“Kadına Şiddetin her zaman karşısında olmaya devam edeceğiz.”

Edirne Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla Belediye Meclis Solununda gerçekleşti.
“Kadına Şiddetin her zaman karşısında olmaya devam edeceğiz.”
Açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan; 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü olduğuna dikkat çekerek; “Kadına Şiddetle ilgili mücadelede kadınlarımızın yanında olduğumuzu vurgulamak için bugün burada hepimiz siyah giyindik. Gerçekten Kadına yönelik şiddet, Hiçbir kalıba sığmayan, hiçbir haklı gerekçesi olmayan bir yöntem. Maalsef son yıllarda Tün Dünyada olduğu gibi ülkemizde de artan bir tren dolarak görülüyor. Kadına şiddet, tacavüz ve özellikle kadın cinayetleri maalesef artarak devam etmektedir. Bunla ilgili devletimiz de , Milletimiz de, Hükumetimiz de çok ciddi bir şekilde mücadele ediyor. Ancak daha sert tedbirlerin alınması gerektiği de bir aşikardır. İnanıyorum ki T.B.M.M. yakın zamanda bunla ilgili daha radikal ve daha sert tedbirler almak suretiyle bu vahşiliğin mutlaka önüne geçecektir.” dedi.
“Meclisin Minik Konuğu Eda”
Yeni Eğitim sistemiyle birlikte tatil sayısının arttığına vurgu yapan Gürkan; “Bildiğiniz gibi öğrencilerimiz şu anda tatilde. Bu vesileyle bizim çalışanlarımızdan Nevin hanımın kızı Eda’ya Öğretmenleri, iş yerinde annesiyle bir gün geçirme ödevi vermişler, o da bugün bizim burada konuğumuz. Buradan kardeşimize hoşgeldin diyoruz.”dedi.
25 Kasım Edirne’nin Kurtuluş Etkinliği programı hakkında bilgi veren Gürkan; “25 Kasım günü saat: 10.30’da Edirne’mizin kurtuluşu şerefine Atatürk Anıtına çelenklerimizi sunacağız. Ardından saat: 11.00’de ise Talatpaşa caddesinde Kurtuluş Kortejimiz var. Yine aynı akşam ETSO Salonunda Kurtuluş resepsiyonumuz olacak.”dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı beeldiye-meclis-toplantısı-edirne-1-1024x768.jpeg


26-27 Kasım Tarihlerinde bugüne kadar EDİRNE’de hiç yapılmayan bir toplantının gerçekleşeceğini de ifade eden Gürkan; “Avrupa birliğinde iki büyük örgüt var. Biri bildiğiniz gibi Avrupa Konseyi, Bunun ikinci büyük örgütü de AVRUPA BİRLİĞİ BÖLGELER KOMİTESİ’dir. Bizler gerek Türkiye belediyeler Birliği vasıtasıyla gerekse SODEM vasıtasıyla bu ilişkilerimizi sürdürüyoruz. AVRUPA BİRLİĞİ BÖLGELER KOMİTESİ’nin koordinasyonunda ve denetiminde Interreg-IPA Sınır Ötesi işbirliği projeleri yapıyoruz. Geçtiğimiz yılda Edirne Belediyesi bu projelerden yaklaşık olarak 1 Milyon EURO hibe almıştı. AVRUPA BİRLİĞİ BÖLGELER KOMİTESİ aday ülke olmamız sıfatıyla her yıl yılda birkez Türkiye’de bir belediyede ortak toplantı yapılıyor. Bu toplantının Edirne’de yapılması için bende 2 yıldır mücadele ediyordum. Ben burada bir şart koymuştum. AVRUPA BİRLİĞİ BÖLGELER KOMİTESİ’nin başkanı bugüne kadar Türkiye’de ki hiçbir toplantıya katılmamıştı. Ben ısrarlı çabalarım sonucunda onunda bu toplantıya katılmasını sağladım. 26-27 Kasım Tarihlerinde burada AVRUPA BİRLİĞİ BÖLGELER KOMİTESİ’nin başkanı, konseyi, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ülkemizden yaklaşık olarak 60 civarında Belediye Başkanı, Yunanistan ve Bulgaristan’dan Belediye Başkanları ve Büyük elçiler bu toplantıya katılacaktır.” dedi.
Ardından bütçe görüşmelerine geçildi Başkan Gürkan geçmiş yıllardaki bütçe ile ilgili meclise çeşitli bilgiler verdi.. Daha sonra Gündemde yer alan maddelerin görüşülmesine geçildi.