BİLAR, “kitap fuarına ilgi artıyor”

admin

Edirne Belediyesi Kültür Danışmanı Ender Bilar,  Bu yıl dördüncüsü açılan kitap fuarı konusunda yaptığı açıklamada,” Edirne her geçen yılda bir fuar kenti olmaya başladı.  Kitap fuarı da daha etkin olmaya başladı.

Bu yıl yapılan kültürel etkinlikten hem yayınevleri hem de okuyucular mutlu hem de bu güzel etkinliği yaptığı için Edirne belediyesi memnun, bunda en büyük katkı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın gayreti ile düzenlenen kitap fuarına mülki amiri Valimiz, Trakya Üniversitesi Rektörümüz ve Milli Eğitim Müdürümüzün ilgi gösterip katkı sağlamasıdır.

ender-bilar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu arada fuarın duyurusunun en geniş alana yapılması fuara ilgiyi artırmıştır.

Bu başarılar birleştiğinde böyle güzel bir tablo ortaya çıkıyor.  Edirne Kitap Fuarına bakıldığında okul çocukları öğretmenleriyle birlikte kitap fuarına geliyor, kendilerine yararlı kitaplar alıyor, yazarlarla tanışıp kitaplarını imzalatıyor.

Biz bu görevi yapmaktan mutlu oluyoruz, yorgunluğumuzu unutuyoruz.

CUMARTESİ PAZAR GÜNÜ ÖNEMLİ YAZARLAR GELİYOR

Bu hafta sonunda cumartesi pazar günü önemli yazarlar gelip söyleşi yapacaklar. Bugün fuara 41 yayınevi ile 90 yazar katıldı.

Bu fuara katılan arkadaşlar yılın 300 gününü fuarlarda geçiriyorlar. Bize bu arkadaşlarımız şunu söylüyor. “TÜYAP gibi büyük kitap fuarlarının haricinde böyle yazarların büyük ilgi gösterdiği çok önemli fuarların arasında Edirne’nin yerinin olduğunu belirtiyorlar.

Bunu duyduğumuzda doğru işleri yaptığımızı anlıyoruz. Yüksek öğretim kurumunda olan öğrencilerimiz, ders saatlerinde fuara gelemiyorlar, dersleri haricinde ve tatil günleri onlar da ilgi gösteriyorlar.

Ülkemizde kitap okuma alışkanlığının ne kadar düşük olduğunu dikkate alıyorsak, Edirne’deki ilginin yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Yayınevlerinin bize söylediğine göre, fuara gelenler bir iki kitap almadan çıkmıyor.

Bunu dikkate aldığımızda Edirne okuyucusu bilinçli bir okuyucu, buraya geldiğinde nereden hangi yayınevinden kitap alacağını biliyor.

Biz de bu organizasyonu yaparken bu doğrultuda çalışıyoruz. Her yıl fuarın son günü anket çalışması yapıyoruz.

Burada yazılanları değerlendirip, bir yıl sonraki çalışmanın yol haritasını hazırlıyoruz.

Bu yıl fuar için çok başvuru oldu115 kadar yayınevlerinden talep geldi, alan dar olduğu için ancak 41 yayınevi yer bulabildi.

 MERİÇ İLÇESİ ÖĞRENCİLERİ HARÇLIKLARIYLA KİTAP ALDI

Böyle fuarlarda kampanyalar da tertiplenir kuruluşlar kitap kampanyası yaparak okullara destek verebilir.

Bu durum yayınevlerini de teşvik eder. Bir önceki yıl Meriç Kaymakamı otobüslerle kitap fuarına geldiler. Öğrenciler harçlıklarıyla kitap aldılar. Bu işte yönetici ve öğretmen çok önemli, eğer önderlik ediyorsa kitaba ilgi artar.

Aslında öğrenciler kendi başına kitap alma heyecanını yaşamalı ki ülkemizde okuma alışkanlığı artsın “dedi.

 

 

 

 94 total views,  2 views today

Next Post

Çavuşbey Mahalle Muhtarı Ekrem KAPUSKA vefat etti

              Edirne Merkez Çavuşbey Mahallesi Muhtarı Ekrem Kapuska 78 yaşında hayata veda etti. 32 yıl mahalle muhtarlığı yapan Kapuska, bir kız babası.  Ekrem Kapuska Şahmelek camisinde ikindi namazı sonrası kılınan cenaze namazı ile Bademlik Mezarlığına defnedildi. Kapuskanın cenaze namazına  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp