DSC_0163

Keşan Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)’nin yaptığı sözleşme kapsamında Keşan merkez ilkokul, ortaokul ve liseler arasında düzenlenen atık pil toplama yarışması sona erdi.

Keşan Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Arzu Akbunar, Keşan merkezdeki okulları kapsayan yarışmanın 15 Kasım 2012’de başladığını ve 30 Nisan 2013 Salı günü itibarıyla sona erdiğini bildirdi.

Yarışma sonunda 10 okuldan 270 kilogram atık pil toplandığını, okulların pilleri çuvallanmış bir şekilde, okul mevcudunu belirten resmi bir yazıyla  Eski İtfaiye Binası’nda Keşan belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne teslim ettiğini dile getiren Akbunar, 1. okula lazer yazıcı, 2. okula fotoğraf makinesi, 3. okula satranç takımı hediye edileceğini dile getirdi.

Arzu Akbunar, dereceye giren okullara ödüllerinin “5 Haziran Dünya Çevre Günü” etkinlikleri kapsamında düzenlenecek törenle verileceğini bildirdi.

Arzu Akbunar, pillerin içerisindeki ağır metallerin insan sağlığı ve çevre için tehdit oluşturacak maddeler içerdiğini vurguladı ve bu ağır metallerin kansere, akciğer rahatsızlıklarına yol açabileceğini ifade etti.

Akbunar, piller çöpe atıldığında havayı, suyu ve toprağı kirlettiğine, binlerce litre suyu içilemez hale getirdiğine dikkat çekti.