Belediyenin olumlu hizmeti

admin

fikri_yalin_kose           Edirne Belediyesi tarafından   şehir  merkezindeki mahallelerde  ikamet  eden bayanlara Edirne’deki  tarihi yerleri ziyareti  için tur düzenleniyor.

Yapılan bu hizmeti çok önemsemek gerekir. Kentimizde öyle insanlarımız var ki, uzun yıllar bu kentte ikamet etmesine karşı Edirne’nin tarihi güzelliklerinden habersiz. Bazılarının merak edip  görme imkanı olmamış, bazı insanlarımız ise böyle bir ihtiyaca gerek  duymamış  tarihi eserleri merak etmemiş.

Belediyenin bu  organizasyonunda genellikle  yaşlı bayanların Edirne’nin  tarihi  güzelliklerini  gezip görmesi   bu yerler hakkında bilgi almaları  kadınlarımızı da çok  mutlu ediyor.

Böylece bir başka yere gittiklerinde Edirne’nin tarihi hakkında  bilgi sahibi  oluyorlar.

Edirne Belediyenin kadınlarımıza yönelik böyle bir organizasyonu düzenlemesi ile  insanlarımız yaşadıkları  açık müzeyi andıran  tarihi  kent hakkında gerekli  bilgi sahibi oluyorlar.

Bu konuda insanlarımız arasında  bilgi  eksikliğimiz olduğu tartışılmaz.

Ben bir Edirne’li vatandaşa kentimizi ziyaret için gelen bir  yerli turistimizin  sağlık müzesinin yerini sorduğunda  bilmediğini  söylemesinden   üzüntü duydum.

Ondan daha da ilginç olanı ise,   müzenin yerini soran misafirin cevabı oldu” Sen nasıl Edirnelisin  böyle önemli  ve Avrupa ödülü almış bir tarihi yeri bilmiyorsun” demesi oldu.

Edirne’de uzun yıllar yaşayan insanlarımız için üzüntü verici  bir durum. Aslında bu turların öncelikle bayanlar öğrenciler   hatta erkekler arasında da   yapılmasında  yarar var. Edirne’yi bir turizm kenti yapmak istiyorsak turist çekmeyi  arzuluyorsak,  tüm vatandaşlarımızın   kentimizdeki  tarihi  zenginlikler hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Tüm vatandaşlarımız bir anlamda “fahri turizm elçisi” gibi kentimizin tanıtımına katkı sağlamalı.Turizmde gelişen iller  turist sayısının artmasını böyle sağlamışlar.

Bir Urfa’yı buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu ilde en küçük çocuk, kenti hakkında geniş  bilgi sahibi  bazıları  farklı dillerden şehrini gelen turistlere tanıtıyor.

Edirne’de de turizmi geliştirmek istiyorsak bu konuda halkımızın da bilinçlenmesini sağlamak zorundayız. Kentimizde 500’e yakın tarihi değeri olan yerimiz var. Ne acıdır ki, okullarımız ve turizm derneklerimiz de dahil olmak üzere bu konuda tnıtım açısından  donanımlı değiliz.

Adeta denizde yaşayıp denizin farkında olmayan balık gibiyiz. Bu  ilgisizliği üzerimizden atmalıyız. Özellikle Edirne’ye gelen turistlere her meslekten gelen insanımız yardımcı olmalı.

Bu aynı zamanda kentimizin imajını ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtımına  katkı yapacak. Bazı önyargıların ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Bakıyoruz Edirne’de  bir elin parmaklarını dahi aşmayan insanımız  bunların  ön sırasında  Bahri Dinar ile  Aslanzade sahibi  Arif Meriç’i sayabiliriz. Kentin tanıtımı için tam etkinliklere katılıyor. Bu kunuda herkes bu fedakar insanların yaptığının  çeyreğini yapsa Edirne’nin tanıtımına katkı sağlasa kentimiz ülkenin en gözde illeri arasında yer alır.

Öyle esnaf ve işadamlarımız var ki, turizmin gelişmesi ile  geliri daha da artacak. Fakat bakıyorsun  kentin tanıtımında bu zatların  hiç bir katkısı olmuyor . Bunlar  tanıtım konusunda  talep geldiğinde de geri çeviriyor. Böyle  esnaflar ,işadamları  Edirne’ye yakışmıyor.

Menfaatleri  olduğunda  en önde yer alan, kentin tanıtımında ise geri plana kaçan kimseler yeri geldiğinde teşhir edilmeli.

Bu kentin gelişmesi turizmden gelecekse, herkes gücü ve imkanları oranında  katkı yapmalıdır” Rabbena  hep bana “ dememelidir.

Ne yazık ki kentimizi tanıtımda  üzerinize düşeni yapmıyoruz. Bu eksiklik konu ile doğrudan ilgisi olan dernek ve kuruluşlardan sade vatandaşa kadar görülüyor.

Edirne’nin kıymetini değerini insanlarımız ancak bu kenet uzaklaştıkları zaman anlayabiliyorlar.

Edirne’den başka ile görev için giden bir vatandaşın dediği gibi “ 22-plakalı bir  araç gördüğümde akrabamı görmüş gibi seviniyorum”    demesi  Edirne sevgisinin ölçüsünü ifade ediyor.

Diğer illerde toplumsal sorunların  huzursuzluğun arttığı bir zamanda Edirne gibi  mutlu insanların yaşadığı bir kente duyulan sevgi daha da artıyor.

Başka illerden aileler evlatlarının huzur içinde öğrenim görmesini istedikleri için okullarında ilk tercihlerini Edirne’deki okullara yapıyor.

Biz Edirneliler olarak bu güveni zedelememeliyiz daha da yaygınlaşmasını sağlamalıyız.

Bu konuda okullarımıza demokratik kitle örgütlerimize, belediyemize kentin güzelliklerini tanıtımdan sorumlu olanlara  büyük görevler düşmektedir.

Bunu başaramazsak birileri gelip başarır. Biz de karşıdan bakar kalırız.

ÖZLÜ SÖZLER

Ne tür hükümet olursa olsun sanatçıya ne yapması gerektiğini buyurmaya kalkarsa sanat ya büsbütün ortadan kalkar ya da klişeye dönüşür ya da sığ bayağı bir zanaatçılık durumuna düşer.

OSCAR WILDE

 

 69 total views,  2 views today

Next Post

Ahmet Yenice Ortaokulu DOÇEK'le birlikte Kaletepe'ye tırmandı

Ahmet Yenice Ortaokulu Doğa ve Çevre Kulübü öğrencileri Keşan DOÇEK (Doğa Çevre ve Kültür Derneği) ile birlikte güneşli güzel bir bahar günü Keşan’ın Kaletepe mevkiinde bir doğa yürüyüşü gerçekleştirerek Kaletepe zirvesine tırmandılar.             Okulun  Rehber Öğretmeni Sıdıka SAZLI ve Ahmet Yenice Ortaokulu Doğa ve Çevre […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp