmalarının yararı gözleniyor. Resmi kurumlarda görev üstlenenler için de böyle bir eğitime ihtiyaç bulunduğu söyleniyor. Belki böyle eğitim veriliyor, fakat etkili olmayan eski alışkanlıklarını sürdürme peşinde olanlara bu eğitimler bir kez daha yapılmalı. Memurun görevinin halka hizmet olduğu unutulmamalı.

 186 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesini Tanıyalım Programının Konuğu Ayhan Dağlı Oldu

 187 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp