Best BuddiesTurkey Açılış Programı yapıldı

admin

Zihinsel engeli olan bireylerin, zihinsel engeli olmayan bireylerle karşılıklı ve eşit koşullarda arkadaşlık bağları kurmayı hedefleyen “Best BuddiesTurkey” Projesi açılışı kapsamında Best Buddies International Avrupa Koordinatörü Sayın Jennifer ALLEN ve projede yer alan öğrenciler İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Hüseyin ÖZCAN’ı ziyaret etti.

Milli Eğitim  Müdürlüğü Arda Toplantı Salonunda gerçekleşen ziyarette, Edirne’de 2013 yılından itibaren devam eden projenin geri dönüşümleri görüşülüp, projenin kapsamının genişletilmesi üzerine fikir alış verişinde bulunuldu.

Best BuddiesTurkey Açılış Programı yapıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Ziyaretin ardından Selimiye İmam Hatip Ortaokulu Toplantı Salonunda düzenlenen açılış programına geçildi.

İl Millî Eğitim Müdürü  Hüseyin ÖZCAN yaptığı açılış   konuşmasında; “Toplumsal hayata onurlu, etkin ve eşit bir şekilde katılmak, engelli-engelsiz tüm bireylerin en tabii hakkıdır. Nüfusumuzun önemli bir bölümünü teşkil eden engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin artırılması, kendi kendilerine yetmeleri ve sosyal tüm imkânlardan yararlanmaları temel önceliğimizdir.

Engelli bireyler, yaşamlarını çoğunlukla ailelerine bağımlı olarak sürdürmekte, kendi yaş gruplarının gereği olan aktivitelere ve sosyal ortamlara katılamamaktadırlar. Vakitlerini genellikle evde geçiren bireylerin var olan yetenekleri de hızla körelmekte ve giderek sosyal yalnızlığa itilmektedirler. Zaman açısından bir sorunları olmadığı halde sosyal ve sportif aktivitelere katılımları sınırlıdır.

ENGELLİLERİN YAŞAM KALİTESİ ARTMALI

Ülkemizde, engelli bireylerin, eğitim ve rehabilitasyonlarında, mesleki eğitim ve istihdamlarında, yaşamlarını bağımsız olarak sürdürebilmelerinde, toplumla bütünleşmelerinde ve yaşam kalitelerinin artırılmasında yeni girişimlere ve yeni modellere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesinde 2013 yılında başlatılan Best Buddies Turkey projesi toplumdaki Zihinsel ve Gelişim Engelli bireyleri oldukları gibi kabul etme ve kabul görme yolunda çok önemli bir adımdır.Engelli bireylerin sosyalleşmesi açısından paha biçilmez olan böyle projeler toplumun engelli bireylere yönelik önyargılarının yıkılmasına ve engelli bireylerin ihtiyaçları ve beklentilerine duyarlı bir toplumun oluşturulmasına da kuşkusuz önemli katkılar sağlamaktadırlar.

Best BuddiesTurkey Açılış Programı yapıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

ÖZVERİ İLE GÖREV YAPILDI 

Proje süresince okulumuzun öğretmenleri ve öğrencilerinin büyük özveri ile çalıştıkları hepimizin malumudur. Öyle ki 80.Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi 2014 yılında bu projeyi en iyi uygulayan okul ödülünü almıştır. Bunun için projede emeği geçen ve engelli bireylerin hayatında bir ışık olan bütün öğrenci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca içinde bulunduğu şartları bir olumsuzluk olarak görmeyip, önyargıları kırarak herkese örnek olacak başarılara imza atan; azmin ve inancın karşısında hiçbir engelin duramayacağını kanıtlayan engellilerimizle de gurur duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Umuyorum ki böyle projeler uygulanmaya devam eder ve bizler daha çok engelli bireyimizin elinden tutabiliriz. Konuşmama burada son verirken herkesi engellerin olmadığı bir dünya için elele vermeye, sürdürülen çalışmaları desteklemeye çağırıyorum. Unutmayalım ki ‘Hayatı paylaşmak için bir engelimiz yok!’” dedi.

FİDAN HEDİYE EDİLDİ

İl Millî Eğitim Müdürü  Hüseyin ÖZCAN konuşmasının ardından Best Buddies International Avrupa Koordinatörü  Jennifer ALLEN’e, ilimizi ziyareti anısına 15 adet büyük boy ceviz ile 15 adet büyük boy ıhlamur fidanının Edirne Hatıra Ormanına dikileceğine ilişkin taahhütnametakdim etti.

Best BuddiesTurkey Açılış Programı yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu yıl eşleşen öğrencilerimizin projeyle ilgili birer konuşma yaptığı programda, Best BuddiesTurkey Proje Koordinatörü Sercan DUYGAN ve Best Buddies  Avrupa Koordinatörü Jennifer ALLEN sunumu gerçekleşti.

Best BuddiesTurkey açılış programı, bu yıl projeye dahil olmak isteyen okul temsilcilerinin sorularının Best Buddies Koordinatörleri tarafından cevaplanmasının ardından sona erdi.

 

 

 

 147 total views,  2 views today

Next Post

Akgün, “ bugünkü terörden zamanında önlem almayanlar sorumludur”

            Son günlerde iyice  yaygınlaşan teröre tepkisini dile getiren İl Genel meclis üyesi Erdal Akgün İl Genel Meclisinin eylül ayı toplantısında guruplar adına yaptığımız konuşmada ben de CHP adına tepkimi dile getirmiştim. Bugün yaşadığımız terör olayları gerçekten insanlarımızı üzüntüye boğuyor gencecik asker ve polislerimiz terör kurbanı oluyor. Daha önceleri 2000 […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp