Belediye Meclisi yılın ilk toplantısını yaptı

admin

Edirne Belediye Meclisi Ocak ayı toplantısını gerçekleştirdi. Gündemde olan 9 madde ve gündem dışı 5 madde görüşüldü.Belediye Başkanı  ve Meclis üyeleri 10 Ocak Cumartesi günü  ETSO’da  yapılacak toplantıda   halka hesap verecek.Aynı gün akşamı ve aynı yerde  Enver Arsever’in Kumpanya oyununu halk ücretsi olarak izleyecek .

beledie meclis toplantısı (2)

 

 

 

 

 

 

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında toplanan mecliste gündem maddelerinin görüşülmesi öncesi konuşan Belediye Başkanı Gürkan ;yeni yılın barış ve dostluk yılı olması dileğiyle başladığı toplantıda, Temmuz ayında yapılan toplantıda halka hesap verme sözü verdiklerini halktan aldığı yetki nedeniyle hesap vermek istediklerini belirterek ; “ Altı ayda bir yapılmasını kararlaştırdığımız bu toplantının ikincisini Cumartesi günü saat 10.30’da ETSO salonunda yapacağız. Burada 2014 yılının değerlendirmesini yapacağız. Bugüne kadar ne kadar para topladık ne kadar harcama yaptık, neler yaptık ve yapmadık onu anlatacağız. Meclis üyelerimizle orada olacağız ve halkımıza hesap vereceğiz. Aynı günün akşamı Enver Arsever’in belediyemizce ücretsiz olarak organize edilen “Aykırı Kumpanya oyunu var, “ diyen Gürkan Edirne Belediyesinde 2006 yılından bu yana bütçede denge sağlanamadığını 2013 yılında bütçe açığı %16 olarak gerçekleşti. Yüz lira toplayıp 116 lira harcama olmuş. Bütçeler üçer ay olarak belirleniyor diyerek üç aylık bütçe konusunda açıklamalarda bulundu. Kendisinin göreve gelmesinden bu yana ilk üç aylık sonunda bütçe açığının kapatılarak artıya geçtiğini kaydetti. Gürkan daha sonra belediye borçlarının taksitlendirilmesi konusuna değindi. Torba yasası ile yeniden yapılandırma başvurusu yapanların toplamı 15.376 bunlardan 10.343’ü gereğini yerine getirdiğini söyledi.

Daha sonra gündem maddelerine geçildi.  Gündemin 2. Maddesi ile atık su bedelinin m3 olarak 30 kuruş olarak abonelerden tahsil edildiğini bunun 55 kuruş olarak belirlenmesi kararlaştırıldı.

Daha önceleri gündeme gelen ETUS ücret zammının komisyona havale edilmesi benimsendi. Minibüs duraklarındaki yeni düzenleme kabul edildi. Toplantıda kabul edilen bir diğer madde ile Engelli vatandaşların kullanmaları için akülü ve aküsüz 40 aracın alınması ve Akülü araçlar için şarj ünitesi kurulması oylanarak kabul edildi. Edirne Belediyesine bir mühendis ile bir teknisyenin alınması benimsendi. İmar değişikliği talebi komisyona havale oldu. Daha sonra denetim komisyonu için kapalı zarf usulüyle seçim yapıldı. 5 kişiden oluşan denetim komisyonuna CHP’li meclis üyelerinden Refik Şahin, Erkan Makas, Semih Çınar, AK Partiden Turgut Terzi, Melek Yörük seçildi.

beledie meclis toplantısı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Saat kulesi yanındaki Belediye taşınmazının Eski Vali Konağı ile değişimi oylanarak kabul edildi. Böylece Eski Vali Konağı Belediyenin malı oldu. Diğer taraftan Saat kulesi yanındaki belediye arsasının yerine müze yapılması amaçlanıyor.  Eski Vali Konağı yerinin Belediyece ne amaçla kullanılacağı devir teslim sonrasında belli olacak. Trakya Denetim Sistemi maddesi kabul edildi. Zabıta ve İtfaiye elemanlarına yapılması istenen maktu ve mesai ücreti kabul edildi. Gündem dışı maddelerin görüşülmesinden sonra toplantı sona erdi.

 

 

 

 207 total views,  2 views today

Next Post

Aytın "birliğimiz hizmette önderliği sürdürecek"

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Aytın Edirne Damızlık Hayvan Yetiştirme Birliğinin bölgede damızlık hayvan yetiştirmede öncülüğünün bugüne kadar olduğu gibi yeni yılda da devam edeceğini kaydederek, “2014 yılının sonlarına doğru hayvancılığımızın et bakımından iyi işaretleri oldu. Şu anda üreticilerimizin etten yana fiyat bakımından  sıkıntısı yok.   […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp