Belediye Meclisi Toplantısı

admin

Edirne Belediye Meclisi yeni yılın ilk toplantısını yaptı. Bu toplantı öncesi hesapta olmayan birden bire ortaya çıkan bir eyleme tanık olduk.

Belediyenin toplu taşıma ücretlerine yapacağı zammı protesto etmek isteyen bir gurup belediye önüne kadar Başkan Sedefçiyi kınayan sloganlar atarak yürüdü.

Tamamına  yakını öğrencilerden oluşan bu gurup. Sedefçiye yönelik hiç de hoş olmayan bu eylemle bağlantısı bulunmayan sloganlarla,bir süre  daha belediye önünde toplu ulaşım zamlarını protestolarını sürdürdü. Eylemci gurup sözcüsü Burada yaptığı konuşmada zamları geri almada kararlı olduklarını,  bazı arkadaşlarını Belediye Meclis toplantısına alınma talebinde bulundular. Bu sağlanmadığı takdirde “Edirne halkı adına” belediye meclisini işgal edeceklerini söylediler. Belediye personeli bu olanları adeta seyirci gibi izledi. Sonunda protestocu gurup belediye kapısına dayanıp içeri girme girişiminde bulundu. Bu arada zabıtadan oluşan bir gurup bu girişimi zorlukla önledi. Başkandan gelen talimatla olacak biri bayan diğeri erkek iki kişi ile Belediye Başkanının görüşüleceğinin açıklanmasından sonra Belediye kapısı önünde protestolar devam ederken, iki kişi Sedefçi ile görüşmek için Belediye içine alındı. Sedefçi bu kişilerle bir süre görüştü. Başkan çıkışta yaptığı açıklamada yapılacak zamların kararının daha önce alındığını ve gerekçelerini açıkladı bu zamları yapmak zorunda olduklarını belirtti.

Bu Belediye Meclisinin yapacağı aylık toplantısının zam protestosu nedeniyle gecikmesi öncesi gördüğümüz manzara.

Meclis toplantısında yeni yıla Bir AKP’li meclis üyesi hediyeli çantalarla girmelerine karşın, meclis üyelerinde bir tedirginlik vardı. Belediye Başkanı Sedefçinin kendi onayı ile seçilen belediye  üyeleri ulaşım zammı düşük oranda yapılmasına karşın tepkiliydi.

Toplantıda bu madde görüşüldüğü sırada söz alan CHP meclis üyesi Arif Kuday’ın gündem hakkında konuşmasına sinirlenen, siyasi konuşma yapıldığını söyleyen Sedefçi “kantarın topunu iyice kaçırdı. Konuşan meclis üyesinin kendi partisinden olmasına rağmen gurup kararlarına uyulmamasının doğru olmadığını belirterek ” Parti parti olsa seni o partide tutmaz. Burada asıl hedef Hamdi Sedefçidir bunu Nah başarırlar” gibi amacını aşan bir ifade kullandı.

Bu arada AKP Belediye meclis üyelerinin daha önce CHP’li meclis üyeleri ile birlikte onay verdikleri ulaşım zamların kararına bu kez çekimser oy kullanacaklarını açıklaması karşısında Sedefçinin renginin değiştiğini gördük. Başkan, kendi partisinden  meclis üyeleri çoğunlukta olmasına rağmen bu kararı meclisten geçiremeyeceğini anlamış olacak ki, kararın geri çekilmesini istedi. Kısaca belediye meclis üyeleri “tükürdüklerini yaladı” Bu olay gösterdi ki, mahalli  seçime kadar Başkan Sedefçinin bu ve benzeri sürprizlere hazır olması gerek. Başkanın arkasında görünen meclis üyeleri bundan sonra da  kendisine benzer goller atabilir.

Belediye Başkanı şapkasını önüne koyup “Acaba ben nerede yanlış yaptım” diye düşünmek zorunda.

Özellikle seçimin yaklaştığı dönemlerde “dediğim dedik” kararlarla işler yürümüyor. Aslında bu olaydan Sedefçi  kendine ders çıkarmalı. Bunu da, onu bunu suçlayıp  bahaneler arayarak geçiştirmek ister, bir çözüm yolu aramazsa. Bundan sonra çok “başı ağarır”.

Bu Belediye hepimizin belediyesi böyle nahoş olaylar,belediye meclisi üyelerinin kararlarından geri adım atmaları akla şu soruyu getirir . Daha önce bu karar alınırken bu zamlara tepki gelebileceği düşünülmedi mi, kararınızdan neden geri adım attınız?

Ve siz AKP meclis üyeleri. Serhat Birliğin Başkanı partinizde meclis üyesi. Birliğe bağlı esnaflarınıza bu kararı arkadaşlarına nasıl izah edeceksiniz.  “biz  oylamada çekimser kaldık” diye, sorumluluktan kurtulmanız  mümkün değil.  Serhat Birlik mensupları o zaman adama sormazlar mı, biz başkanımızı hakkımızı savunasın diye oraya önerdik” demezler mi?

Sözün kısası, önümüzdeki belediye meclisi toplantıları oldukça renkli ve  buna benzer olaylarla   geçeceğe  benziyor.

Bunda da en çok ders alıp, seçime kadar “acaba ben nerede yanlış yapıyorum” diye kafa yorması  gereken Başkan Sedefçidir. Bundan ders çıkarmaya gerek duymuyorsa orası kendi bileceği iş.  Yılın ilk belediye meclis toplantısında yansıyan manzara bu.Benden hatırlatması…..

 118 total views,  2 views today

Next Post

Sınırda Kaçağa Geçit Yok

Kapıkule Gümrük Sahası’nda yılın son günlerinde meydana gelen olaylarda 284 bin TL’lik kaçak eşya yakalandı. Yakalanan eşyalar arasında ayakkabı, ilaç, televizyon, cep telefonu, içki ve filtreli sigara kâğıdı bulunuyor. Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 2012’nin son günlerinde yaptığı kontrollerde çok sayıda kaçak eşya yakalandı. Ekipler, 29-31 Aralık […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp