Beni sokmayan yılan bin yaşasın

admin

  fikri_yalin_kose          Topluma ve çevresine zararı dokunsa da kendisine  bir zararı olmadığı için ilgisiz kalan  bu konunun aydınlatılmasında  sorumluluğu bulunmasına karşın  buna gerek duymayan kimseler için söylenen bir özdeyiş vardır. Bu tür insanlar “  beni sokmayan yılan bin yaşasın şeklinde tanımlanır.

Böyle insanlar kendi yararına ve zararına olabilecek konuların dışında meselelerle hiç ilgilenmez. Bu yönde kendisine bir soru mu yöneltildi hemen es geçer fikrini söylemekten çekinir. Onun sadece kendi yararı ve kendinin menfaati ile sınırlı suya sabuna dokunmayan bir dünyası vardır.

Cumartesi günü Ankara’da yaşadığımız elim terör olaydan sonra toplumu temsil eden kurum ve kuruluşların temsilcilerinin böyle toplumu derinden sarsan terör olayı karşısında tavırlarının ne olabileceğini sınamak amacıyla bir araştırma yaptım ve İlimizdeki oda ve STK temsilcilerine telefon ederek  bu olayı kınamak isteyip istemediklerini sordum.

Bazı yetkili kişiler cesurca kınadıklarını yazı ile  ifade ettiler bazıları ise tereddüt içindeydiler  böyle bir açıklama yaptığı takdirde kendisine veya kuruma bir zarar gelebileceği  endişesi içinde olduklarını gördüm. Böyle Cumhuriyet tarihimizde görülmeyen büyük oranda bir terör olayı karşısında tavrını koymayan, bunu kınama cesareti göstermeyenlere ne demeli, bu kimselere  yazımın başlığında da ifade ettiği sözler tıpa tıp yakışmıyor mu?

Çağdaş demokratik ülkelerde yeri geldiğinde ülkeye ve çevreye zarar verecek konularda  halkın tepkisi kaçınılmazdır, bu demokratik tavır olarak  kabul edilir. Bizde olduğu gibi “ Bana ne “ diye geçiştirilmez.

            Avrupa ülkelerinde bir kişi yasayı ihlal etsin  buna tanık olan bir vatandaşı  anında yetkililere bilgi verir. Bu muhbirlik değildir. İnsanları yasal sınırlar içine çekilmesi için en etkili  yoldur.

O ülkelerde insanları yasaları çiğneme cesareti göstermemelerinin ana nedeni böyle fahri olarak görev yapan, bunu yurttaşlık görevi sayan kimseler sayesinde olmuştur.

Aynı işi bizim ülkemizde yapmış olsak muhbirlik,gammazlama  olarak kabul edilir. Devlet her insanın başına bir güvenlik görevlisi dikme gücü yoktur.

İnsanlarımız kendi yasal sınırlarını bilmeli, bundan sonra başkalarının hakkının başladığını kabul etmeli. “Ben yasa filan tanımam ben istediğim gibi hareket ederim. Buna karşı çıkanlara zor kullanırım” mantığına demokrasilerde yer yoktur.

            Çağdaş ülkelerde yasal haklar uzun uğraşılar sonucunda halkın eğitilmesi ve bu doğrultuda yasaların çıkarılmasıyla sağlanmıştır.

Bir süre önce Fransa’da bir terör olayı yaşandı. Bu terör olayı bizim ülkemizde olduğu gibi yüze yakın insanın ölümüne neden olan bir vaka değildi.

            Bunun sonunda ne oldu. Başta devlet yetkilileri olmak üzere milyonlarca halk sokağa çıkıp terörü kınadı. Yetkililer teröre karşı tavırlarını net olarak belirlediler. Bizde ise  ne yazık  ki böyle bir demokratik gelenek yok. Özellikle halkımız bu tür  olaylara karşı duyarsız.

Toplumu derinden sarsan böyle bir  terör olay oluyor. Bakıyoruz halkımız bu olaylara ilgisiz.Bırakın sıradan vatandaşı bu tür kuralara duyarlı olması gereken meslek kuruluşları işin vahametinin farkında değil” Aman tavrımı koymayayım bana zarar gelir” anlayışı ile hareket ediyorlar. En acısı, barış ve huzur ortamına en çok ihtiyacı olan  meslek kuruluşları sendikalarımızdan  bu konuda  yüksek perdeden  bir açıklama göremedik.

            Barış amacıyla düzenlenecek bir mitinge terör saldırısı oluyor  yüzü aşkın insan yaşamını yitirmiş bir o kadarı da  bu terörde yaralanmış bundan sonraki yaşamlarını takma  organla geçirecek.

Bizim beyler bakıyorsunuz su  pus. Görüşü ne olursa olsun barış amaçlı bir toplantıya bu tür saldırı oluyorsa, orada senin de tavrın olacak.

Böyle olaylara duyarsız kalıyor  beni  sokmayan yılan bin  yaşasın mantığı ile hareket  ediyorsan, senin yerin orası olmamalı. 

            Bu tür kurum temsilcilerinin yarın başlarına benzer bir olay geldiğinde halktan destek beklemeye bağırıp çağırmaya hakları olamaz.

Edirne gibi toplumsal olaylara duyarlı olduğu kabul edilen bir ilin demokratik kuruluşlarının teröre karşı duyarsızlıklarını  anlamakta güçlük çekiyorum. Barış huzur herkese lazım.  Bunu zedelemek, ülkede kaos yaratmak isteyenlere tüm toplum katmanlarıyla tavır almak zorundayız.

Hitler dönemindeki papazın olayını hatırlayalım. Ülkede yükselen baskılar karşısında ne demişti. Bir düşünelim. İlk olarak kendi görüşüne ters düşenlerin tutuklanmasına kayıtsız kalan papaz  sonunda sıra kendisine geldiğinde  arkasında kimsenin olmadığını görmüştü. Bu olay halkın birlik ve beraberliğine karşı olan olaylar karşısında duyarsız kalan” Bana ne” anlayışı ile yaklaşanlara karşı çarpıcı bir örnektir.

Burada rahmetli, Can Yücel’in dizelerine yer vermek istiyorum. Günümüz için ders olabilecek satırlarında . Ne diyor Can Yücel:

 Benden  olgun  insan isterim karşımda.

En ufak dalgada.

 Arkasını dönmeyecek kadar olgun,

Arkamı  döndüğümde, sırtımdan vurmayacak kadar güvenilir.

 Bir o kadar cesaretli olmalı.

 Yağmurdan ıslanıp fırtınadan kaçmamalı.

 Ayağı taşa takılında, kayadan korkmamalı.

 İşine gelince sevip, zoru görünce bırakmamalı.

Can YÜCEL

ADRESE TESLİM KOLTUK

Temel bir uçak seyahatinde numarasına bakmadan uçağın  ön koltuğuna  oturmuş. Biraz sonra koltuğun sahibi gelmiş temele “ oturduğu koltuk benim yerim” demiş.

   Temel inat edip kalkmamakta direnmiş. Araya giren hosteslerde Temel’i yerinden kaldıramayınca olay sonunda  uçağın pilotuna iletilmiş. Pilot temelin kulağına bir şeyler söyleyince   temel oturduğu  yerden kalkıp uçağın arkasındaki  yerine oturmuş. Çevresindekiler merak edip pilota, temelin kulağına ne söyledin diye sormuşlar. Pilot “ Bu koltuk Trabzon’a   gitmiyor” dediğini söylemiş.

 121 total views,  2 views today

Next Post

Arslanzade’den kitap fuarına özel ilgi

                    Bugüne kadar sosyal faaliyetleri ve Edirne’yi tanıtan etkinlikleri ile dikkati çeken Arslanzade firması, bu yıl Edirne Ekmekçizade Kervansaray’da üçüncüsü açılan kitap fuarı stantlarını ziyaret ederek stantlarda kitaplarının satışına yapan  Ediz Hun, Ali Kırca ve Canan Tan, a üzerinde Türk bayrağı  […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp