Belediye’nin Avusturya turu

admin

fikri_yalin_koseGeçen hafta Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında meclis üyelerinin ve Belediye Başkan Yardımcılarının yer aldığı bir ekip, Avusturya’nın başkenti Viyana ya giderek 4 gün süre ile incelemelerde bulundu.

Başkan’ın basın toplantısındaki anlatımına göre Viyana’da yeşil alan konut alanına eşitmiş. Burası son yıllarda yaygınlaşan” Akıllı Kent” projesini uygulayan ilk şehir Viyanaymış. Özetle Bu Viyana’da ne kadar alanda ev varsa o oranda yeşil alan varmış. Orada çekilen resimlere bakıyorum, şehrin arıtma tesisleri geniş alana yayılmış. Atık su sistemi ise yerin altındaki geniş tünellerden geçiyormuş. Bunlar bizde söz verilip bir türlü gerçekleşmeyen projeler. Bugün için gerçekleşmesinin çok pahalı olduğu söyleniyor. Edirne kafilesi Viyana’nın otopark sistemini, kadınlarla ilgili çalışmalarını izlemişler. Bugüne kadar defalarca tekrarlanan turlarını tamamlamışlar.

Bu gezilerde önemli olan buralara gidip görmek değil, imkânlar oranında bu teknolojiyi ülkemizde de uygulamak.

Bu geziler sadece güzel demeçlerle geçiştirilirse yapılan turlar turistik amacın ötesine geçmez. Bugüne kadar yapılanlar ne yazık ki, bu düzeyde kaldı. Belediye Başkanı Gürkan, bu arada bir dizi projelerden bahsetti. Bu projelerin bir an önce gerçekleşmesi gerekir. Daha önceki dönemlerde böyle proje söylemlerini çok dinledik. Ne yazık ki, bunların tamamına yakını kâğıt üzerinde kaldı bir türlü gerçekleşmedi. Dileriz bu dönemdekiler de lafta kalmaz.

ÖDENMEYEN ÇEK SAYISI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Basında yer alan haberlere göre Eylül ayında ödenmeyen çek sayısı  %28 artarak,123 bine, bu sürede bireysel kredilerden ödenmeyenlerin sayısı ise geçen yıla oranla%34 artışla 82 bin kişi oldu.

Yılın ilk on ayında 546 bin adet çek karşılıksız çıktı. Bu değerler Türkiye Barolar Birliği Risk Merkezi tarafından yayımlanmış.

Eylül 2014’te bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %24 artarak 81 bin 853 kişi olmuş.

Ağustos 2014’ göre artış ise,%11,8. Üstelik bu kapsamda borcu halen devam eden yasal takipte olan kişi sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre% 71,5 artış göstererek,78 bin 968’e ulaşmış. Bir önceki aya oranla artış ise %17,2.

Kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı geçen yılın aynı ayına göre %25,9 artış göstererek,122 bin 991 kişiye yükselmiş. Bir önceki aya göre %1,6 artış olmuş.

Ayrıca bu tür borcu halen devam eden kişi sayısı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %107,4 artışla 116 bin 70 kişiye ulaşmış.

Burada da bir önceki aya göre artış%8,2 olmuş.

Eylül ayı içinde kredi kartı ve çek borcunu ödemeyenleri sayısı da 176 bin 390 kişi olurken ilk dokuz ayda bu toplam sayı bir milyon 13 bin 507 kişiye ulaşmış.

Bu arada her iki borcunu ödememiş, halen borcu devam eden yasal takibi devam eden kişi sayısı ise eylül ayında 157 bin 478. İlk 9 ayda ise 835 bin 195.  Olarak gerçekleşmiş.

2009 yılından bu yana toplam 2 milyon 790 bin 780 kişi olmuş. Bunlar resmi veriler. Bu şartlarda yaşamını sürdüren insanların bulunduğu ülkede huzur ve güven beklemek hayal olur. Kısaca insanlarımız borç batağında. Bazıları kazancına göre borç yap öğüdü verirler. Sen televizyon kanallarında halkı tüketime teşvik edip halkı tahrik edip banka kredilerinde kredi kolaylığı sağlarsan olacağı buydu. Bir zamanlar peynir ekmek gibi banka kartı dağıtılıyordu. İnsanlar bunun cazibesine kapılıp borcu borçla ödeme yolunu seçti. Ülke bu duruma geldi. Halkın yapısını bilen bazı açıkgözler toplumu borç batağına itip ellerindeki malı almak için tuzak kurdular. Bu tuzağa düşenlerin hayatı karardı. Borç nedeniyle aile kavgaları başladı intihar edenler oldu.

 188 total views,  2 views today

Next Post

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşu kutlandı

Keşan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 92. yıl dönümü, 19 Kasım 2014 Çarşamba günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda saat 09.00’da başlayan anma ve kutlama programı, Ahmet Yenice Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Ozan Keskin’in sunumunda gerçekleştirildi.               Çelenk sunumunun ardından Keşan Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp