Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı yapıldı

admin

Meclis Temmuz ayı toplantısının ardından bir ay tatile girdi. Mecliste yapılan toplantıda 9 gündem 7 gündem dışı madde görüşülerek karara bağladı. Belediyece Kızılay ile birlikte Meriç nehrinde Tekne gezisi düzenlenecek.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında saat 14.00’te toplanan belediye meclisinde gündem maddelerine geçmeden önce Belediye Başkanı Gürkan yaptığı açıklamada,  Edirne Belediyesi Halkoyunları ve Güreş ekibinin Yunanistan ve Bulgaristan’da yurt dışı etkinliklere katıldığını belirterek; “  Bunu meclisimizin bilgilerine sunuyorum. Bugün aramızda Edirne Kızılay Şube Başkanı Kadir Çakay bulunmaktadır. Edirne Belediyesi olarak Kızılay’la müşterek bir proje başlatıyoruz. Bu projede yurt içi ve yurt dışından gelen turistleri Meriç nehrinde gezi amacıyla iki adet gezi teknesi alınacak. Bunu Kızılay ile Belediye gerçekleştirecek. Bunu büyük oranda Kızılay sağlayacak. Biz yer temini kurusunda katkı yapacağız, bunun hazırlıkları tamamlandı. Bayrama kadar yetiştirmek amacındayız. Eğer yetiştiremezsek bayramdan sonra gezi tekneleri Meriç nehrinde turlara başlayacak.” dedi.

KIRKPINAR’A ULAŞIM KOLAYLIĞI GETİRİLDİ  

Daha sonra gündem maddelerine geçildi.  Gündemin ikinci maddesinde Kırkpınar alanında vatandaşlara ulaşımı sağlamak üzere bir hafta süre ile geçici taksi durağı oluşturulması bu konuda yapılacak çalışmaların 27 Temmuz’a kadar sona erdirilmesi Kırkpınar’a her iki yönde depolama yerlerinin belirlenmesi belediye meclisince kabul edildi.

İstasyon mahallesi muhtarı ve ile Abdurrahman Mahalle muhtarlarının minibüs güzergâhları ile ilgili talepleri ulaşım komisyonuna havale edildi.

Daha sonraki madde de ulaşım komisyonuna havale edildi.

Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı yapıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Umumu servi Araçlarının %8 oranında talebi Plan ve bütçe komisyonuna havale edildi.     Bundan sonraki toplantıda tekrar görüşülerek karara bağlanacak. Bir sonraki madde ile Macaristan’da düzenlenen Mohaç festivaline Halk oyunları ekibi ve onlarla gidecek belediye ekibinin katılması oy birliği ile kabul edildi. Kafileye katılacağı söylenen Belediye İşçisi Şenol Geçmiş’in başka bir ekiple Yurt dışına çıkacağı için kadrodan çıkarılması kararlaştırıldı.

Daha sonraki maddede bando ekibinin Romanya’nın Galeti Şehrinde 7-9 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen uluslar arası Bando festivaline Edirne Belediyesi Bando ekibi ve Belediye görevlilerinin katılması oylanarak kabul edildi. Belediye Başkanı Gürkan bu madde üzerinde söz alarak ödenecek harcırahların devlet memurları yasasına göre düzenlendiğini belirtti.

Görüşülen 7, ve 8. Maddelerin imar komisyonuna havale edilmesi karara bağlandı.

Gündemin son maddesinde İçki yeterlilik belgesi almak isteyen bir işyerinin talebinin yapılan ölçümlerde ruhsat verilmesi uygun olduğu belirtilerek teklifin kabul edilmesi kararlaştırıldı.

KATI ATIK KONUSU GÜNDEME GELDİ 

Daha sonra gündem dışı maddelere geçildi. İki madde imar komisyonuna havale edildi. Görüşülen bir başka madde ile  Edirne’nin en önemli sorunu olan Katı atık depolama açıklama yapan Belediye Başkanı Gürkan  bu konuda daha önceki projenin iptal edildiğini Bu projenin her türlü işleminin tamamlandığını bu projenin EDİKP olarak hazırlandığını  belirterek ; “ Bu birlikte Edirna, Havsa, Lalapaşa ve Süloğlu belediyeleri bulunuyor. Ayrıca bu ilçelere bağlı köylerin de il özel idaresi kanalıyla üye olmasını sağladık. Edirne katı atık kurumunda 5 farklı kurum var. EDİKP doğrultusunda alınan kararda gerçekleşen projenin tüm işlemleri tamamlandı. 5 Haziran günü proje ihalesi yapıldı. 13 milyon 780 bin lira ile ihale edildi. En düşük teklif olarak 7 milyon 777 bin TL ile bir firma ihaleyi kazandı. Bu ihale için birlik belediyeleri İller bankasına başvurup kredi talebinde bulunduk 7 milyon 657 bin 258 lira yı iller bankasından borçlanma ile alınması nı istiyoruz. Bu konuda belediye başkanlığına imza yetkisi gerekiyor “ dedi. Bu talep oylanarak kabul edildi. Bu iş yer teslim tarihinden sonra 10 ayda tamamlanacak.

ÖZGECAN KADIN LOKALİNİN ADI DEĞİŞTİ

Daha sonra görüşülen Özgecan Kadın lokalinin adının Özgecan Kadın Merkezi olarak değiştirilmesi kabul edildi. Burada hizmet alanlardan ücret alınması oylanarak kabul edildi. Daha sonraki maddede belediyeye bir paletli ekskavatör alınması benimsendi. Bu çevre koruma Kontrol müdürlüğü olarak alımı yapılacak.

Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantısı yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Gündem ve gündem dışı maddelerin görüşülmesinden sonra AK Parti Belediye Meclis Üyesi Melek Yürük Türkiye Belediyeler birliğince gerçekleşen Çalışma ziyareti konusunda bilgi verdi. Melek Yörük çok yararlı bir gezi olduğunu belirterek Belediye Başkanı Gürkan’a teşekkür etti.          Belediyi Başkanı bu arada söz alarak Tunca Projelerinin hayata geçirilemediğini belirterek Bunu sarayiçi projesi ile revize ettiklerini belirterek; “Özel idare ile birlikte  hazırlanan projenin işlemleri tamamlandı. Şu anda uygulama aşamasından bunun %80’i kalkınma Ajansında hibe olacak. Bu proje ile Sarayiçi kullanışlı hale gelecek bir başka çalışma ile Söğütlük ormanında iki ayrı parselden oluşan parsellerin birinde Orman Müdürlüğü ile yapılan görüşmede bu yerin bakımı yapılıyor. Burasının belediyeye kiralanması konusunda başvurumuzu yaptık. Burasını halkın nefes alabileceği yer haline getireceğiz” dedi.

KIRKPINAR TANITIMI İÇİN BİR TIR DONATTIK

Daha önce alınan karar gereği meclis bir ay tatil yapacak.  Diyen Başkan Gürkan Edirnelilerin ramazan bayramlarını kutladı. Bayramdan sonra 20 Temmuzda 654. Kırkpınar güreşlerinin başlayacağını belirterek, bu yıl Kırkpınar’ı tanıtmak amacıyla 60 bin tL bedelle bir tır donatıldığını bu tırın her gün bir kente giderek halkı Kırkpınar’a davet ettiğini bu illerin özellikle Kırkpınar’a ilgi duyan iller arasında olduğunu söyledi.

 

 

 

 11 total views,  2 views today

Next Post

Tüm gözler Ankara’da

Şu anda bölgemizin bütün sorunları ekonomik sıkıntılar üreticilerin alın terinin ücretini alamaması, dolu ve selden zarar görenlerin zararlarının karşılanması bölgedeki işsizlik, Edirne’nin altyapı sorunları, Seçimden sonra rölantiye giren yatırımlar unutuldu.             Şimdi bütün gözler Ankara’ya dikildi. Ülkenin geleceği oradan gelecek habere bağlı. Aslında bu beklenti ile kendimizi aldatıyoruz gibi geliyor […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp