Bilimsel-pratik forum, Istranca’nın sağlık turizminin gelişimi için potansiyeli tartışıldı.

admin

Avrupa Birliği Başkanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg- IPA Bulgaristan – Türkiye  Sınır Ötesi İşbirliği Programının ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.23.014  sayılı ‘The Life Giving force of Strandzha Mountain’  ‘ Istranca’nın Hayat Veren Gücü’ isimli proje kapsamında  Bilimsel-pratik forum   Bulgaristan Burgas ilinde gerçekleştirildi.

3 Haziran 2021’de Burgaz’daki “Avenue” otelinin konferans salonunda, Istranca Dağı’nın sağlık ve dinlenme turizminin gelişimi için fırsatlarını sunan bilimsel-pratik bir forum düzenlendi.

 ” Burgaz’daki Dr. Asen Zlatarov ”ve Edirne’deki Trakya Üniversitesi yüksek lisans  mezunları ekoloji ve turizm alanında çalışan uzmanlar,  havanın olağanüstü kimyasal bileşimi, endüstriyel kirleticilerden uzaklığı ve birçok mineralli şifa kaynağı ile Istranca’nın tedavi ve iyileşme için en uygun yerler arasında olduğunu ikna edici bir şekilde sunumlarıyla kanıtladılar.

İnsanlar eski çağlardan beri dağın bu potansiyelini biliyorlardı. Son yıllarda da araştırmalar yapıldı, ancak bunlar sağlık turizminin büyük ölçekli gelişmesine katkı sağlamadığı görüldü.

 Bilimsel-pratik forum, Interreg – IPA Bulgaristan – Türkiye 2014 -2020 sınır ötesi işbirliği programı tarafından finanse edilen “Istranca Dağı’nın hayat veren gücü” projesinin bir parçasıdır. Proje, kar amacı gütmeyen “Horizonti (Ufuklar)” derneği ve Edirne Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği tarafından yürütülmektedir.

Foruma Bulgaristan ve Türkiye’den yerel yönetimlerin temsilcileri, turizm işletmeleri ve yatırımcılar katıldı. Dağın sağlık turizminin gelişmesi için sunduğu fırsatlar, öğretim üyeleri Dr.Çavdar Karabadzhakov, Doç.Dr.Dechko Ignatov, Bülent Bacıoğlu  ve Hakan Kezer tarafından sunuldu.

Forumda uzmanlar, dağın ikliminin ve havanın  iyileştirici potansiyeli ile ünlü olduğunu söylediler. Bir tıbbi ekip tarafından yapılan üç yıllık bir çalışma, iki haftalık bir konaklamadan sonra, incelenen 100 astımlıdan 88’inin ilaç tedavisi durdurulduğunda tek bir atak geçirmediğini gösterdiğini diğer yirmi kişi kendini iyi hissettiğini ve ilaç dozunun yarıya indirilmesine rağmen hiç nöbet geçirmediklerini belirttiler.

2013 yılında Istranca’nın Bulgaristan kısmında yapılan bir araştırmada, burada sadece 4 mineralli kaynak suyunun kaplıca terapisi için umut verici olduğunu gösterdiğini söylediler.

Istranca bölgesinin sağlık turizmi için uygulama potansiyeli olduğu , yatırımcıların ve işletmelerin bu bölgeye  ilgi göstermesi gerektiği belirtildi.

 Kirli bir çevrede yaşamanın ve çalışmanın, hareketsizlik ve strese neden olduğu sosyal açıdan önemli hastalıkların sayısını  sürekli arttırdığı bu sebeble  insanların  sağlıklı bir yaşam tarzına ilgi gösterdiği belirtilerek  yerel yönetimlerin ve işletmelerin insanların bu ihtiyaçlarını   karşılaması gerektiği konuşmacılar tarafından dile getirildi.

“Istranca dağının hayat veren gücü” projesi, ref. № CB005.2.23.014, 12 aylık bir süreye sahiptir ve 50449.86 EUR değerindedir.

Proje, INTERREG-IPA CBC Bulgaristan-Türkiye 2014-2020 Sınır Ötesi İşbirliği Programı aracılığıyla Avrupa Birliği tarafından eş – finansman sağlanmaktadır.

Bu yayın INTERREG-IPA CBC Bulgaristan-Türkiye 2014-2020 CCI № 2014TC16I5CB005 Sınır Ötesi İşbirliği Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle  yayınlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen “ Sınırötesi Kültürleri Araştırma Derneği “ sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliğinin , Yönetim Makamının ve Programın Ulusal Otoritesinin görüşlerinin bir ifadesi olarak yorumlanmamalıdır.

 1,555 total views,  2 views today

Next Post

Murat Er: "Edirne’mizin makus talihini değiştirecek olan tek parti de yine TÜRKİYE DEĞİŞİM PARTİSİDİR"

Türkiye Değişim Partisi  Edirne Merkez İlçe Başkanı Murat Er yaptığı açıklamada; “Türkiye Değişim Partisi olarak Sayın Genel Başkanımız Mustafa SARIGÜL önderliğinde DEĞİŞİM BAŞLIYOR sloganı ile siyasi hayatına partileşerek devam eden Türkiye Değişim Hareketi tüm hızı ile teşkilatlanmaya ve güçlenmeye devam ediyor.                 Sayın Genel başkanımıza tüm illerden ve katıldığı her […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp