Belediye Meclisi toplantılarında olumlu uygulama

admin

fikri_yalin_kose          Her ay yapılan Edirne belediye meclisi toplantıları biz gazeteciler için de önemli bir haber kaynağı oluşturuyor.

Daha önceleri yapılan belediye meclis toplantılarında görüşülen maddelerin bazıları yasa maddesi gibi belediye meclisi üyelerinin dışında kimsenin ne olduğunu anlamadan kabul ediliyordu.

Bu maddelerle ne görüşüldü ne kabul edildi, bunun haber değeri var mı anlamak mümkün olmuyordu.

            Bu belirsizlik belediye meclisinin son toplantılarında değiştiğine tanık olduk. Belediye meclis üyeleri aralarında yaptıkları ortak toplantıda görüşülen maddeler konusunda  halkın anlayacağı tarzda açıklama yapılması benimsenmiş. Bunun üzerine toplantılarda  tanık olduğumuz gibi   görüşmeler sırasında anlaşılmayacak durumda olan maddeler için Belediye Başkanı Recep Gürkan  maddeler hakkında açıklama yapıyor. Böylece belediye meclisi toplantısını izleyenler ve basın mensupları görüşülen  maddenin hangi konuyu kapsadığı konusunda bilgi sahibi oluyor. Bunu olumlu bir görüşme olarak kabul ediyorum. Dilerim bu saydam görüşmeler bundan sonra da devam eder.

KİTAP FUARI AÇILIYOR  

Edirne’de kitap fuarının açılması çok önemli özellikle insanların kitap okumayı zül saydığı kütüphanelerin  bom boş olduğu bir dönemde kitap fuarının açılması halkın kitap okumaya özendireceğine inanıyorum.

            Hangi bilgi kaynağı olursa olsun hiç birinden kitap okuma zevkini göremezsiniz. Gözlerinizin kitap sayfalarındaki satırların üzerinde olması öğrenmek, bilgi sahibi olmak için en önemli kaynaktır.

Köşe yazarı Yavuz Baydar’ın Bugün Gazetesinin 4 Ekim tarihindeki köşesinde “ Bu ülkede  Gazete okumak bir hastalık “ adındaki yazısında , bir hafta önce Japonya’da olduğunu belirterek, “Japonya uzak doğu ülkeleri gibi kendine özgü bir  alem.  Gezilip görüldüğünde insanı hayrete düşüren bir ülke.

Bu ülkede  okuma yazma oranı %99, Bu ülke halkında  dünyada olup bitenlere karşı ilgisi büyük.

            Kitap yayıncılığı çok yüksek düzeyde. Japonlarda kitap okumak adeta bir tutku olmuş. Dünyanın birçok ülkesinde yazılı basın çöküşe geçerken. Burada okumada öncelik gazetelerde.130  milyon nüfuslu Japonya’da    nüfuslu ülkede gazetelerin toplam tirajı 60 milyona yakın. Verilere göre nüfusun %80’i  her gün en az bir gazete okuyor.

Okumak da öyle resimlerine bakıp göz gezdirmek olmuyor. Gazete okuması için en azından yarım saatini ayırıyorlar. Bu gazete tirajının yarısı beş adet ulusal düzeyde yayın yapan gazeteye ait. Muhafazakar eğilimli Yomiuri  Şimbum gazetesinin günlük tirajı 11 milyon.  Bu dünyada en çok satış yapan gazete.

            Merkez sol eğilimli  Asahi Şimbun gazetesinin tirajı isi 7 milyon. Bu ülkede ekonomi haberleri yazan  Nikkei gazetesinin günlük tirajı üç milyon. Japonya’da Tv de çok yaygın.Fakat  bu alanda düzenli yayın yapılıyor televizyonların izlenme oranı çok yüksek.  Toplumun yapısını dikkate alan seviyeli bir yayıncılık var.

Burada da Türkiye gibi sosyal medya çok yaygın. Japon meslektaşlarımın işi ciddiyetine odaklı meslek ahlakına yönelik güçlü yaklaşımı karşısında çok etkilendim.

            Aldığım bilgilere göre Japonya’da  basın çalışanlarının %90’ı sendikalı .Ülkemizde ise sendikalı  basın mensubu oranı sadece %3,   Bunu söylediğimde Japon meslektaşım hayrete düştü.

Aslında sendikasızlık demokrasinin en önemli eksiklerinden biridir”  diyen   Yavuz Baydar’ın Japonya anıları devam edip gidiyor. Kitap fuarı açılacak dendiğinde,  bu yazı dikkatimi çekti.

            Bizde kitap okumayı özendirmek için  birçok göstermelik törenler yapılıyor. Kütüphanelerin önünde afişler asılıyor. Panolarda kitabın önemi belirtiliyor. Her nedense  bunlar  sadece törenlerde kalıyor.

Türkiye’de  kitap okuma asıl  manasını değiştirdi kitap oku-ma, yani, kitabı okumana gerek yok manasına dönüştü.

Halkımız her  halde  bu manada değerlendiriyor ki. Nüfusumuz artmasına rağmen kitap ve gazete okula oranı bir türlü artmıyor. Dilerin Edirne’de açılacak kitap fuarı halkımızın özellikle öğrenci gençliği okuma alışkanlığı kazanmasına katkı yapar.

Aslında önce bu okuma programlarını düzenleyen veya okullarda öğrencilere okuma bilgisi verenlerin bu konuda öncülük etmesi, önce onlar kitap okuma alışkanlığı kazanmaları gerekir.

            Yoksa bu iş kitap fuarı açmak kitap okumak için nutuk atmakla okuma alışkanlığı gerçekleşmez.

Bu konuda yapılan istatistikler ülkemizde okumanın ne düzeyde olduğunu gösteriyor. Bir üniversite kenti olan, 40 bine yakın öğrencinin bulunduğu bir ilde  gençlerin okuma oranının daha üst düzeyde olması gerekirdi.

            Bunun yanında kültürel etkinliklerin de  daha yoğun olmalıydı. Üniversitenin kültürel  tanıtım panolarına baktığımızda bu konuda  yeterli etkinliğin bulunmadığını görüyoruz.

Geleceğin güvencesi olan gençlerimiz okul müfredatının dışında diğer kültür hizmetleri ile donanımlı hale gelmeli.  Öyle  ipe sapa gelmez etkinlikler yaparak üniversite gençliğinin  bilgi donanımı sağlanamaz .

            Bunu ben değil, Üniversitemizde görev yapan öğretim üyelerimiz, hocalarımız söylüyor.  Trakya Üniversitesi Balkanların lider üniversitesi konumunda olacaksa kültürel konumu da bugünkünden  daha üst seviyeye gelmeli. Bunlar da bugünkü yönetim mantığı ile gerçekleşemeyeceği ortada.

 139 total views,  2 views today

Next Post

Gümrük ve Ticaret Bakanı Aşçı Edirne’de

                Ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere kente  gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı,  Edirne Valiliğini ziyaret Valisi Dursun Ali Şahin ile görüştü. Bakan Aşcı Vali Şahin ile birlikte Kapıkule Sınır Kapısı’na geçti.                 Bakan Cenap […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp