Belediye Su Arıza Ekipleri 24 Saat Görevde”

admin

Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi su arızası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada”Edirne Belediye Başkanlığı’na bağlı ekipler, Edirne’de meydana gelen su kesintilerini önlemek için 24 saat çalışıyor. Belediye ekiplerinin çalışmaları sonrasında, barajın emiş havuzunun ızgaralarında ki ziftli kağıtlar, pet şişeler, inşaat atıkları temizlendi.
Bilindiği üzere, DSİ tarafından 15.09.2012 tarihinde başlatılan Süloğlu barajı bakım onarım ve çelik boru değişimi çalışmaları nedeniyle bu tarihten itibaren Süloğlu barajından su alınamamasıyla birlikte ve aynı tarihte Kayalı Barajı Sulama Kooperatifi ile protokol imzalanmış ve içme suyu bu barajdan temin edilmeye başlanmıştır.
04.11.2012 Pazar günü Kayalı Barajından içme suyu arıtma tesislerine gelen ham su debisinin 1200m3/saat ten 1050m3/saat e düşmesi sebebiyle, Edirne şehir suyu şebekesine gelen suda azalma meydana gelmiştir. Su debisinde ki azalma ile ilgili, Edirne Belediyesi su arıza ekipleri derhal bilgilendirilmiş ve Kayalı Barajı-İçme Suyu Arıtma tesisleri arası hattın kontrolü ivediyle yapılmıştır. Yapılan kontrollerde arızanın hattan kaynaklanmadığı, Kayalı Barajı’nda ki havuzun emiş ızgaralarındaki tıkanmadan kaynaklandığı tespit edilmiştir.
Daha önceki yıllarda da benzeri sıkıntıları yaşandı bu durumda derhal Süloğlu Barajı’ndan su alınarak halkımızın susuzluk yaşaması önlenmişti. Ancak bu sefer ki sorunda, Kayalı Barajında yaşanan suyun debisinin düşmesi ve Süloğlu barajındaki bakım onarım – çelik boru değişim çalışmalarının aynı zamana denk gelmesi sebebiyle sorunun kısa sürede çözüme kavuşturulamamıştır.
IZGARALARDAN ZİFTLİ KAĞITLAR, MOLOZLAR ÇIKTI
Belediye Başkanlığı su arıza ekiplerinin, şehrimizde meydana gelen su kesintilerini önlemek amacıyla başlattıkları çalışmalar da, Kayalı Barajı hattındaki havuzun temizlik işlemlerinde, barajın su emiş ağzında (ızgaralarında) ziftli kâğıtlar, pet şişeler, inşaat atıkları ve molozları vb. gibi doğal yollarla oluşmayan atıklar bulunmuştur.
uygunsuzluklar sistemden temizlenmiş ve su hattına tekrar su verilmeye başlanmıştır. Ancak İçme Suyu Arıtma Tesislerine gelen su debisi 600m3/saat i geçmemiştir. Bu debi de yeterli olmadığından, temizlik kontrolleri tekrar başlatılmış ve su alma yapısındaki emiş kısmı ile vana arasında bulunan yaklaşık 40 m mesafedeki Ø600 CTP boru içine yığılan ziftli kâğıtlar, pet şişeler, inşaat atıkları ve molozları vb. gibi doğal yollarla oluşmayan atıklar, kombi kanal açma makinemizle giderilmiş ve hattın tam anlamıyla temizliği sağlanmıştır.
Yapılan bu çalışmalar esnasında tahmin edilebileceği gibi İçme Suyu Arıtma Tesislerine gelen su debisi 0 m3/saat e düşmüştür.
Bu çalışmalar 04.11.2012- 06.11.2012 tarihlerinde Edirne Belediyesi ekiplerimizden 40 kişi kuka, vidanjör, kepçe ile birlikte 24 saat geceli gündüz çalışmış olup, bütün çalışanlarımız dinlenmeden Süloğlu-Büyükgerdelli-Küküler mevkinde çalışma yapmış olup, yaşanan su sıkıntıları giderilmiş ve İçme Suyu Arıtma Tesislerinde su debisi tekrar 1300m3/saat seviyelerine kadar yükselmiştir.
Arıtma tesisimiz, Edirne Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenli olarak denetimlerden geçirilmekte olup, denetimlerde bugüne kadar hiçbir soruna rastlanmamıştır.
Edirne Belediye Başkanlığı su kanalizasyon ekipleri, şehrimizde meydana gelebilecek her türlü su kesintisine derhal müdahale edebilmek için, 24 saat hizmet vermektedir.

 304 total views,  2 views today

Next Post

Türk İslam Eserleri Müzesi Törenle Açıldı

Restore edilen Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’in de katılıp konuşma yaptığı toplantı ile törenle açıldı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Edirne Milletvekili Kemal Değirmendereli Edirne Valisi Hasan Duruer, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi,Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen Kültür ve Turizm Bakanlığı üst […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp