Belediye meclisi toplantısının ardından

admin

fikri_yalin_koseEdirne Belediye Meclisinin Mart ayı toplantısını izledim. Gündem maddeleri ve gündem dışı maddelerinin yoğun olduğu bir toplantıya tanık oldum. Belediye Meclisinde Milletvekili aday adaylığı için istifa eden Suat Polat ile Serdar Yalçıner’in yerine iki yeni üye Ramazan Tanal ile Yüksel Aksoy meclis sıralarında yan yana oturmuş çevreyi ve gelişmeleri ilgi ile izlediklerini gördüm.

            Belediye Başkanı Recep Gürkan, Meclis toplantılarına çok hazırlıklı geliyor, dersini iyi çalışıyor ve toplantının başından sonuna kadar tartışmaya meydan vermeden söz isteyen herkese söz vererek sağlıklı bir şekilde yürütüyor.

Öyle sanıyorum ki, Edirne Belediye Meclisi toplantıları çoğu belediye meclislerinde rastlanmayacak şekilde, herkesin fikirlerini rahatlıkla ortaya koyacağı, bundan muhalefet üyelerinin de yararlanabileceği ortamda devam ediyor.

Bu toplantıda dikkatimi çeken husus, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kentin sorunlarının çözümünde ve sağlıklı şekilde gelişmesi konusunda TMMOB ile işbirliği yapma kararının alınması gerektiğinde bu odaların uyarılarını dikkate alma gereği duyması önemli bir adım.

Belediye Başkanının, Meslek Odaları ETSO ve Ticaret Borsası yöneticilerinin yanında gerçekten bölgenin en üst düzeyde teknik kadrolarını bünyesinde toplayan, kentin imarında ve her türlü ihtiyacında ön planda bulunan Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliğinin Edirne’deki oda ve şubeleri ile kentin sorunlarının çözümünde birlik ve beraberlik içinde olması bence çok önemli bir dayanışma ve sorunları paylaşma kararı olacaktır, bunu olumlu bir adım olarak nitelendiriyorum…

TARAFSIZ VATANDAŞTAN MEKTUP

            Bugün, tüm partilere aynı mesafede olduğunu, kime oy vereceği konusunda tereddütleri bulunduğunu belirten sadece ismini yazan adresini belirtmeyen Mümin Damar adında bir vatandaştan milletvekili seçimleri ile ilgili bir mektup aldım. Mektup ana hatları ile şöyle; “Bir milletvekili seçimleri daha yaklaşıyor. Siyasilerimiz. Bakıyorum, mantar gibi ortaya çıktı, bunların arasında siyasette tanımadığımız isimler de var. Parasını yatıran koşulları uygun olan aday adayı olabiliyor.

Bazıları seçimi kazanamayacağını bilse dahi, aday adaylığını koyuyor. Öyle sanıyorum ki, bu kişilerin başka beklentileri olabilir. Siyaset insanların üzerine balıklama atladıkları alanlardan biri.

            Bir kişiye herhangi bir işi yapar mısın diye teklif ettiğinizde o işi bilmediğini ve yapamayacağını açıkça söyler. İş siyasete geldiğinde bugüne kadar hiçbir siyasi faaliyeti olmasa o görevi nasıl yerine getireceğini bilmese de bakıyorsunuz ben bu işi yapamam diyene rastlamıyorsunuz.

7 Hazirandan sonra oluşacak parlamento için partilerin kıyasıya mücadele edeceği, gereğinde parti çalışmalarının meclis dışına da sarkacağı, partiler arası çelişkiler ülkenin sorunları nedeniyle farklı bir parlamento aritmetiği oluşmalı. Partilerin bu vasıfları taşıyan milletvekillerini meclise göndermeleri, TBMM’de gününü gün edip,  sıralarda oturacak, arada bir parmak kaldıracak idare-i maslahatçı milletvekili yerine, partisince karar verilecek her etkinliğe katılacak, kısaca sıradan bir milletvekili yerine; koşturacak, halkın her derdinde yanında olabilecek, parlamenterlere öncelik tanımalı.

            Bu dönemdeki parlamentoda gördük.  Bazı milletvekilleri hiçbir araştırma önergesi vermeden, partisi hakkında konuşmaya katılmadan partisinin katılması gereken eylemlerde, etkinliklerde mazeret bulup kıvıran milletvekilleri için parti liderleri ve partilere destek verenler ne düşünür bilemem.

Bakıyoruz, aday adayı olduğu partinin ve destek verdiği kurumun hiç bir etkinliğinde görev almamış, toplumsal olanlardan habersiz bir parlamenterin meclise geldiğinde partisine yararlı bir iş yapacağını beklemek hayal olur.

Bugüne kadar “suya sabuna dokunmayan, aman ben olanlardan uzak durayım” diyenlerin milletvekilliği de aynı anlayışla devam eder.  Seçimin yaklaştığı şu günlerde bazı partilerin partilerini terk etmeleri daha sonra kendisini oraya getiren partisi aleyhinde faaliyet göstermeleri dikkatten uzak tutulmamalı. Bu tür kişiler milletvekilliği süresince kendi partisini benimsememiş emaneten orada duran o göreve layık olamamış kişilerdir.

Bir de milletimizi aptal yerine koyan sözcük var milletvekilleri “ biz halkın temsilcisiyiz” diyorlar. Bugün halkın doğrudan karar vererek seçtikleri sadece mahalle ve köy muhtarlarımız var. Milletvekilleri için halkın iradesi söz konusu değil.

            Ön seçim yapılan yerlerde parti üyesi olan kişilerin oyları ile belirlenen adaylar kısmen de olsa halk iradesini yansıtıyor. Onun dışında aday adayı olup daha sonra genel merkezden gelecek karar ile milletvekili adayı olan kimselerin “halkın iradesi ile buraya geldik halk bizi seçti” demeye hakkı olamaz. Nitekim böyle seçilenlerin, kendilerini oraya getirenlere karşı tavır almaları söz konusu değildir. Alınacak kararların doğru yanlış olduğuna bakmadan, her zaman liderlerin iki dudağı arasından çıkacak söze bakarlar. Buna karşı fikir beyan etmelerinin milletvekilliği görevinin sonu olacağını bilirler.

Böyleleri ben halkın temsilcisiyim yutturmacısı ile halkı aldatmamalı” olayları tarafsız gözle izlediğini söyleyen vatandaşın görüşü bu; yorum katmadan aynen aktardım. Karar okuyucularımın.

 12 total views,  2 views today

Next Post

Bugün aynı zamanda BİZİM GÜNÜMÜZ EDİRNEAJANS 6 YAŞINDA

“Bu gün; dünün ürünü, yarının tohumudur Bitmeyen koşuda yüreğini, samimiyetini, dostluğunu, fedakarlığını ortaya koyan tüm dostlara teşekkürü borç biliriz. Omuzlarımıza yüklenen sorumluluğun bilinci ile Edirne’de yayıncılık anlayışını hak ettiği yere getirmek, Türkiye’nin büyük geleceğinde hakkı, hukuku, adaleti, temiz ve doğru bilgiyi kitlelere yaymak/ulaştırmak şiarımız olacaktır.             […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp