BİK Genel Müdürü Duran: “Yerel gazetelerin ayakta kalmalarını ve daha güçlü olmalarını istiyoruz”

admin

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Rıdvan Duran, Kurum temsilciliğinin açılması çalışmaları için gittiği Edirne’de temaslarda bulundu.

Edirne Valisi Ekrem Canalp’i makamında ziyaret eden Genel Müdür Duran, Kurumun Edirne’de açacağı temsilcilik konusundaki katkılarından dolayı Vali Canalp’a teşekkürlerini iletti. 

Ardından Anadolu Ajansı Edirne Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret eden Duran, burada yaptığı açıklamada, gazeteleri demokrasinin ana unsurlarından biri olarak gördüğünü söyledi.

Yerel gazetelerin bölgelerindeki sorunları muhataplarına taşımaları hususunda önemli bir görevi yerine getirdiklerinin altını çizen Duran, “Ulusal gazetelerin yereli bu kadar yakından takip edebilmesi mümkün değil. Ama yerel gazeteler yereldeki bütün sorunları ilgililerine ulaştırabilen bir sektör. Bunun için  biz yerel gazetelerin ayakta kalmalarını ve daha güçlü olmalarını istiyoruz. Yerel gazetelerde bir de çok uzun yıllardır oluşmuş bir kültür de var. Haberi kaynağından teyit edebiliyorlar. Bazı kurumsallaşamamış internet siteleri gibi değil. Onun için hatta mümkünse internet haberciliğini de yerel gazetelerin güçlendirmesini istiyoruz. Yani kendi gazetelerinin internet sitelerini de güçlendirmesini istiyoruz. Çünkü o kültürü oraya da taşımalarını istiyoruz” diye konuştu.

Genel Müdür Duran, Kovid-19 salgını sürecinde tüm dünyanın sıkıntılı süreçten geçtiğini, ülkemizin ise alınan tedbirler sayesinde daha az sıkıntı yaşadığını belirtti.

Basın İlan Kurumunun da salgın sürecinde çeşitli önlemler aldığını hatırlatan Duran, “BİK olarak gazetelerle ilgili aldığımız önlemler çerçevesinde paydaşlarımızın önemli sorunlarının büyük ölçüde gidermiş olduk. İnşallah ilanların açılmasıyla beraber, 15 Haziran’dan sonra zaten yeni normal süreçte büyük ölçüde bu kaybetmediğimiz, kenarda duran ilanlarla beraber, çok daha fazla ilan alarak ekonomik koşulları nispeten daha iyi hale getireceğiz” dedi.

Salgın öncesi gerçekleştirdikleri BİK Genel Kurul Toplantısında tüm Türkiye’de temsilcilikler açma kararı aldıklarını, bu bağlamda ilk temsilciliği Edirne’de açacaklarını ifade eden Duran, Valiliklerden ve diğer kamu kurumlarından bu konuda destek aldıklarını ifade etti.

Genel Müdür Duran’a ziyaretleri sırasında BİK Bilgi İşlem Müdürü Ömer Faruk Kaya, BİK Tekirdağ Müdürü Sabri Karakaya, BİK Bursa Müdürü Ebubekir Günel ile Edirne Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ender Aydın eşlik etti.

Next Post

Yeni Normalleşmede Turizm

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemiz adına da ciddi bir tehdit oluşturmaya devam eden Covid -19 virüsü ekonomik anlamda da olumsuz etkisini tüm sektörlerde hissettirdi. Koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm ve hotelcilik sektörü yeni normalleşme kapmasında 1 hazirandan itibariyle yeniden yapılanmaya başladı. Edirne’nin sektöründe öncü ve en çok […]

Subscribe US Now

EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp