Beykent Okullarından Yeni Bir Etkinlik

admin

12. Türk IB Okulları Ulusal Konferansı/ Türk IB Okulları 12.Ulusal IB Günü’nde Buluştu

Özel Beykent Edirne İlköğretim Okulu Müdürü Halil Altuğ, Beykent Okulları Türk IB Okulları’nın Geleneksel olarak iki yılda bir düzenlemiş oldukları ‘IB ile Sınırsız Bir Dünya için El Ele’ başlıklı ‘12. Ulusal IB Günü’ Konferansına ev sahipliği yaptığını belirterek şunları kaydetti”.

Konferansın açılışında; Yüksek Öğretim Yürütme Kurulu Üyesi Sayın Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Doğramacı, Beykent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Adem Çelik ,  Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Karahan ve Uluslararası Bakalorya Programı  Bölge Direktörü Adrian Kearney açılış konuşmalarını yaptılar.

Açılış programının ardından, yönetimini eğitim danışmanı Dr. Jale Onur’un yaptığı ‘IB Programlarının Geleceği, Türkiye ve Dünyadaki Sosyoekonomik ve Kültürel Gelişime Katkıları’ konulu panelde Prof. Dr. Ali Doğramacı, Adrian Kearney ve  İndiana Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi Eş Başkanı sayın Dr Çiğdem Balım görüşlerini Türk eğitim camiası ile paylaştılar.

Üç Küresel Yönetim Merkezi bulunan Uluslararası Bakalorya Organizasyonu konferansta; Türkiye’nin de bağlı bulunduğu Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölge ofisinin üst düzey yöneticileri tarafından temsil edildi. Katılımcıların arasında bunların yanı sıra IBAEM Bölge Ofisini temsilen  Bölge  Direktörü Adrian Kearney, Gelişim ve Tanıtımdan sorumlu Bölge Müdürü Ake Sorman, MYP Orta Yıllar Programı Müdürü Heather Lapper yer aldı.

Konferansa katılan 1200 izleyici,  toplam 171 sunum ve 32 eş meslekliler buluşma noktasındaki çalışmalardan yararlanma olanağı buldu.

Aynı zamanda IB Programlarına yönelik başta IB Ofisi olmak üzere basılı kaynakları bulunan tüm ulusal ve uluslararası yayın evleri ürünleri tanıtmak üzere hem yayınevi sergisi stantlarında ürünlerini sergilediler, hem de ürünlerine yönelik  tanıtım çalışmaları yürüttüler. IB Dünya Okullarının ihtiyaçlarına yönelik kullanılabilecek bir Öğrenim Yönetim Sistemi olan Managebac’in tanıtımı da İngiltere merkez ofisi temsilcileri tarafından yapıldı.

IB Programlarının atası konumunda olan Diploma Programı öğrencileri de; IB eğitiminin öğrencilerin  sosyal ve kültürel gelişimine nasıl katkı sağladığı konusundaki görüşlerini paylaşmak üzere öğrenci panelinde bir araya geldi.

Aynı zamanda IB Programlarında yer alan derslerin yanında IB öğrenen profilinin gelişimine katkı sağlayan ve okul eğitim programında önemli yeri olan okul kütüphanecileri de bir forum çerçevesinde düşünce ve görüş alışverişinde bulundular.

‘IB ile Sınırsız Bir Dünya için El Ele’ başlıklı ‘12. Ulusal IB Günü’ Konferansı,  eğitimcilerin birlikteliğinden doğan zenginliğin paylaşılmasıyla sona erdi.

Türk Okulları Geleneksel IB Günü Tarihçesi

1,IB Günü Eyüboğlu Okulları’nda 14 Şubat 1999’da gerçekleştirildi. Aralık 1998’de Türkiye’deki IB Okullarının Koordinatörlerinin bir araya geldiği bir toplantıda, IB öğretmenlerinin kaynaklarını ve fikirlerini paylaşabilecekleri bir mini konferans gerçekleştirme fikri ortaya çıktı. Bu fikir 2 ay sonra gerçeğe dönüştü ve ilk IB Günü’nün  tohumları ekildi.2000 yılı  Mart ayında IB günü Koç okullarında yapıldı

3.IB Günü’ne ise Doğuş Okulları ev sahipliği yaptı. Günün teması ‘Doğrularımızı Kaliteye Taşıyalım’ olarak belirlenmişti. Doğuş Okulları’ndaki IB Günü’nden sonra Türkiye’deki IB Günü başlığına bir ek geldi. IB Günü artık her yıl düzenlenen bir organizasyondu. IB Günlerine katılan herkes bu organizasyonun gelenekselleşmesi taraftarıydı.4 .IB Günü MEF Okulları’nda düzenlendi.

5.IB Günü Uğur Koleji’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Bu organizasyonun en önemli yanı öğretmenlerinin birbirleri ile paylaşımlarıdır. IB öğretmenleri çok sık bir araya gelemiyorlar ancak bu tip organizasyonlar ile bir araya gelip bilgilerini ve kaynaklarını paylaşabiliyorlardı. Paralel oturumlar arasında verilen molalar ve günün sonunda düzenlenen kokteyl ve kapanış töreni bu tür paylaşımlara olana tanımaktadır.

6. IB Günü Özel Yüzyıl Işıl Okulları’nda yapıldı. 6. IB Günü’nün teması ‘ Yalnızca Okul için Değil Yaşam için Öğrenme olarak belirlenmişti. Uluslararası Bakalorya Organizasyonu Avrupa, Afrika ve Orta Doğudan Sorumlu Bölge Müdürü Nélida ANTUÑA BARAGAÑO, organizasyonun açılış konuşmasında Uluslararası Bakalorya Organizasyonu’nun kökeni ve felsefesi içsel yapısı ve sunduğu üç program hakkında genel bilgiler verdi. Konuşmasında Diploma Programı, Orta Yıllar Programı ve İlk Yıllar Programlarına dair bilgileri ek olarak IBO’nun bölgelere dağılımı ve yeni stratejik planı hakkında da bilgi verdi.

Türkiye’deki 7. IB Günü Kültür Koleji’nde düzenlendi. Dr. HILL, ‘Türkiye’de IB Programlarının Yaygınlaşmasında IBO’nun Rölü’nü tartışmak üzere IB Koordinatörleri ve okul yöneticileri ile bir araya geldi.

8. IB Günü TED Ankara Koleji’nde gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Uluslararası Bakalorya Organizasyonu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’dan sorumlu Bölge Müdürü Nélida ANTUÑA BARAGAÑO yaptı.

9.IB Günü’ne TED Bursa Koleji ev sahipliği yaptı ve yine açılış konuşmasını Uluslararası Bakalorya Organizasyonu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’dan sorumlu Bölge Müdürü Nélida ANTUÑA BARAGAÑO yaptı. 9. IB Günü’nü takiben Mayıs 2007’de bir araya gelen Türkiye’deki IB Koordinatörleri IB Günlerinin 2 yılda bir yapılmasına karar verdi. Bu fikir toplantıdan 2 sene sonra İzmir Amerikan Koleji’nde 10. IB Günü ile hayat kazandı.

İzmir Amerikan Koleji tarafından düzenlenen 10. IB Günü’nün teması ‘Yerelden Evrensele’ olarak belirlenmişti. Uluslararası Bakalorya Organizasyonu Avrupa, Afrika ve Orta Doğudan sorumlu Bölge Müdürü Andrew Bollington, burada açılış konuşmasını yaptı.

26 Mart 2011 tarihinde gerçekleştirilen 11. IB Günü Bienalini ise Marmara Eğitim Kurumları ( Özel Marmara Koleji) ev sahipliği yaptı. Günün temasının ‘ Yaşam için Eğitim’ olarak belirlendiği Bienale IBO genel Direktör Yardımcısı Dr. Ian Hill onur konuğu olarak katıldı.QC9A3598

 235 total views,  2 views today

Next Post

DP Genel Başkan Yardımcısı Kara’dan Değerlendirmeler

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Fuat Kara, Edirne’de gündemi değerlendirdi. Kara, birtakım siyasi çalışmalar yapmak üzere Edirne’ye geldi. Partisinin Edirne İl Başkanlığı binasında bir basın toplantısı yapan Kara, Demokrat Parti genel başkanlığından ayrılarak AK Parti’ye geçen Süleyman Soylu’yu eleştirdi. Parti ile Soylu’nun şu an mahkemelik olduğunu söyleyen Kara, “Arkadaşımızın partiye […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp