Belediye Meclisi tek gündem maddesi ile toplandı

admin

Edirne Belediye Meclisinde, Belediyenin 2014 yılı Bütçe Kesin Hesabı oylanarak kabul edildi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Başkanlığında yapılan toplantıya mazereti bulunmayan meclis üyeleri katıldı. Gündemle ilgili olarak açıklama yapan Başkan Gürkan Belediye Meclisinin tek gündem maddesi için toplandığını, bu madde ile belediyenin geçen yılın kesin hesabı, yönetim dönemi hesabı, taşınır kesin hesabı ve icmallerinin görüşülmesi için toplandığını belirterek bütçe hakkında söz almak isteyenin olup olmadığını sordu. Bu konuda söz alan MHP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Karagülle muhtaç olan halka yapılan yardımların hangi kıstasa göre yapıldığı konusunda açıklık getirilmesi talebinde bulundu. Belediye Başkanı bu yönde yaptığı açıklamada; “ 5393 sayılı belediye yasasının ilgili maddesi gereği belediyeler sınırları içinde yaşayan vatandaşlara çeşitli yardımda bulunur. Bu yardımlar iki türlü yapılıyor.

Belediye Meclisi tek gündem maddesi ile toplandı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Birincisi encümen kanalıyla, ikincisi ise belediye başkanının yetkisi ile yardımlar sağlanıyor. Bu yardımların bir kısmında belli evraklar talep ediliyor, diğerlerinde ise farklı evraklar isteniyor. Bunlar yardımın miktarına bağlı olarak isteniyor. Bu konuda birkaç örnek vermek isterim. Bilindiği gibi geçtiğimiz kış vatandaşlarımızın üç kişinin evi yanmıştı. Bu kişilerin ekonomik durumlarını araştırdık, uygun olmadığı için evlerini yaptık. Çavuşbey’de aynı yardımı yaptık. Çeşitli mahallelerde çatısını ve duvarlarını onardığımız vatandaşlarımız oldu. Bu yaz sel felaketi yaşandı. Bu felaketten zarar gören vatandaşlarımıza yardım yaptık. Bunların bir kısmının eşyalarını yeniledik. Bazılarına maddi yardımda bulunduk. Oğlu askere gidene, eczaneden ilacını alamayan vatandaşlarımıza ilaç yardımı sağlandı.  Bu ve benzeri yardımlar toplandığında bu yekun oluşmaktadır. Bize yardım talebinde bulunanların yardım taleplerini alıyoruz. Daha sonra bunu Kızılay ve Sosyal yardım kurumu ile görüşüyor oralardan yardım alıp almadıklarını araştırıyoruz. Böylece yardım yapan üç kurum koordinasyon sağladıktan sonra vatandaşımız gerçekten yardıma muhtaç ve hiçbir yerden yardım almıyorsa biz belediye olarak yardım yapıyoruz. Ben sizlere 2015 rakamları ile ilgili olarak bazı açıklamalarda bulunmak istiyorum. Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl biz bütçenin kabulünden üç ay sonra göreve başladık. O zaman bütçeyi gelir gider dengesinde 3 trilyonluk açıkla devralmıştık. Yılsonunda ise artı dört trilyonluk artışla kapamıştık. 11 yıldan sonra Edirne belediye bütçesi fazlalıkla kapanmıştı, açık vermemişti. Toplantı öncesi Mali Hizmetler Müdürümüz bütçe rakamlarını getirdi. İlk dört ayın yekünü  biz 2015 bütçesini 165  milyon  TL olarak bağlamıştık. İlk dört ayda gelir gerçekleşme oranımız %29  Bu konuda bilgisi olan biri olarak söylüyorum çok iyi bir rakam. Size şu bilgileri de vereyim. 2010 yılından itibaren bütçelerin gelir gerçekleşme oranlarına baktığımızda 2010 yılında Belediyenin gelir gerçekleşme oranı %73, 2011 yılında %71, 2012 yılında %76, 2013 yılı %76, geçen yıl ise %84 olarak gerçekleşti. Bütçede ilk dört aylık rakamları dikkate aldığımızda 2014 yılının ilk dört ayında 38 milyon 478 bin gider, 40 milyon 350 bin lira gelir sağlandı. 2015 yılının ilk dört ayında giderimiz 39 milyon 342 bin 696 lira gelirlerimiz ise 47 milyon 387 bin 943 lira olarak gerçekleşti. İlk dört ayda gelir gider dengemizde 7 milyon 37 bin 877 liralık bir artış sağladık. İnşallah önümüzdeki aylarda bütçemiz daha iyi duruma gelecek.

Belediye Meclisi tek gündem maddesi ile toplandı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır iki yılın hesaplarının karşılaştırılmasında daha önceki yıllarda bütçede aktarma oranının yüksek olduğunu geçen yıl bu oranın düştüğünü bunun bütçe disiplinini sağlıklı bir şekilde işlediğinin göstergesi olduğunu, bu disiplinin  bu yıl da devam etmesi gerektiğini aktarma hesabın 17 milyon liradan daha düşük rakamla gerçekleşmesi talebinde bulundu. Bunu sağlayan yetkililere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Gürkan’da konuşmasında çok zor koşullardan daha az zorlukları olan bir konuma geldiklerini belirterek; “ Bu zor koşullardan bir süre sonra kurtularak iyi konuma geçeceğiz. Görevimiz sona erdiğinde de yüzümüzün akı ile bu işten çıkacağız. Belediye olarak çok katı bir şekilde mali disiplini uyguluyoruz ve uygulamayı sürdüreceğiz. Ben bu anlamda başkan yardımcılarıma daire müdürlerime ve tüm çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Bu tasarrufu yapmak zorundayız. Harcanan para kendi paramız değil. Vatandaşın parasını istediğimiz gibi harcayamayız. Harcanan her kuruşun da hesabını vermek zorundayız. “ dedi.

Daha sonra Edirne Belediyesinin 2014 yılı kesin hesabı yönetim dönemi hesabı ve icmaller oylanarak oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Meclisi tek gündem maddesi ile toplandı (3)

 108 total views,  5 views today

Next Post

Seçim yaklaştıkça hizmet vaatleri artıyor

7 Haziran’da yapılacak milletvekili seçimine bir aydan az süre kaldı. Milletvekili adaylarına bu günlerde dur durak yok. Halktan oy alabilmek kapağı meclise atabilmek için her yolu deniyorlar. Milletvekili adaylarının propaganda sırasında halkın sorunları ile hiç ilgisi bulunmayan afaki konuları da milletin önüne sürüyorlar. “Eski camlar bardak oldu” sözü halk arasında […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp