“BEYLER, YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!”

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Av. Harika Türkay 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

harika_türkay

 

Türkay açılamasının ardından Edirne halkını Cumhuriyet coşkusunu yaşamak ve yaşatmak adına, Türk varlığına ve varoluş sebeplerine yöneltilmiş her türlü saldırının karşısında olduklarını göstermek için Salı günü saat 18:30’ da Şükrüpaşa İlköğretim Okulu’nun önünden başlayacak olan Cumhuriyet Yürüyüşüne davet etti.

CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Av. Harika Türkay Cumhuriyet Bayramı öncesi sorularımızı ictenlikle yanıtlayarak ‘Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir’dedi.

Türkay daha sonra sözlerine şöyle devam etti ‘ 28 Ekim 1923 tarihinde, Çankaya’daki akşam yemeğinde, ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “BEYLER, YARIN CUMHURİYETİ İLAN EDECEĞİZ!” sözünün üzerinden tam 90 yıl geçti.

Atatürk, cumhuriyetçiliği yalnız hükümdarlık ve verasetin reddi olarak tanımlamamış, cumhuriyeti ve cumhuriyetçiliği demokrasi kavramı ile iç içe düşünmüştür.

harika_türkay_bayram

TC Anayasası’nın değiştirilemeyecek ve değiştirilmesi teklif edilemeyecek maddelerinde açıkça belirtildiği gibi Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir ve Türkiye Cumhuriyeti toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Bir Cumhuriyet Halk Partili olarak, Atamın gururlandığım sözü; Atatürk’ün Cumhuriyet’e ne kadar önem verdiğini de göstermektedir: “Benim iki büyük eserim vardır; biri TÜRKİYE CUMHURİYETİ, diğeri CUMHURİYET HALK PARTİSİ’ dir.” Ulusumuzun kurtuluş mücadelesi sonucu kurulan Cumhuriyet’e, devrimlerine kısaca Türk varlığına ve varoluş sebeplerine yöneltilmiş her türlü saldırının karşısında olduğumuzu göstermek için Salı günü saat 18:30’ da Şükrüpaşa İlköğretim Okulu’nun önünden başlatacağımız Cumhuriyet Yürüyüşüne tüm halkımızı bekliyoruz. Cumhuriyet Bayramımızın 90. Yılı hepimize kutlu olsun. Saygılarımı sunuyorum.’dedi

 134 total views,  2 views today

Next Post

Spor İl Müdürü Serhat Ocak'ın Kutlama Mesajı

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınlayan Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak; “Tarih boyunca her türlü tehlike ve tehdit karşısında bağımsızlığından ve hürriyetinden vazgeçmeyen yüce Türk Milleti’nin Cumhuriyet idaresi ile taçlanışının 90. yılını kutlamanın mutluluğunu […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp