Bilim Ve Kültür Festivali

admin

Edirne Belediyesi bu yıl Kültür ve Sanat Festivali düzenlendi.

Edirneliler bu etkinliğin müzik sunumundan  konserlere ve panelleri ile çok faydalı olduğuna inandığım bir festival oldu. Bu festivalde CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem İnce’nin nükteli konuşmaları damgasını vurdu.

Bir çağdaş kent Edirne’nin böyle festivallerle daha iyi tanıtım yapılacağı muhakkak, Bu tür etkinlikler ne kadar yaygın olursa Edirne Türkiye’nin gündemine taşınır.

    Siyasi polemiklerle insanların kafasının allak bullak olduğu bir dönemde böyle kültürel etkinlikler çok yararlı oluyor. Ulasal Medyada her ne kadar yer bulmasa da Belediyenin organize ettiği bu festival çok yararlı olmuştur.

Böyle bir etkinliği gerçekleştirdiği için Edirne Belediye Başkanı ve ekibini kutlamak gerekir.

Bu festivalde her kesimin ilgisini çekecek  etkinlik yapıldı.

Zülfü Livaneli konserinde 7 bini aşkın  özgün müzikseveri soğuk havaya rağmen açık havada konseri izledi.

Muharrem İnce’nin Edirne Milletvekilleri ve Belediye Başkanı Sedefçi ile birlikte yaptıkları esnaf ziyaretleri ilginç görüntülere sahne oldu.

Bir büfe önünde durarak  sayısal loto kuponunu eline alan İnce, Halkın şans oyunlarına yönlendirilerek paralarının alındığını, haftanın her günü  halkın şans oyununa teşvik edildiğini söyledi.

    İnci,Eskiden atların sadece gündüzleri koştuğunu, son yıllarda ise geceleri de koştuklarını söyledi.Muharrem İnce’nin nükteli konuşması kendisine destek veren ve vermeyen herkesin ilgisini çekti.

Etkinliğin en önemli bölümü ETSO’da yapılan ”Milli Mücadelede Edirne” ve “Edirne’den Girilince Görülen Türkiye Gerçeği” konulularını   içeren açık oturum oldu.

Salonu dolduran binlerce kişi  açıkoturuma konuşmacı olarak katılanları programın sonuna kadar izledi. Bu etkinlikle  “halkın  üzerinde ölü toprağı var insanlarımız ilgisiz” diyenlere önemli ve çarpıcı  bir cevaptı.

Halk kendisini yakından  ilgilendiren, konuları kapsayan programların  ehil ve güvenilen uzmanlarca  sunulması halinde izlemeye geliyor. Bu toplantılar bir de nükteli söylemleriyle ilgi odağı olan bir siyasetçi de bulunuyorsa  bu ilgi daha da artıyor.

   Belediye etkinliği böyle görkemli açıkoturuma sahne  olması çok yararlı oldu. Bundan ders alan siyasiler ve demokratik kitle örgütleri Edirne dışında yapılan bu ve benzeri kültürel faaliyetlerin Edirne’ye yönlendirilmesi için çaba harcamalı.Bu tür etkinlikler halkın bilinçlenmesini ve  bir araya gelerek dostlukların pekişmesini sağlar.

Belediyenin Eğitim ve Kültür Festivalinde bunun izlerini gördük. Halkımız siyasilerin ve meydanlarda nutuk atanların beylik sözlerinden,bıkkınlık veren sıradan toplantılardan bıkıp usandı.

   Farklı şeyler, moral bulabileceği  bu tür toplantılar arzuluyor. Belediye’nin Eğitim ve Kültür Festivali’nin böyle bir arzunun başlangıcı olmasını dilerim.

      Görüntülenen bu etkinliğin radyo ve TV kanalı ile halkın geniş kesimine ulaştırılması çok daha faydalı olacaktır. Biz Edirne Beledimizden gelebilecek böyle bir talebe açığız. Bu güzel etkinliğin Edirne’mizin dört bir yöresine ulaşması böylece kentimizin farklılığının ortaya çıkması çok yararlı olacaktır.      

 193 total views,  2 views today

Next Post

Edirne Belediyesi 20 Bin Kase Aşure Dağıttı

Edirne Belediyesi Muharrem ayı nedeniyle  kentin değişik noktalarında kurulan stantlarda  vatandaşları 20 bin kutu aşure dağıttı. Saraçlar caddesi PTT  önünde  dağıtılan aşurelere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Edirne Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğü personeli tarafından, başta Saraçlar Caddesi olmak üzere Edirne merkezin  24 mahallesinde 20 bin kutu  aşure dağıtımı yapıldı. […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp