Belediye Meclisi ağustos ayında tatile çıkıyor

admin

Edirne Belediye Meclisinin Haziran ayı toplantısı dün saat 14.00 de Recep Gürkan’ın başkanlığında yapıldı. 13 gündem maddesi ile bir gündem dışı maddeden oluşan toplantıda Belediye meclisinin ağustos ayında bir ay tatile girmesi kararlaştırıldı.

belediye meclis

Gündemin 3. Maddesi ile Çin’in Xining Belediyesinde yapılacak toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Dr Ertuğrul Tanrıkulu’nun katılması onaylandı. Bu kent Çin’de çevreyle ilgili, organik tarım bölgesi olarak tanınıyor. Daha sonra, gelecek yıl sözleşmesi sona erecek olan temizlik ihalesinin bir yıl önce yapılması konusu oylanarak kabul edildi. Edirne merkezde işyeri önlerine çıkarılan masa sandalyelerin ücretleri yeniden belirlendi. Yılda 8 aylık süre 6 aya indirildi, 1. Murat Mahallesi T.Üniversitesi yerleşkesi karşısındaki “Bu Sokakta Hayat Var” caddesinde düzenin yeniden elden geçirilmesi kararlaştırıldı.

Edirne belediyesince verilen basın yayın hizmetlerine belli bir kriter getirilmesi, bu yönde belediyece bir yönetmelik hazırlanması belediye meclis üyelerince onaylandı.

Toplantı gündem maddeleri arasında yer alan Parkmetre uygulaması ve abonelikle ilgi maddenin Ulaşım Komisyonuna havalesi kararlaştırıldı.

Gündemdeki 8. Madde ile belediyeye yapılan başvuru dilekçeleri ulaşım komisyonuna havalesi benimsendi.

Meydan mahallesinde bulunan 54.60 m2 bir yerin belediyece satışı onandı.

belediye meclis3

Belediye’ye yapılan imar planı değişikliği talepleri ile ilgili 22 adet konunun İmar Komisyonuna havalesi oylanarak kabul edildi.

Gündemin 12. Maddesi ile bir sokağa Şehit Levent Melebaş adının verilmesi oylanarak kabul edildi.

Gündemin 13. Maddesi ile İmar komisyonuna havalesi teklif edilen 60 maddeden 113. Madde meclis üyelerince oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Bu arada söz alan Belediye Başkanı Gürkan, Edirne Belediyesinin borçları ve alacakları hakkında açıklama yaptı. Göreve geldiklerinden bu yana belediyenin sabit gider borçlarının haricinde 14 milyarlık borç ödemesi yapıldığını 65 milyon lira olan borcun böylece 51 milyon liraya indiğini belirtti. Belediyenin alacaklarını tahsilde kararlı olduğunu belirten Gürkan; “ Edirne Belediyesinin gelirleri sınırlı, biz bunları tahsil edemezsek nasıl görev yapacağız” dedi.

BELEDİYENİN 5 ANA SORUNU VAR

Edirne Belediyesinin çöp, yağmur suyu toplama kanalı projesi, kanalizasyon ve arıtma tesisi olmak üzere 5 ana sorunun olduğunu belirten Gürkan, bunların büyük bölümünün proje çalışmalarının yılsonuna kadar tamamlanacağını, 24 ay süre içinde çalışmaların sonlandırılacağını belirtti.

Edirne belediyesine iki kanaldan su sağlandığını belirten Gürkan Süloğlu Barajından gelen suyun Kayalı barajı ile takviye edileceğini, Bunun için de Milli Emlaktan izin almak zorunluluğu olduğunu bu konuda gereken başvuruların yapıldığını bu projenin de 60 milyon lira maliyeti olduğunu kaydetti.

Gürkan, Meriç ve Tunca nehrinden elektrik elde etme proje çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Toplantıda gündem dışı bir madde ile Abalar Köyünde içkili bir işyeri açılması oy birliği ile kabul edildi. Gürkan yeni açılacak taksi duraklarından belediyenin de pay alması konusunun gündeme geleceğini ifade etti.

Belediye Meclisinin bundan sonraki toplantısının 2 Temmuz saat 14.00 te yapılması kararlaştırıldı.

 

 204 total views,  2 views today

Next Post

Sezai Irmak Art Akademi’ de Resim Sergisi

Sezai Irmak Art Akademi’ de eğitim gören minik öğrencilerin resimleri Akademi Salonunda sergilendi. Serginin açılışına Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Emniyet Müdürü Rahmi Baştuğ, Etso Başkanı Recep Zıpkınkurt, Sezai Irmak, Tuna Bekleviç, Cemalettin Uslu, davetliler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı. Öğretmen Şükran Başaran’ın küçük öğrencileri yaptıkları resimlerle izleyicilerin beğenisini kazandı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp