Edirne’de yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bıçakçıların iş yoğunluğu arttı. Şehirde faaliyet gösteren bıçak bileme ustaları, bayrama kısa bir süre kala yoğun mesai yapıyor.

Kurban Bayramı hazırlıklarının yoğunlaştığı şu günlerde bıçakçılar da yılın en yoğun günlerini yaşıyor. Kurban kesmek isteyen vatandaşlar bayram öncesi hazırlıkları kapsamında bıçakçıların yolunu tutuyor. Vatandaşlar, kesecekleri kurbanlıkların eziyet çekmemesi için bıçaklarını ve satırlarını kesim için uygun hale getiriyor. Şehirde faaliyet gösteren az sayıda bıçakçı da fazla mesai yaparak ellerinde biriken işleri yetiştirmeye çalışıyor.

Edirne’de yaklaşık 61 yıldır bıçakçılık yapan Mehmet Çetin, artan iş yoğunluğunun kendilerini memnun ettiğini belirtti. Saraçlar Caddesi’ndeki işyerinde yarım asırdan fazla bir süredir bıçakçılık yaptığını kaydeden Çetin, kendisinin Edirne’nin en eski ustalarından biri olduğunu dile getirdi.

Kurban kesmenin zor bir iş olduğunu ve kesimde kullanılacak bıçakların mutlaka keskin olması gerektiğini kaydeden Çetin, “Edirne’nin en eski bıçak bileyicilerinden biriyim. 1951 yılından beri babadan devraldığım işi devam ettiriyorum. İşimizden memnunuz, hele son zamanlarda Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte işlerimiz daha da arttı. Müşterilerimizi memnun etmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi.

Kurban kesmek için kullanacağı bıçakları bilettiren Muhsin Güler ise kurbanlık hayvanın kesim sırasında eziyet çekmemesi için bıçakları bilettirmeye getirdiklerini ve hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.