Bilinçli Tüket Bilinçli Harca Programı Radyo Su’da Büyük ilgi gördü

admin

Bölgenin en çok dinlenen Radyo istasyonu 92,2 Radyo Su’da Sosyal, Kültürel ve eğitici program yayınları aralıksız devam ediyor.  Tüketicileri ve Radyo Su dinleyicilerini bilgilendirme amacıyla hazırlanan “Bilinçli Tüket Bilinçli Harca” programı 19 Aralık Salı günü saat: 14.00’te 92,2 Radyo Su’da CANLI olarak yayınlandı. Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun ve röportör Canan Atasoy’un katılımı ile gerçekleşen programda Tüketicinin korunması hakkında kanun ve uygulama yönetmelikleri kapsamında , Tüketici kimdir?, Tüketici işlemi nedir?, Kanunun temel ilkeleri, Tüketici sözleşmelerindeki haksız şartlar, ayıplı mal ve hizmetler v.b.. konular hakkında önemli bilgiler verildi.

 

Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun programda yaptığı açıklamada; “Bimer üzerinden bize sürekli tüketicilerimizden gelen dilekçeler var. Biz buradan vatandaşlarımıza öncelikle nasıl başvuru yapacaklarını anlatalım ki, zorluk yaşamasınlar.

 

Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular şahsen veya avukat aracılığıyla; elden, posta yoluyla veya elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi ile yapılır.

(2) Uyuşmazlıklarla ilgili başvuru, uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin, varsa delil oluşturan ilgili belgelerle birlikte tüketici hakem heyetine verilmesiyle yapılır. Tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurular Bakanlığın internet sayfasında yer alan başvuru formu kullanılarak yapılabilir. Başvuru formu kullanılmadan yapılan başvurularda; başvuru sahibinin adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adresi ve varsa diğer iletişim bilgileri, talebi ve Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeri ile şikayet edilene ilişkin bilgilere yer verilmesi zorunludur. Uyuşmazlıkla ilgili konular, Uyuşmazlık konusunu içeren dilekçe ile varsa delil oluşturan ilgili belgelerle birlikte Tüketici Hakem Heyetine verilmesiyle yapılır. Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurular Bakanlığın internet sayfasında yer alan Başvuru formu kullanılarak yapılabilir.” Dedi.

Müracaat şartları uymayan tüketicilerin başvurularının ne olacağı hakkında açıklama yapan Program röportörü Canan Atasoy konuşmasında; “Hakem heyeti yönetmeliğinde 11. Madde de belirtildiği üzere,  Başvurunun uyuşmazlık konusunu içeren dilekçenin varsa delil oluşturan ilgili belgelerle birlikte Hakem Heyetine yapılacağı, Başvuru yaparken de başvuru yapanın adı, soyadı, tc kimlik nosu, iletişim bilgileri, aynı zamanda şikayet ettiği tarafa ilişkin bilgilerin, şikayet konusu olan, olaya ilişkin uyuşmazlık değerinin ve talebinin yani ne istediğinin bulunması zorunlu olarak düzenlenmiş. Yani dilekçe de mutlaka bu bilgiler eksiksiz olmalıdır.” Dedi.

Programın kapanış konuşmasını yapan Edirne İl Ticaret Müdürü ve aynı zamanda Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut Altun  “2018 yılının milletimize ve tüm halkımıza hayırlı,uğurlu ve bereketli bir yıl olmasını diliyorum.” dedi.

????????????????????????????????????

 188 total views,  2 views today

Next Post

Büyükelçi Yörük’ten Vali Özdemir’e Veda Ziyareti

Tiran Büyükelçisi olarak atanan Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Murat Ahmet Yörük, Edirne Valisi Günay Özdemir’e veda ziyaretinde bulundu. Vali Özdemir,  Büyükelçi Yörük’e yeni görevinde başarılar dileyerek, ziyaretinin anısına Edirnekari tablo hediye etti.  189 total views,  3 views today Edirne Ajans Haber MerkeziBufferemailFacebook0TwitterPinterest0LinkedinPrint
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp