Belediye’den İçme Suyu Hakkında Açıklama

admin

Edirne Belediyesi Su Kanal İşleri Müdürlüğü, İçme Suyu Arıtma Tesislerine Süloğlu Barajından gelen ham suyun renginin sararmasının sebebiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

suyun sararması

Edirne Belediyesi Su Kanal İşleri Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şu şekildedir: “Belediyemiz İçme Suyu Arıtma Tesislerine Süloğlu Barajından gelen ham suyun renginin sararmasının sebebi:

Yaz aylarında Süloğlu Baraj suyunun tüm derinliklerinde sıcaklıklar eşitlendiğinden göl altüst olmakta ve katmanlar birbirine karışmaktadır. Üst tabakalardaki soğuk sular alt bölümlere inerken alt bölgelerdeki sular üst tabakalara hareket etmektedir. Üst tabakalara hareket eden su çözünmüş mangan bileşiklerini de yanında taşır. Rüzgâr ve dalga hareketlerinin havadaki oksijeni suya karıştırması sonucu mangan oksidasyonu kademeli olarak gerçekleşir. Oksitlenen elementler çökelir ve alt tabakalara ulaşan oksitlenmiş elementler oksijen yokluğunda tekrar çözünebilir forma dönüşürler.

KAYALI BARAJINDAN HAM SU SEVKEDİLİYOR

Bazı demir ve mangan bileşikleri, bakterilerinde yardımıyla yavaş yavaş oksitlenir ve baraj alt tabakalarında yer alan organik maddelerin (algler, yapraklar, bitki türleri) ayrışmaları, anaerabik koşulların oluşumuna neden olur. Ham suda yükselen demir ve mangan bileşikleri suyun renginin bozulmasına ve acı metalik bir tat almasına sebep olmaktadır. Süloğlu Barajında mevsimsel olarak oluşan su kalitesinde bozulmalar sonucu, İçme Suyu Arıtma Tesislerimize, su kalitesinin çok daha iyi olduğu Kayalı Barajında ham su alınmaya başlanmıştır. Mevsimsel olarak Süloğlu Barajından gelen suyun renginde renk değişikliği olmaktadır. Bu nedenle her yıl bu dönemlerde Kayalı Barajından su alınmaya başlanmaktadır.

Halkımıza saygıyla duyurulur.”

 

 

 

 200 total views,  2 views today

Next Post

Edirne gençlik ve kültür topluluğu 1. Yaşında

Edirne Gençlik ve Kültür Topluluğu başkanı Ceyhun ÜNLÜ yaptığı açıklamada 30 Ağustos 2013 tarihinde Edirneli genç arkadaşlarımızla kurduğumuz Edirne Gençlik ve Kültür Topluluğumuzu başta Edirne gençliği ve Trakya Üniversitesinde okuyan öğrenci arkadaşlarımızın kültür hayatlarını zenginleştirmek ve katkı sağlamak adına kurduklarını ve kuruluş tarihini de milletimizin zaferler ayı olan ağustos ayı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp