“Bilinçli Tüket Bilinçli Harca” programında önemli bilgiler verildi.

admin

Radyo Su’ da canlı olarak yayınlanan “Bilinçli Tüket Bilinçli Harca” programında Edirne Tüketici Hakem Heyetine, İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler ve Taksitle Satış Sözleşmeleri konularında gelen soruların cevapları Ticaret İl Müdürü ve aynı zamanda Edirne Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Mahmut ALTUN ve raportör Canan ATASOY tarafından verildi.

Yapılan açıklamada Yetkili servis istasyonları tarafından teslim alınan ya da yetkili servis istasyonlarına teslim edilen arızalı mallar ile ilgili olarak belge düzenlenmesi zorunlumudur? Sorusuna cevap verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Ticaret Müdürü Mahmut Altun, Yetkili servis istasyonları tarafından teslim alınan ya da yetkili servis istasyonlarına teslim edilen arızalı mallar ile ilgili olarak belge düzenlenmesinin zorunlu olduğunu ifade ederek, “Satış sonrası hizmetler yönetmeliği uyarınca, servis istasyonlarının, kendilerine kargo ile gönderilen arızalı mallar hariç olmak üzere, kendilerine teslim edilen veya kendileri tarafından teslim alınan arızalı mallar ile ilgili olarak malın teslim alındığına dair bir belge düzenlenmesi zorunludur.” Dedi.

Garanti Süresi içerisinde, ayıplı olması nedeniyle malın değiştirilmesi durumunda, değiştirilen malın garanti süresi ne kadardır?

Konuyla ilgili açıklama yapan Program raportörü Canan ATASOY, Garanti Belgesi yönetmeliğine göre, garanti uygulaması sırasında değiştirilen malın garanti süresi, satın alınan malın kalan garanti süresi ile sınırlı olduğunu söyledi.

 

X-İş yeri dışında kurulan sözleşmelerde cayma hakkı süresi ne kadardır?

İş yeri dışında kurulan sözleşmelerde cayma hakkı süresine de değinen Altun; “Cayma hakkı, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin kullanılabilir. Bu süre, hizmet ifasına ilişkin sözleşmelerde sözleşmenin kurulduğu gün; mal teslimine ilişkin sözleşmelerde ise tüketicinin veya tüketici tarafından belirlenen üçüncü kişinin malı teslim aldığı gün başlamaktadır.

İş Yeri dışında kurulan sözleşmelerde cayma hakkı telefon ile kullanılabilir mi?

Cayma haklarına ilişkin bildirimlerin, satıcı veya sağlayıcılara yazılı olarak (iadeli taahhütlü v.b.) veya kalıcı veri saklayıcı (kısa mesaj, elektronik posta vb.) ile gerektiğinde ispatı da sağlanabilecek şekilde yapılması gerektiğinden telefon ile iletilmesi yeterli değildir.Bu nedenle sözleşme içeriğinin dikkatlice okunup, bir telefon numarası vererek “iade etmek isterseniz bu numarayı aramanız yeterlidir” diyen satıcı/sağlayıcılara it5ibar edilmemesi sonradan mağduriyet yaşanmaması adına önem arz etmektedir.

Tüketici cayma hakkı ile ilgili bilgilendirilmediği takdirde on dört günlük cayma hakkı süresi ile bağlımıdır?

Hayır, satıcı veya sağlayıcıların tüketicileri cayma hakkı konusunda gerektiği şekilde bilgilendirmemesi veya İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliğinde belirtilen diğer yükümlülüklere aykırı hareket etmesi durumunda cayma hakkının kullanımına ilişkin süre on dört gün ile sınırlı olmayıp, cayma süresinin bittiği tarihten itibaren bir yıl sonra sona ermektedir.” Dedi.

 

 136 total views,  2 views today

Next Post

‘Hububatta son yılların en yüksek artışı’

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 2018 yılı hububat alım fiyatlarının beklentileri karşıladığını söyledi. Erken seçimin etkisiyle buğdayda yüzde 11,7’lik bir artış yapıldığını ifade eden Ergin, Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO)’nin Anadolu Kırmızı Sert Buğdayının tonunu bu sene 1050 liradan alacağını belirtti. 2018 yılı buğday alım fiyatı […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp